Navrat na hlavni stranu

Cesi na Haiti vrtaji studny
Brno/Haiti ­ Jiz osm uspesne provedenych vrtu maji na svem konte pracovnici ceskeho neziskoveho projektu Praga-Haiti. Ti chteji na severozapade Haiti, nejchudsi zeme zapadni polokoule, vybudovat nekolik desitek studni. Ve dvou vesnicich jsou jiz hotove studny postaveny, vrtari cekaji pouze na povoleni mistnich uradu, ktere mohou dat souhlas pro oficialni vyuzivani studni mistnimi obyvateli.
"Nedostatek pitne vody je jednim z nejvetsich problemu, se kterymi se Haiti potyka. Mistni lide casto chodi denne vice nez sest kilometru k nejblizsi studni, " priblizuje problemy Haitanu manazer projektu Praga-Haiti Vaclav Vacek. To vsak snizuje jakoukoliv moznost rozvoje zeme. V poslednich mesicich ma nedostatek pitne vody za nasledek take rychle se sirici epidemii cholery, kterou se nakazilo jiz vice nez 150 000 lidi.
Zeme lezi v tropickem pasu, a proto ma studna ve vesnici velkou hodnotu. "Kdyz vytipujeme nejake misto, kde by bylo mozne vybudovat studnu, pribehnou nadseni vesnicane s macetami a odstrani kaktusy v celem okoli, aby nam v praci nic neprekazelo," popsal radost mistnich Filip Hlasny, jeden z vrtaru, ktery na Haiti v soucasnosti pracuje. "Haitane jsou za pitnou vodu nesmirne vdecni. Pri vrtani jich vydrzi desitky mnoho hodin pozorovat nasi praci. Prinaseji nam take nejruznejsi dary," dodal Hlasny.
"Vrtat studny na Haiti je napad ceskeho misionare Romana Musila, se kterym spolupracujeme jiz nekolik let. Kdyz jsme vloni v zime planovali, jak muzeme jeho misii a okolnim vesnicim nejlepe pomoci, ihned rekl, ze lide nejvice postradaji pitnou vodu," uvedl Vacek. Na ostrove existuji pouze firmy, ktere vrtaji studny ve mestech. Cesty ve vnitrozemi jsou pro nakladni vozy velmi obtizne sjizdne a lide na venkove tak musi pro vodu chodit mnoho kilometru pesky.
Pracovnici projektu Praga-Haiti proto poslali na tento karibsky ostrov ceske nakladni auto Praga V3S a vrtaci techniku. Sami se pak vydali na Haiti vyrizovat potrebna povoleni k vystavbe studni. Kvuli neprehledne haitske administrative a castym nepokojum trval proces procleni jejich materialu pul roku. Nyni vrtaji jiz tri tydny a maji vyvrtanych osm studni, z nichz nejhlubsi meri 65 metru.
Projekt Praga-Haiti pomaha na Haiti od roku 2008. Vznikl na zaklade spoluprace s ceskym katolickym knezem Romanem Musilem, ktery pusobil osm let jako misionar ve vesnici Baie-de-Henne na severu ostrova. V prvni fazi projektu bylo z Ceske republiky do misie prepraveno nakladni auto Praga V3S, ktere slouzi k transportu potravin, lidi i materialu ze vzdalenych mest do misie. Cilem druhe etapy projektu je vystavba studni s pitnou vodou v celem okolnim regionu. "V prvni polovine letosniho roku chceme vybudovat minimalne dvacet studni, a tak zajistit pitnou vodu pro nekolik tisic obyvatel," uvedl Vaclav Vacek.
Extremne narocne mise na Haiti se nyni ucastni tri cesti vrtari. Ti musi pocitat se stalou teplotou pres 30°C, vysokou vlhkosti, permanentni fyzickou a psychickou namahou, pohybem daleko od zakladny a nebezpecim prepadeni. Prumerna cena jedne studny je priblizne 130 000 korun. Projekt je financovan z prostredku darcu a sponzoru.
Vice informaci o projektu Praga-Haiti muzete ziskat na webovych strankach www.praga-haiti.cz. Presnou lokalizaci planovanych studni muzete nalezt na webovych strankach www.haitiwells.com. Projekt realizuje obcanske sdruzeni Fidcon. Je to mala neziskova organizace z vychodnich Cech, ktera se krome pomoci na Haiti venuje vzdelavani mladeze.
Pokud je vam projekt sympaticky, muzete jej podporit financnim darem na na ucet verejne sbirky projektu: 2137396359/0800 (SWIFT: GIBACZPX, IBAN: CZ34 0800 0000 0021 3739 6359, adresa banky: Ceska sporitelna, a.s., Olbrachtova 1929/62 140 00 Praha 4, Ceska republika.

Navrat na hlavni stranu