Navrat na hlavni stranu

Oslavy Dne vzniku samostatneho statu - 28. rijna 2011
Ve ctvrtek 27. rijna 2011 usporadal GK Toronto u prilezitosti oslav Dne vzniku samostatneho statu cisi vina. V prostorach uradu se spolecenskeho podniku zucastnilo na pet desitek krajanu a zastupcu krajanskych organizaci. Generalni konzul Vladimir Ruml ve slavnostnim pripitku zduraznil dulezitost vsech trech statnich svatku, ktere si Ceska republika v podzimnich mesicich pripomina ­ Den ceske statnosti v zari, Den vzniku samostatneho statu v rijnu a Den boje za svobodu v listopadu ­ a vysvetlil historicky vyznam 28. rijna pro Ceskou republiku.
Pro mnohe z hostu, jak z rad ceske tak i slovenske krajanske obce, byla tato spolecenska akce take prilezitosti k prvnimu osobnimu setkani s generalnim konzulem, ktery sve pusobeni v Torontu zahajil v cervenci tohoto roku.
gk
***
Jeste jeden pohled na 28. rijen

Soucasny generalni konzul Ceske republiky, Vladimir Ruml, ukazuje v programovani konzularni cinnosti stejnou osobitost, jaka ho vedla - od umeni, pres filosofii- k diplomacii. Ukazal to napriklad, kdyz vztycovani ceske vlajky u ontarijskeho parlamentu na oslavu ceske statnosti letos presunul z tradicniho 28. rijna na 28. zari. Jeho zduvodneni (v rozhovoru s vydavatelem Satellitu, Alesem Brezinou): "My mame statni svatky dva. 28. zari povazujeme za svatek vzniku Ceske republiky, zatimco 28. rijen je vyznamny den, kdy si pripominame, ze vzniklo Ceskoslovensko. Jelikoz Ceskoslovensko jiz neexistuje, nelze jako hlavni svatek oslavovat jeho vznik. Je nutne oslavovat vznik statnosti CR, proto dochazi k tomu, ze se oslavuje den mucednicke smrti knizete Vaclava." Nemyslim, ze je mozno uprit logiku argumentu, proc neslavit jako den statnosti 28. rijen. Take souhlasim, ze vznik statnosti CR je nutne oslavovat. Ale mam potiz spojit den statnosti CR s dnem mucednicke smrti knizete Vaclava. A nejsem sam, ani v pochybnostech o oslave dne vzniku statu, ktery jiz neexistuje, ani o oslave v den smrti patrona ceske zeme. Problem je navic komplikovan tim, ze volba dne oslav se zda byt ponechana k rozhodnuti jednotlivym zastupitelskym uradum. Na priklad velvyslanectvi CR v Ottawe slavilo den ceske statnosti 28. rijna. Osobne se priklanim k rijnove oslave; den vzniku Ceskoslovenske republiky je casove daleko blizsi nez smrt sv. Vaclava, a ceska cast republiky v podstate predstavuje uzemni utvar statu v dnesni podobe. Nezavidim nikomu ukol najit prijatelne reseni - a logicke zduvodneni volby.
Originalni byl i projev generalniho konzula pri recepci na oslavu druheho statniho svatku CR, 28. rijna, ktery mi do urcite miry osvetlil jeho duvody pro preferovani 28. zari jako hlavniho statniho svatku CR - nebo spis odmitnuti 28. rijna pro tuto poctu. Vladimir Ruml se narodil v roce 1951, tedy v nejtvrdsi fazi komunisticke diktatury a pristich skoro 40 let v komunistickem Ceskoslovensku zil. K tomu jeho otec v druhe svetove valce slouzil v britske armade. Zil tedy dve poloviny sveho zivota ve statu, ktery se rozhodne nepokousel ziskat si jeho sympatie. Jak rika, jedina doba, kdy jemu a vetsine lidi narozenych po unorovem puci, Ceskoslovensko ukazalo sympatictejsi tvar, bylo par mesicu mezi padem komunismu a koncem Ceskoslovenska. Tito lide ani nemeli moznost vytvorit v sobe rezervoar lasky k Ceskoslovensku, jako tomu bylo u lidi, kteri zazili Masarykovu republiku. Tomu rozumim.
Zajimave je i jeho pozorovani, ze vsechny nase historicke dny se narodily v krvi. Jiste je to pravda o sv. Vaclavovi. Janu Husovi, 17. listopadu. Ale neplati to docela jednoznacne o 28. rijnu. Jiste, bez konfliktu prvni svetove valky by Ceskoslovensko nevzniklo. Ale duvodem valky nebylo Ceskoslovensko, ani ostatni zeme, ktere na konci valky vznikly, ale zastreleni naslednika trunu. 28. rijen byl vysledkem koncepce presidenta Wilsona, ovlivnene T. G. Masarykem, i kdyz samozrejme legendarni prinos legii nemohl zustat bez povsimnuti. Take by bylo zajimave podivat se na inspiraci svatku jinych zemi. Myslil bych, ze vetsina statu se rodila v krvi, ve valkach, revolucich... A snad je mozno i argumentovat, ze svoboda narodu i jedincu je nemyslitelna bez obeti krve.
V kazdem pripade generalni konzul Vladimir Ruml otevrel kosik nametu k uvazovani.
Josef Cermak
***
Den reformace a oslava statniho svatku na Masaryktownu
Koncem rijna se protinaji dva velke svatky. Evangelicky den reformace, ktery pripada na 31. rijna. V tento den roku 1517 pribil Martin Luther svych 95 tezi na brany wittenberskeho kostela. 28. rijna 1918 pak vznikla Ceskoslovenska republika. Oboji se letos slavilo v Torontu v nedeli 30. rijna. Mohlo by se zdat, ze oba svatky spolu nesouvisi a na druhou stranu jiny vyznamny den 13. rijen, kdy bylo 230. vyroci Tolerancniho patentu v Cechach, kterym se uzakonila nabozenska svoboda, byl zcela opominut. Presto vsechny tri dny vypovidaji o touze po svobode ducha a svedomi. Rev. Ladislav Kozak pripomnel Lutherovy predchudce, vcetne Jana Husa. Cisar Josef II. vyhlasil nejen skutecnost, ze nikdo nemuze byt pronasledovan za sve nabozenske presvedceni, ale krome luterskeho a helvetskeho vyznani, bylo v Cechach povoleno i vyznani pravoslavne a zidovske nabozenstvi, coz se malokdy pripomina. A prvni Ceskoslovenska republika pres vsechny chyby, ktere pri vzniku statu, byla necim v Evrope jedinecnym. Byla zemi nekolika narodu. Zili zde pohromade Cesi, Slovaci, Nemci, Madari, Polaci, podkarpatsti Rusini Byla to zeme bratri Capku, ale i Egona Erwina Kische, ktery psal nemecky, humoristy Karla Polacka, pacifisty Premysla Pittera, J. L. Hromadky i kardinala Berana, stejne tak Kristiny Royove i Jaroslava Haska, Voskovce a Wericha, ale i Karla Haslera. Umelecke avantgardy. Zeme, fotbalovych vice-mistru sveta Zeme s jednou nejvyssich zivotnich urovni na svete. Take zeme, ktera poskytovala azyl uprchlikum z celeho sveta. Nebyl jsem tedy tak moc nadsen s konceptem oslavy legionaru a bitvy u Zborova.
Dejiny se nam totiz tak trochu militarizuji, ale dejiny jsou i neco jineho nez bitvy, valky, atentaty a statni prevraty.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu