Navrat na hlavni stranu

Farnost sv. Vaclava oslavila 60 let

Slavnostni bohosluzby


Pokud se clovek dozije sedesatky, pak zacina pomalu premyslet o duchodu. U organizaci je to zcela jine. Nektere maji jepici zivot. Vzniknou a zase zmizi. Jine zacnou pomalu, jakoby neviditelne a pak se rozrostou. Pripominaji reku, ktera zacne nekde v horach a pak se rozroste, az dospeje k cili v mori. Jine splni sve poslani v urcite dobe a pak zaniknou. U cirkve je to ponekud jine. Je to spolecenstvi vericich, ktere je tezko definovatelne. Spolecenstvi poutniku, ktere trva temer dva tisice let. Z generace na generaci se predava vira, ale pri tom nikde neni zaruceno, ze ten, kdo ji predava bude mit komu ji predat a ze se naopak v cirkvi neobjevi lide, kteri k ni nikdy nemeli vztah, nepatrili k ni, ale budou pokracovat ve vyznacene ceste.
Posledni vikend pred svatym Vaclavem se tedy oslavovalo sedesat let trvani farnosti. A to presto, ze pred dvanacti lety z pohledu lidskeho vypadal tento sbor vericich jako vetsina organizaci v exilu, tedy, ze je pouze otazkou casu, kdy se z tohoto mista na 496 Gladstone Ave. v Torontu stane neco jineho, tak jako se tomu stalo s jinymi krajanskymi organizacemi jako napriklad Kampelickou. Dnes farnost vzkveta a zije svym zivotem.
Neni nahodou, ze prave na posledni nedeli pred svatkem svateho Vaclava pripadl text z Matousova evangelia (16, 24-25): 24. Tedy rekl Jezis ucedlnikum svym: Chce-li kdo za mnou prijiti, zapriz sebe sam, a vezmi kriz svuj, a nasledujz mne. Nebo kdoz by chtel dusi svou zachovati, ztratit ji; kdoz by pak ztratil dusi svou pro mne, naleznet ji. Tento text plati nejen pro jedince, ale i pro cirkve, farnosti a sbory. Propocitavani a ekonomicke zajistovani do budoucnosti nemusi nic znamenat a naopak tam, kde se nam to zda beznadejne, se muze objevit nova nadeje.
Zajimave na kazani biskupa Petra Esterky bylo, ze se nesoustredil pouze na svateho Vaclava, ale i na jeho prarodice Borivoje a Ludmilu, kteri meli na zivot svateho Vaclava vliv. Samotny svaty Vaclav se zaslouzil nejen o rozsireni krestanstvi, ale staral se i o chude a postavil se take proti tomu, aby se lide, obzvlaste zeny, prodavali do otroctvi. Zabyval se i postavou jeho bratra Boleslava I., ktery svateho Vaclava zavrazdil, ale pak sveho cinu litoval a nakonec sel v jeho slepejich. Syn Boleslava I., Boleslav II. zridil v Praze biskupstvi, dcera Doubravka si vzala v roce 965 polskeho knizete Meska a zaslouzila se o rozsireni krestanstvi do Polska a druha dcera Mlada se stala abatysi u sv. Jiri.
Behem bohosluzeb doslo k svatosti birmovani (z latinskeho confirmatio), kdy tri dospivajici clenove farnosti se priznavaji k tomu, ze rozhodnuti rodicu o jejich krtu, bylo spravne.

Birmovani


Na oslavy prijela z Moravy cimbalova kapela Zadruha a bohosluzeb se zucastnili i velvyslanec CR v Kanade pan Karel Zebrakovsky, novy konzul v Torontu Vladimir Ruml s rodinou, zastupkyne Sokola pani Hana Juraskova, starosta Sokola Josef Cermak, predseda Cyrilometodejske ligy Vaclav Vostrez, predseda MMI Frantisek Jecmen, otec Josef Vano ze slovenskeho kostela Cyrila a Metodeje v Mississauze, otec Sach a dalsi duchovni.

Vzacni hoste Biskup Esterka, Velvyslanec Zebrakovsky a Libor Svorcik


Vznik farnosti svateho Vaclava patri do obdobi, kdy dochazi k obnove katolicke cirkve. V roce 1958 je zvolen papezem Jan XXIII., ktery svolal Druhy vatikansky koncil. Biskup Esterka k tomuto obdobi rika: "Osobne jsem vysel z tradicniho prostredi, ale v teto dobe se cirkev otevrela svetu. Na koncil prisla rada biskupu z celeho sveta a prednesla tam sve problemy. Novy pristup se neprobojovaval lehce. Pripomina mi to pribeh z ceske literatury, kdy v jednom romanu vyjde knez mezi italske delniky a nema odvahu je oslovit. Cirkev u nas se tezko osvobozovala od sveho kontaktu s temi nahore a ted najednou prislo neco zcela rozdilneho. Ted, kdyz se castokrat vracim domu mam pocit, ze se cirkev opet od techto obycejnych lidi vzdaluje. V minulosti se cirkevni hierarchie spojovala se svetskou hierarchii a to pak ovlivnovala i praci knezi. Druhy vatikansky koncil znamenal otevreni se ostatnim cirkvim. Ja jsem zde necitil prilis velky problem, protoze jsem z Moravy a tam byli vsichni katolici. Netrpel jsem v mladi nedostatkem dobrych knezi. Jednim z nich byl farar Porizek, ktery za valky hodne pomahal lidem, ktereho pak komunisti zavreli a na nasledky vezneni po operaci za zahadnych okolnosti zemrel."
Ma se krestan angazovat v politice? "Otazkou je, jakym zpusobem se angazuje. Jestli to bude za cenu politickych machinaci a represi nebo demokraticky. Vzdy je otazkou, jestli za tim bude otazka nasili. Muzeme na angazovani se v politice i doplatit a byt i porazeni. Jedna se vsak o dialog, o presvedcovani. Jsou krestane jako Dietrich Bonhöffer, kteri se dokazali obetovat, podobne jako sv. Vaclav. Znal jsem trochu Jana Waldaufa a on nevyznaval nejak hlasite krestanstvi, ale snazil se podle toho zit a diky tomu ovlivnil hodne lidi spravnym zpusobem. Jinym prikladem byl u nas v Kalifornii velmi uspesny podnikatel a politik, ten se cely zivot ptal, co by tomu rekla maminka, ktera mu umrela v peti letech. Pri tom nemel lehky zivot, dve deti tragicky zahynuly. Presto umiral velice vyrovnane a netrval na tom, ze musi zit co nejdele. Zalezi skutecne na pristupu toho cloveka. Pokud se jedna o cirkev, je cirkev v Severni Americe a v Cechach jinak organizovana. V Severni Americe si vsechno lidi plati sami, zatimco v Cechach byla cirkev pomerne bohata a mela radu zemedelskych hospodarstvi a ziskavala penize z vlastnich zdroju. Tento majetek byl zabaven a dnes ji stat tyto penize dluzi. Takze cirkev neni dotovana statem, jak se dnes velice casto tvrdi. Zapomina se, jak to bylo po petactyricatem: nejdrive prisli na radu velkokapitalisti, pak ovladli komunisti policii a treti byla na rade cirkev. Stat pouze vraci nepatrne procento z toho, co zabral."
Jake je nebezpeci pro zdejsi farnost, ktera prezila sedesat let?
"Pokud vymrou zde v Torontu Cesi a Slovaci, tak zanikne i farnost, nasi mladi lide se rychle asimiluji. To vidim v Kalifornii. Nadeji vidim v urcitych intelektualnich skupinkach, ktere se treba tvori kolem Tomase Halika nebo v lidech ze Slovenska, ktere nase farnosti drzi.
Biskup Esterka predal behem obeda, ktery byl vyprodan, oceneni Liboru Svorcikovi a kdyz jsem videl mlade lidi, birmovani a zaplneny kostel stredni generaci, tak prece jen vidim i jakousi nadeji nejen pro farnost sv. Vaclava, ale pro celou nasi komunitu zde v Torontu.
Ales Brezina

K tanci a poslechu zahrala cimbalova kapela Zadruha

Navrat na hlavni stranu