Navrat na hlavni stranu

Reziser Andrej Tarkovskij

...a ja prosim nechte zvony znit!
Letos v prosinci uplyne petadvacet let od smrti jednoho z nejvetsich filmovych a divadelnich reziseru Andreje Tarkovskeho (4. 4. 1932 - 28. 12. 1986). Zaroven vsak take uplyne 45 let od natoceni jednoho z nejvetsich filmu Andrej Rublev. I zde vsak muze byt otaznik. Co pocitame za datum vzniku a kterou verzi mame k dispozici. Film vznikl v roce 1966, v roce 1968 dostal cenu FIPRESCI a Cenu asociace francouzskych kritiku v Cannes; teprve potom byl schvalen v roce 1969, ze muze byt promitan. Na premieru distribucni verze cekal do 19. rijna 1971, premiera autorskeho sestrihu byla v SSSR az v roce 1988. Take delka filmu ma nekolik udaju: 197, 178, 165 a 145 minut. Do toho nepocitame verze pro americkou televizi, ktere se jiste vesly pod dve hodiny.
Pribeh stredovekeho malire ikon se prolina s dalsimi pribehy. Posledni z nich je o tom, jak knize hleda nekoho, kdo dokaze odlit zvon v obnovenem klastere ve Vladimiru, ktery predtim vyplenili Tatari. Nikdo z predchozich mistru zvonaru jiz neni na zivu. Pouze maly chlapec Boriska tvrdi, ze mu otec, posledni zvonar, predal tajemstvi, jak zvon zhotovit. Spolu se zodpovednosti dostane i moc, ktera znamena i nepratelstvi. Jeho zaujeti z povzdali pozoruje malir ikon Andrej Rublev. Chlapci se podari zvon zhotovit a v okamziku, kdy vydal jakysi ton a vsichni se raduji, chlapec se rozplace a prizna, ze mu otec zadne tajemstvi nepredal. Chlapcovy slzy maji takovy vliv na Andreje Rubleva, ze zacne opet malovat ikony. (Presnejsi vyraz je: psat ikony.) V dobe tatarskych najezdu byl zvon symbolem miru.
Jsou zeme, jako Svycarsko, ktere jsou povestne svou neutralitou, kde zvony jeste dnes zneji pravidelne. V dobe valek byly zvony tercem armadnich papalasu a existuje nejeden pribeh o tom, jak nekdo schoval zvony pred znicenim ve stodole.
Ze sveho detstvi se pamatuji, jak v Krkonosich, v Herlikovicich, vzdy zvon svolaval verici v nedeli rano do evangelickeho kostela v horach. Byl to snad jediny hlasity vzdor komunistickemu arogantnimu ateismu. V te dobe byl ucel zvonu snad jen jako libezna casomira, kterou obdivovali turisti v Lorete na Hradcanech.
Nove nabozenstvi prineslo i nove modly a nove pomniky. Obzvlaste po roce 1968 se v kazde vesnici objevil bud pomnik Lenina nebo tank na podstavci, obcas to byl i pomnik rudoarmejce. Ackoliv k tomu nebyl duvod, vtloukal se lidem do hlavy militarismus. Vojaci z povolani, bachari a policiste meli ruzne vyhody. Pocinaje nizkym vekem pro odchod do penze, prednostni byty, dobre platy,
Karel Kryl v divadle Slunicko uvedl pisen Morituri te salutant slovy: "a byli i taci, kteri to podepsali!" V te dobe zpivala Marta Kubisova pisnicku: "a ja prosim nechte zvony znit!"
Doba se meni. Minuly tyden prinesl denik Toronto Star, ze nasi torontsti setrilkove chteji jeden z poslednich zvonu v Torontu na stare radnici nahradit levnejsimi reproduktory.
Skoro by tomu clovek uveril. Zijeme v dobe, kdy se z kostelu delaji bytove jednotky. V dobe, kdy veci, ktere pripominaji duchovni hodnoty jsou nadbytecne. Proc neodstranit i zvony z radnice a proc usetrene penize nevlozit do nejake represivni slozky. Kanadska vlada chce venovat dve miliardy dolaru na nova vezeni. Vloni v lete jsme meli demonstraci policejni sily pri summitu G 20 v Torontu. Pri hokejovych zapasech NHL je venovana chvilka kanadske armade a Dupont Parkette se ma prejmenovat na Sergant Ryan Russel Parkette (Svuj nazor muzete napsat na e-mail adresu parksnaming@toronto.ca).
Kdykoliv nekdo zahyne tragicky je to smutne. At jiz se jedna o vojaka, policajta, ci kuryra, ktery zahynul na Bloor St. pri kolizi s ontarijskym statnim zastupcem nebo o dva dobrovolne hasice, kteri zemreli v techto dnech pri zdolavani pozaru obchodu s levnym zbozim v jiznim Ontariu. Ale co mne prekvapuje je, jak se s temito skutecnostmi manipuluje. Jednou je vhodne prinaset v tisku zpravy o padlych vojacich v Iraku ci v Afganistanu, jindy je to nevhodne, dokonce zakazane. Podle potreby mocnych.
Zda se, ze v nejblizsi dobe budou zvony na torontske radnici nahrazeny zvukem z reproduktoru a ja jen prosim stejne jako Marta Kubisova v roce 1968: "Nechte zvony znit!"
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu