Navrat na hlavni stranu

Hraci flamenca

Spanelske ptaci epistoly
Jako dite jsem travil prazdniny bud ve Straznem v Krkonosich nebo v Hamru na Jezere. Prvni misto nahrazovalo velehory, vcetne Alp a Himalaji. Druhe misto suplovalo more. O tom, ze to nebylo misto ledajake, svedci skutecnost, ze zde byla nafilmovana slavna socialisticka veselohra Dovolena s Andelem s Jaroslavem Marvanem. Teprve kdyz me bylo osmnact, jsem se vypravil na svoji prvni zahranicni pout do Bulharska. Na Zapad se mohlo pouze v roce 1968 a 1969, nez Husak zavrel hranice. Ale ani v tuto dobu se nemohlo k Frankovi, do Spanelska. Abychom nenadavali jenom Husakovi, ktery zacatkem rijna 1969 zavrel hranice, ani jeho kolega Francisco Paulino Hermenegildo Teodulo Franco y Bahamonde Salgado Pardo de Andrade, jak se general Franco jmenoval celym jmenem, nebyl o mnoho tolerantnejsi. Ve Svedsku jsem se setkal s jednim Spanelem a ten mi ukazal pas, kde bylo, kam vsude Spanele nesmeji. Mezi zememi bylo i Ceskoslovensko. My jsme meli pro zmenu dolozku, kam muzeme. Pouze jeden muj znamy se tehdy dostal pres nejakou svycarskou cirkevni organizaci do teto zeme a Spanely na vlastni oci jsem videl pouze na Strahove, kdyz prijel Real Madrid se slavnym Amanciem.
Jelikoz nikdo nejezdil do Spanelska a nikdo ze Spanelska k nam, vedelo se o teto zemi malo. Navic Madrid je i na evropske pomery dost daleko a letadlem se tam leti temer tri hodiny a prime spojeni obstaravaji tri spolecnosti: CSA, Iberia a Wizz Air, coz je nizkonakladova madarsko-polska spolecnost se sidlem ve Vecses v Madarsku. Po zkusenostech s Air Italia Polska, ktera mela letat z Hamiltonu do Prahy, jsme se nakonec rozhodli pro CSA.
Epistola devata: Madridska - venovana vrabcum
Jednim z duvodu pro CSA byl take cas priletu do hlavniho spanelskeho mesta. Dorazili jsme kratce po obede. Prestoze bylo kolem triceti stupnu, byl vzduch krasne suchy a zluty autobus nas odvezl do stredu mesta za dve eura. O teto pohodlne doprave z letiste se nepise v zadnem pruvodci. Pokud si zajistujete ubytovani pres internet, mate na fotografii ten nejlepsi pokoj; ve skutecnosti po prichodu do hotelu vam nabidnou pokoj s vyhledem do dvora ci do vytahove sachty, kam usti veskera klimatizace z hotelu. Kdyz protestujete, tak vam reknou, ze za priplatek muzete mit klimatizaci take. Nakonec je to dobry kompromis a dalkovym ovladanim si muzete nastavit patricnou teplotu.

Botanicka zahrada v Madridu


Jelikoz jsme byli vyprahli po ceste, vyrazili jsme na pivo do Calle de Barcelona. Madridske ulicky jsou na rozdil od velkych bulvaru chladne a prijemne s mnozstvim hospudek, vinarnicek a bister. Nekdo by mohl litovat, ze v nich prosedi cast sveho pobytu, ja bych tam mohl prosedet cely. Obzvlaste, kdyz vam k pivu prinesou vzdy nejakou tu dobrutku. Jednou jsou to olivy, jindy rybicky, nekdy zase chlebicky. Jestlize od piva ci vina vite, co muzete ocekavat, priloha je vzdy prekvapenim. Dalsim prekvapenim jsou vrabci. Zname je z Toronta, ale v Praze jaksi vyhynuli. Teprve letos jsem po letech videl jednoho ve Vrsovicich, ale bylo to na takovou vzdalenost, ze to mohl byt klidne i spacek.

Velazquez pred Pradem


V Madridu jsem je bezpecne poznal. Take jsem pochopil, proc je nepostihl osud jejich prazskych kolegu. Vrabci jsou v Madridu velice pratelsti. Zebraji o jidlo v restauracich, kde je obsluha venku. A pokud ho nedostanou, tak vam rovnou zacnou drze zobat z talire. Videl jsem damu hovorici nemecky, jak jednoho neodbytneho pracne odhanela, podobnym zpusobem jako odhanime v lete mouchy, ci v horsim pripade vosy.

Muzeum kralovny Sofie


Dalsim prekvapenim je, ze Madrid vypada tak trochu jako New York. Hlavni ulice jsou siroke a temer bez kostelu. Katedrala sv. Marie Almudenske byla dokoncena v roce 1993 a posvetil ji papez Jan Pavel II. Je na miste byvale mesity, ktera byla znicena v roce 1085 Alfonsem VI. Zbytek byl znicen za spanelske obcanske valky. Novou katedralu navrhl Francisco de Cubas, ale az v roce 1950 Fernando Chueca Goitia adaptoval tento plan s baroknim exterierem, ktery architektonicky ladi s kralovskym palacem.
V podvecer jsme zapadli do jednoho obchudku s bilym vinem, prodavac nam prinesl k bilemu vinu dobroty a to jsme netusili, ze v tomto lahudkarstvi budeme mit pravy nefalsovany koncert. Starsi muz nam zpival tesklive melodie primo do ouska doprovazen svym vrstevnikem. Ve Spanelsku se totiz nechodi za flamengem na koncerty, ale to se ozyva necekane na ulici a jen tak gratis.
Madrid je hlavnim spanelskym mestem az od roku 1561, do te doby dominovalo Toledo, ktere je necelych sto kilometru od Madridu. Hlavnimi atrakcemi v Madridu jsou pro vetsinu navstevniku galerie Prado a Muzeum Reina Sofia. Zatimco v prvnim muzeu nesmite fotografovat a musite vse odlozit u vchodu, v druhem musite odlozit u vchodu vse krome fotoaparatu a krome Guerniky muzete fotografovat temer vse. Zatimco Goyu, El Greca ci Velasqueze hlidaji v Pradu stare babicky, ke Guernice se nesmite priblizit vic nez na tri metry. Na stesti je obraz dlouhy jako fotbalova branka pres sedm metru a vysoky tri a pul. Picasso ho udelal pro svetovou vystavu v Parizi v roce 1937 za jeden mesic. Dlouho s obrazem vahal a impulsem bylo bombardovani mesta 26. dubna 1937. Pokud by vas napadlo priblizit se, okamzite vas strazci zakona odsunou za zlutou caru. Jakmile se vsak odpotacite o kousek dal, digitalni fotoaparaty jen cvakaji.

Guernica


Jestlize Prado je klasicka nenapadna budova, pak Muzeum Reina Sofia primo provokuje napadnou cervenou konstrukci, kterou navrhl architekt Jean Nouvel. Jestlize se vam mnozstvi obrazu z Prada honi hlavou, je dobre vycistit si mozek v nedaleke botanicke zahrade. Protoze zacinalo leto, tak jiz vse bylo odkvetle a jelikoz v Madridu je horko celkem suche, vyplati se navstivit tropicky pavilon, abyste se vypotili. Z Muzea kralovny Sofie pak vidite nadrazi Atocha. Odkud jezdi rychlovlaky do skutecne perly Spanelska, do Toleda.

Madridska katedrala

Pred katedralou

Socha Dona Quijota de la Mancha

Clovek nesouci Zemekouli
***
Epistola desata: Toledska - vlastovci
Marne jsem hledal v Toledu stopy po Lionu Feuchtwangerovi. A presto jeho roman z roku 1955 o lasce kastilskeho krale Alfonsa VIII. a zidovske divky Rachel vypravi vice o historii a o vztahu krestanu, zidu a muslimu. Pouze jeden prodavac v obchode se suvenyry o nem neco vedel. Toledo je hrde na to, ze se zde stretavaly kultury, ma krasnou katedralu, radu kostelu, hrad podobny bratislavskemu hradu. Opet zde muzeme spatrit Goyovy obrazy i El Greca a van Dycka. Jen synagogy a mesity jsou promenene na muzea.

Ulice Toleda chrani velke plachty


Lidove prislovi pravi, ze vsechny cesty vedou do Rima. V Toledu vedou do katedraly, ktera ma rozmery 140x130 metru a je jednou z nejvetsich na svete. K tomu, abyste meli pocit, ze jste v tak velkem chramu chybi vsak prostor. Kostel je prehrazen mnozstvim mrizi, ktere vam dovoluji pouze nahlednout do jednotlivych lodi.
Prijemny pobyt vam mohou pokazit pouze komari od reky, s kterymi bojuji tisice vlastovek, ktere vam hvizdaji obrovskou rychlosti nad hlavou. Zdejsi, a nejen zdejsi, pochoutkou je gazpacho, zeleninova polevka, ktera se podava za studena. A v Toledu ji meli dokonce ve sklenicce jako limonadu.

Katedrala v Toledu


Kdyz jsme sli prvni vecer kolem katedraly, vsimli jsme si leseni, ktere bylo predzvesti vecerniho koncertu. Nevydrzeli jsme, ale druhy den nas prece jen touha po kulture premohla. V obchode jsme koupili bile vino a jelikoz kolem devate hodiny bylo vse pripravene k zahajeni koncertu, posadili jsme se. V pul desate se zacala prazdna mista zaplnovat. Po dalsi ctvrt hodine nekdo vyzkousel mikrofon. Nastala dalsi pauza. Ctvrt hodiny po desate se rozzarily televizni reflektory. Pokud jsme predpokladali, ze vse zacne v slibovanych deset tricet, jak jsem vyspionoval od jednoho asistenta kamery, byli jsme na omylu. Nutno rici, ze nas nenechali cekat az do jedenacti. Tango zaclo sest minut pred jedenactou a trvalo az do pulnoci. Nebylo to vsak tango se zpevem, ale s tancem. Tri pary pred nami ve stinu katedraly predvadely pohyby a my jsme se je po dobu cele hodiny snazily zachytit, podobne jako vsichni ostatni v hledisti, digitalnimi fotoaparaty. Nevim, jestli se nekomu nejaka fotka podarila, ale zazitek pri foceni se rovna samotnemu umeleckemu zazitku.

Nocni tango

Hrad v Toledu pripomina Bratislavsky hrad
***
Epistola jedenacta: Avilska a Segovijska - capi
Cesta z Toleda do Avily by nemusela vest pres Madrid, ale at delate, co delate, nakonec se Madridu nevyhnete. Z Toleda se dostanete opet za pulhodiny do Madridu na Atochu. Problem je, ze Madrid ma nekolik nadrazi, podobne jako Budapest ci Viden, a nejsou zrovna vedle sebe jako v Praze Hlavni nadrazi a Masarykovo. Nikdo vam neni schopny rici, jak dlouho to trva z jednoho nadrazi, v tomto pripade z Atochy, na druhe, ktere se jmenuje Chamartin. Faktem je, ze vlak mezi nimi jezdi kazdych pet minut. Vlak do Avily jede zcela rozdilnou krajinou. Neni tak vyprahla a mate pocit, ze neustale stoupate vzhuru. A jak stoupate vzhuru, zvysuji se i ceny. Zatimco v Toledu byly ceny podobne jako v Madridu a nekdy i nizsi, v Avile je draz.

Hradby v Toledu zustaly nedobytne


Hlavni atrakci jsou, krome katedraly, zdejsi hradby. Pruvodce slibuje nezapomenutelny zazitek pri nocnich prochazkach po nich. Po horkem dni jsme se na prochazku po nich tesili. Jenze jsme se nedockali. Nocni prochazky po hradbach zacinaly az o tyden pozdeji.
Rekli jsme si, ze alespon hradby navstivime rano pri vychodu slunce. V deset hodin vsak zustaly hradby zavrene, tak jsme sli k dalsi brane, ale ani ta se neotevrela. Pouze jsme tam objevili malym pismem napis. Hradby jsou v pondeli zavrene.

Segovia


Inu, co muzes udelat dnes, neodkladej na zitrek. A take jsme pochopili, proc je jedno z nejfrekventovanejsich slov ve spanelstine manana.
Jiz cestou do Avily jsme spatrili nejedno capi hnizdo, ba i ziveho, metr vysokeho capa bileho. Pohled na desitky hnizd v Avile, z toho nejmene ctyri primo na mistni katedrale, byl skutecne zazitkem, ktery nas provazel i pri ceste autobusem do Segovie. Jenze to nebylo vse. V Segovii bylo capich hnizd asi dvakrat tolik. Obcas v podvecer nektery z nich vzletl a jako Boeing proletel po obloze.
Odborna literatura rika, ze capi ziji v bazinach. Baziny jsme nepozorovali, ale nedaleko byl slavny akvadukt z prveho nebo druheho stoleti. V dobe navstevy jsme netusili, ze akvadukt prakticky slouzil az do konce dvacateho stoleti a ze potrebuje po ctyrech stech let opet rekonstrukci. Naposledy rekonstrukci totiz udelala Isabela Kastilska v 16. stoleti.

Akvadukt


Rano jsme se museli vratit do Prahy. Ze Segovie, podobne jako z Toleda, jezdi rychlovlak do Madridu. Cesta trva 29 minut. Kdyz jsme ridici taxiku rekli, ze chceme na nadrazi, zeptal se na ktere. Udivilo nas to, ale rekli jsme, ze na ten rychly vlak, nikoliv na ten, ktery jede dve hodiny. Odvezl nas asi deset kilometru za mesto a vlak jel opet na Chamartin, takze dohromady to bylo jen o par minut mene. Za to se jelo celou cestu tunelem. Kdybychom cestu absolvovali opet, asi bychom zvolili lokalku.

Desitky ba stovky capu


Epilog - kardinali
Ale to jiz je jina historie. Za dobu naseho putovani se u nas v Toronte uhnizdili, vyvedli mlade a odleteli kardinalove. Marne jsem patral po jejich ceskem nazvu. Nekde to prekladaji jako cervenka, ve Wikipedii je oznacovan jako severoamericky kardinal cerveny.
Doufam, ze se behem leta vrati.
Ales Brezina - Toronto

Navrat na hlavni stranu