Navrat na hlavni stranu

Nove epistoly prazske, zapadoceske a vychodoceske
Epistola ctvrta - Stvanicka
(Prvni tri byly v minulem cisle)

Vyrustal jsem v Edenu. Jsem jednim z mala pametniku zdejsiho rybniku a houpacek. Jednoho dne rybnik zasypali a pomalu se zacal rysovat stadion, coz melo za nasledek moji fotbalovou demenci. Dokonce se pamatuji, jak jsem dostal prvni korunu na detskou vstupenku proti Presovu a jak lidi straslive piskali a brankar Jonak mel ovazanou hlavu. Hru jsem nejak nechapal a tak jsem se nekoho po zapase zeptal, jak to dopadlo a on mi odpovedel: "Vyhrali jsme 3:1!" S hokejem to bylo horsi, dlouho jsem si predstavoval, ze se hraje na fotbalovem hristi. Teprve kdyz jsem byl vetsi, vzal me dedecek na hokej v Cernosicich, kde se hralo pri - 15 °C, ale behem prvni tretiny mne odvedl do cukrarny a prisli jsme az v polovine treti. Presto to stacilo na to, abych o tomto svem zazitku jeste rok vypravel svym spoluzakum.
Prvni skutecne hokejove zazitky se vsak poji se Stvanici. Se starym zimnim stadionem, kde hravala chuda druholigova Slavia, zatimco bohatsi Sparta hrala v nove hale v Julde Fulde, jak se rikalo Parku kultury a oddechu Julia Fucika. Na tomto stadionu se hralo i prvni MS v Praze, zde jsme ziskali titul Mistru sveta v roce 1947 a porazili Kanadu 5:3 v roce 1959. Je to stejna pamatka jako Maple Leaf Gardens v Torontu. Ma to svou historii.
Po roce 1989 to magistrat hlavniho mesta Prahy pronajal nekomu, kdo to nechal spadnout a tento mesic urychlene prijeli buldozery a srovnali Zimni stadion se zemi. Obe strany dostaly od pamatkaru pokutu kolem 100 000 korun.
Pri tom by asi nebylo tak nakladne obnovit stadion v puvodni podobe z tricatych let. Praha by mela alespon jeden pekny otevreny stadion pro brusleni. Mohl by se zde hrat rekreacni hokej, popripade nekolikrat za zimu i ligovy. Napriklad derby Sparta-Slavia, tak jako se v Kanade stalo jiz novorocni tradici, ze se hraje i pri dvacetistupnovem mrazu venku.
***
Epistola pata - Vaclavska
V druhe polovine osmdesatych let, kdy uz cenzura nebyla tak zla, ale kulturni devastace pokracovala, zmizela z Prahy rada historickych budov vcetne Nadrazi Tesnov. V tu dobu prisla Mlada Fronta s clankem, ze se bude bourat i Narodni muzeum. Byl to aprilovy zert, noviny totiz vysly 1. dubna. Nikdo vsak nevedel, jestli je to mineno vazne nebo ze srandy. Clanek zpusobil obrovsky rozruch. Mlada fronta to druhy den dementovala, ale skoda uz byla udelana. Lid si vsiml, kolik pamatek z 19. a z prvni poloviny 20. stoleti zmizelo. Byly to historicke budovy. Posunuli jsme se do 21. stoleti a tak se likviduji stavby z minuleho ci predminuleho stoleti. Pritom upadek architektury je nesporny. Staci porovnat Vinohrady ci Smichov s Jiznim nebo Severnim mestem. Od krasnych secesnich baraku ozdobenych sochami k panelakum.


Podivame-li se na Vaclavske namesti, muzeme zde videt temer vse. Muzeum na stesti stale stoji, i kdyz se obcas objevuji v omitce jizvy po srpnu 1968. Muzeme videt kolik historickych domu zmizelo a kolik je tam novych sklenenych hangaru. Minule jsem si povzdechl, ze zmizel i senk Vrbovec v dolni polovine namesti. Ted pro zmenu ma zmizet dum na rohu Opletalovy ulice. Nepomahaji zatim protesty pamatkaru i Prazane se rozhodli jit do ulic a demonstrovat. Podivali jsme se na barak nejen zepredu, ale i z druhe strany a pochopili jsme: stavebni spolecnost jiz zadni cast domu pekne vykuchala, ale tak, aby steny zustaly. Tim vzbudila zdani, ze se nic nestane. Presne jako v pohadce o Smolickovi, kdyz tam Jezinky nejprve strcily dva prsticky, aby se ohraly. Jestli pomuze hlas ulice je otazkou. Vzpomnel jsem si, jak se lid vzbouril proti privatizaci druheho kanalu Ceske televize a tak mam nadeji.
***
Epistola sesta - Zapadoceska
Vrsovicky sbor Ceskobratrske cirkve evangelicke sidlil v byvale hospode na rohu ulic Charkovske a Cernomorske. Kdyz prisel tolik ocekavany pad komunismu, prisel sbor o modlitebnu. Presidlil tedy do byvaleho krytu v panelaku v Tulske ulici. Proto se i sborovy casopis jmenuje Katakomby. Jednou za rok vsak clenove sboru spolecne vyjdou na svetlo, presneji receno vyjedou na vylet, a tentokrat to bylo do zapadnich Cech. Prvni zastavka byla v Lanech u hrobu TGM. Priznam se, ze jsem tam byl poprve.


Druha zastavka byla na rozhledne v Kryrech. Popisovat, ze je odsud za jasneho pocasi mozne videt Klinovec by asi bylo zbytecne, protoze viditelnost ze Schillerovy rozhledny nebyla nejlepsi. Cesta k ni vedla po uzke ceste plne zatacek. Na jedne lesni krizovatce se zjistilo, ze autobus plny starych lidi nezatoci ani na treti pokus doprava. Vzdy jsem obdivoval ve Florencii mistni ridice autobusu, kteri s milimetrovou presnosti projizdeli uzkymi ulickami. Co udelal nas ridic, kdyz videl, ze doprava nezahne? Zatocil doleva a po uzke ceste plne zatacek to s milimetrovou presnosti k rozhledne vycouval. A tak se i babicky o berlich podivaly na udoli od Schillerovy rozhledny, ktera byla obnovena podle puvodni stavby ze zacatku stoleti.

Cesta po ktere docouval autobus na rozhlednu


Dalsi zastavkou byla obec Valec, ktera byla zcela zdevastovana. Nyni jsou oba barokni kostely opravene a opravuje se i zdejsi zamek. Pochopitelne je to z penez EU, ale kdyz jsem to porovnal se stadionem na Stvanici nebo s domem na Vaclavskem namesti, tak mne svitla nadeje, ze prece jen kus historie prezije.
Z Valce je to jiz jen kousek do zamku Chyse, kde byla cilova stanice zajezdu. Zamek koupili manzele Lazansti a snazi se ho dat do puvodniho stavu. Jednou ze zajimavosti zamku je, ze zde pusobil v roce 1917 Karel Capek a nabral zde inspiraci pro divadelni hru Vec Makropulos (premiera 1922) a roman Krakatit (napsano 1922, vyslo 1924). Samotny Capek zde prilis spokojen nebyl, protoze mel vychovavat Prokopa IV. Lazanskeho, ktery byl tezko zvladnutelny.

Chyse
Zamek byl koupen v roce 1996 v bidnem stavu vzdalenymi pribuznymi posledniho majitele. Zamek slouzil jako skola v prirode do roku 1967 ci kancelare, ktere patrily ONV Most. V roce 1976 byl zamek vyklizen. O devastaci zamku svedci i skutecnost, ze do stropni malby od Petra Brandla byl vtipnymi mistry elektrikari zasekan rozvod elektrickeho vedeni. Jinde zas bylo v prijimacim zameckem salonku probourano okenko pro vydavani jidel.

Obraz Petra Brandla, do ktereho byla vysekana elektrina


Koncem osmdesatych let prevzala zamek firma Balnex a.s., ktera zde chtela vybudovat luxusni hotel, ale zamek dale chatral. Hlavni oprava zamku se uskutecnila v letech 1997-2001 a byla zahrnuta do Programu zachrany architektonickeho dedictvi CR pri ministerstvu kultury.
Nejenze opravy stale pokracuji, ale dokonce byl obnoven i zamecky pivovar, ktery je mozne si prohlednout a na vlastni oci videt, jak se vari pivo z chmele, nikoliv z chmelovych nahrazek.
Dochazi tak k paradoxu, ze EU, ktera se snazi zglajchsaltovat potraviny a napoje po cele Evrope, podporuje tuto nezavislou vyrobu piva.
***
Epistola sedma - Vychodoceska
Pokud bychom zapichli kruzitko ci odpichovatko do mapy Cech a jeden bod byl v Praze a druhy na zamku Chyse a otocili kruzitko o 180°, tak bychom se dostali do vychodnich Cech na zamek Kuks.
Zamek Kuks jiz dnes neexistuje, ale zustala slavna nemocnice s lekarnou hrabete Frantiska Antonina Sporka, ktera vznikla v letech 1692-1724. Hrabe Spork svymi laznemi chtel konkurovat Karlovym Varum. Pred zamkem jsou povestne sochy Matyase Brauna (na terase jsou dnes jiz jen kopie). Dalsi Braunovy sochy jsou v nedalekem lese v obci Zirec. Pokud jdete pesky proti proudu Labe, objevite novou Krizovou cestu 21. stoleti. Sochy realisticke i abstraktni jsou z horickeho piskovce.

Krizova cesta 21. stol.

Poustevník Garinus od Matyase Brauna okolo roku 1720


Pri prvni navsteve jsme se vsak ani k puvodni stavbe nedostali, protoze cestou jsme narazili na muzeum historickych predmetu, kde byly krasne motorky, stare sici a psaci stroje. Cestou do muzea jsme zjistili, ze jsme minuli divadlo, ktere zde obnovil muzikolog Stanislav Bohadlo.
Opet je zde entusiasmus a snaha zachranit neco z historie. Kdyz jsem dorazil z Kuksu do Prahy, davali v televizi rozhovor s umeleckym kovarem a spravcem hamru Danielem Hlobilem, ktery bydli v obci Obrany pobliz Brna. Opet pribeh cloveka, ktery se do neceho zakousne a chce svoji kovarnu pohanet pouze vodou z mlyna. A co je pro nej nejhorsi? Shanet vsechna stavebni povoleni od uradu. To velke stavebni spolecnosti takove problemy nemaji.
Jiz nekolik roku planuji navstevu spoluzaka Zdenka Veseleho, ktery obnovil mlyn jen ctyri kilometry od Prahy. Stejny nadsenec - stejna injekce optimismu.
***
Epistola osma - Slavisticka
Zacal jsem dnes fotbalem, tak take s nim skoncim. Neni zadnym tajemstvim, ze nejstarsi cesky klub Slavia, ktery jeste nedavno hral v Lize mistru, nemel behem jara na vyplaty pro hrace. Fotbalisti hrali zadarmo, s neuveritelnym nadsenim a prohrali pouze jedno utkani (na Sparte 0:2). Pocatkem kvetna vedeni CMFS neobnovilo muzstvu licenci, coz by mohlo znamenat stejny osud jako postihl Stvanici.
Jenze pri poharovem utkani s Olomouci se fanousci vzbourili a doslo k vytrznostem. Utkani se nedohralo a zbytek souteze musela Slavia sehrat bez divaku. Vzhledem k opatrenim mi nebyla ani udelena akreditace, coz nechapu, ale respektuji (co jineho mi zbyva).
Udalosti se vsak pohnuly a skupina Natland Group odkoupila od pana France - ridice tajemneho pana Sisaka akcie. Klub nakonec licenci dostal.
Z kusych informaci se dovidame, ze za nepokoje bylo obvineno 24 lidi, skoda cini 700 tisic korun. Za vytunelovani klubu nebyl zatim obvinen nikdo a skoda se pohybuje od 100 do 200 milionu.
Teprve budoucnost ukaze, jestli slavny klub nepotka osud prvniho Zimniho stadionu, jestli soucasne pokusy o zachranu nejsou pouze requiem nad dalsim kusem historie, marketingovym tahem nebo jsou skutecne zachranou.
Ales Brezina-Praha; foto Maria Gabankova

Navrat na hlavni stranu