Navrat na hlavni stranu

Vzpominka na obeti nacizmu a komunismu.
Jak mozna vime - nebo nevime, protoze hlavni kanadska media se o tom nezminuji ­ pred rokem kanadska vlada prohlasila den 23. srpna za Black Ribbon Day. Je to datum, kdy v r. 1939 nacisticke Nemecko a Sovetsky svaz podepsaly Pact Molotov-Ribbentrop. Tyto dva rezimy - nemecky nacizmus a sovetsky komunismus - dominovaly v dejinach 20. stoleti, a jejich besneni si vyzadalo desitky milionu obeti.
Minuly rok vzpominky na obeti nacismu a komunismu probehly formou modlitby a rozzihani svicek v kostelich ruznych komunit ve vetsich mestech Kanady. Letos se pridal dustojny a poutavy program. Akci pro Toronto zorganizovali Polaci ve spolupraci s Central and Eastern European Council v polskem kostele St. Maximillian Kolbe v Mississauze. Predseda CEEC Markus Hess predstavil vyznamne hosty, pritomne duchovni a recniky, celou radu kanadskych federalnich poslancu a politickych cinitelu, mezi nimiz byl i Hon. Bob Rae, poslanec a byvaly premier Ontaria. Ten hovoril o sve nedavne navsteve v litevske vesnicce, odkud pochazel jeho dedecek.
Po projevech, modlitbe a hudebni vlozce se pristoupilo k pietnimu aktu, kdy zastupci osmi etnickych komunit zapalili svicku a pronesli modlitbu v anglictine nebo i v reci zeme puvodu, a par vet o utrpeni daneho naroda. Byli to Ukrajinci, Litevci, Estonci, Lotysi, Madari, Albanci a jako posledni hostitele Polaci. Ceskou a slovenskou komunitu zastupovala Radmila Locherova, predsedkyne Pobocky Toronto Ceskeho a slovenskeho sdruzeni v Kanade, ktera se zminila o tom, jak lide prichazeli o zivot pri pokusech o utek z komunistickeho Ceskoslovenska, a vzpomenula na popravene, mezi nimi na Miladu Horakovou.
Prubeh vecera, krasna hra na varhany (Anna Piwowarczyk) a modlitby daly podtrhnout faktu, ze vzpominka na Black Ribbon Day je stale relevantni. Doufejme, ze se v pristich letech bude konat pravidelne a viditelne.
B. Sherriffova

Navrat na hlavni stranu