Navrat na hlavni stranu

Saga Prazskeho uzenarstvi na Kralovnine ulici v Torontu
Zacalo to davno. Pristi rok to bude 60 let. V roce 1952 Jaroslav Rousal otevrel v dome cislo 638 Queen Street West v Torontu "J. Rousal Prague Ham Shop". Byl to prvni podnik v Torontu, kde delali prazske uzeniny. Rousalovi podnik vedli az do roku 1968. Chodil jsem tam, ale ponevadz uz je to davno a pamet uz mi zvlast dobre neslouzi, tak si toho o vlade Rousalova rodu moc nepamatuji a prejdu rovnou k dynastii rodiny Pichlikovy. Toho roku, kdy se v Praze a po cele zemi zacalo rozvijet Prazske jaro a pak prisly tanky z vychodu, na podzim podnik koupil Jiri Pichlik.
Jiri Pichlik se narodil 1. dubna 1917 v jihoceskem meste Protivine. Jak rika pekny nekrolog, ktery o nem rodina sepsala po jeho smrti 4. listopadu 2010, Jiri "vyrustal v male hospudce, kterou vlastnil jeho deda a kde se uz jako maly kluk naucil marias a kseftovat." Byl dvakrat zenaty. Z prvniho manzelstvi mel dve deti, Jirku, ktery zije v Praze a dceru Elisku, ktera prisla za otcem do Kanady. Nekdy v sedesatych letech prevzal v Praze na Tylove namesti prodejnu, ktera pod jeho vedenim vzkvetala a kde potkal svoji druhou zenu, Marii. S Marii odesel v lednu 1967 do Vidne a v lednu 1968 do Kanady. A na podzim, jak uz jsme se zminili, koupil Rousalovic podnik. To uz Jirimu bylo pres padesat.
Nejsem si jist, jak se tehdy podnik jmenoval, ponevadz nekolikrat zmenil jmeno. Jednu dobu se na priklad jmenoval "Prague Meat Products", potom "Prague Deli", a poslednich nekolik let "Prague Fine Foods Emporium". Ale tak jako ruze voni stejne, at ji nazveme jakkoliv, prazsky uzenarsky obchod (kde rovnez vari knedliky a pecou znamenite pecivo) vzdycky nabizel prvotridni vyrobky a vzornou obsluhu. A vzkvetal a pozvolna se menil. Pichlikovi zacali sve produkty prodavat i na tanecnich zabavach a plesech... A tady se musim zminit o osudu dvou selat, obetovanych na oltar ceske a slovenske zaliby v pojidani veproveho.

 

Jiri a Marie Pichlikovi


Prvni seleci prihoda se udala jeste v dobe, kdy nase komunita vlastnila Masarykovu halu na Cowan Avenue v Toronte (hala byla pozdeji prodana mestu, ale porad nese Masarykovo jmeno, i kdyz ponekud - alespon loni tomu jeste tak bylo - prekroucene). V te hale se cvicilo, hralo divadlo, poradaly schuze, tanecni zabavy a plesy. Radu let se tam konaly i zlatokopecke baly. Nemyslim, ze mely mnoho spolecneho s kopanim zlata, ale lide se znamenite bavili. Jednou se poradatele rozhodli, ze by bylo zahodno zpestrit tombolu. Po dlouhe debate se dohodli, ze na pristim plese bude v tombole prvni cenou selatko. A bylo. Obstaralo ho torontske Prazske uzenarstvi. Selatko privezli do haly. Bylo pekne ruzovoucke a kolem krku melo cervenou masli. Proste selatko k pomilovani. Jenomze selatko jim nejak vyklouzlo a zacalo se prohanet po sale. Do cesty mu prisel pytel se strouhankou. Selatko do pytle hupslo a ponevadz bylo trochu vlhke, od hlavy az k pate (i selatka maji hlavu a patu, paty dokonce ctyri) se obalilo strouhankou. Pak vyskocilo a pokracovalo v pobihani po sale, obcas skocilo pod stul (a tech tam bylo pekna radka) a potom se rozbehlo napric salem a pri tom behani setrepalo trochu strouhanky, ale ne moc, takze kdyz ho chytli, jeste bylo pekne postrouhankovane (dalsi nove ceske slovo). Skoncilo na Masaryktownu, kde ho vykrmili a udelali zabijacku. A to se mi nezda spravedlive. Takovemu sikovnemu selatku meli dovolit, aby se po Masaryktownu probihalo az do konce sveho prirozeneho zivota.
Tady musim podotknout - a to plati i o druhem selatkovskem pribehu, ze jsem osobne nebyl pritomen a ze nektere detaily se mozna ponekud lisily od detailu vyse i nize uvedenych.
Druhy pripad se selatkem se uz odehral v krajanskem novoveku, ktery se v Torontu pocita od (druheho) prichodu (poprve sem prisel v minulem stoleti jako student) Richarda Krpace do tohoto blaznive rostouciho mesta, ve funkci generalniho konzula Ceske republiky. Obdobi jeho vlady (ktere uz bohuzel brzy skonci) budou historici (ted si trochu zaprorokuji) povazovat za zlatou dobu zivota nasi vetve v Ontariu - a hlavne v Torontu a nejen v kulture hudebni a slovni, ale i v kulture pivni. Pan generalni konzul povazuje za jeden ze svych nejdulezitejsich ukolu vytvorit z Toronta a pak i Ontaria, vypadni zakladnu, z ktere se bude sirit slava ceskeho piva po celem kontinente. Zacal s plzenskym, ale v poslednim roce pridal Milose a kde to skonci, vi jen Buh. Pan generalni konzul ma ovsem soustu spolecenskych povinnosti, jako je hosteni diplomatu a jinych ruzne uzitecnych osobnosti. A jednou pana generalniho konzula napadlo pohostit sve hosty pecenym selatkem. Na koho se obratil? Otazka, ktera se odpovi sama: "Prazske uzenarstvi (ted uz rozsirene o jidelnu) na Kralovnine ulici v Torontu. Prasatko bylo dodano a pokud jsem spravne informovan, bylo znacne vetsi nez ta zakladna, na nemz melo byt opekano.
Ted zacinam tapat, jak to vlastne bylo. Ja totiz s nasim chovanim se k jinym zivocichum mam vazne problemy: Co nam dava pravo je zabijet a konzumovat? Ne ze ja bych nekonzumoval. Ale tenhle problem si musim nejak vyresit. Vsecko, co mi z kusych informaci v hlave uvizlo je, ze najednou bylo vsude plno koure. Nekdo, kdo je mel hlidat, si zrejme ze statnickych duvodu musel odskocit a selatko se prakticky vznalo, lide litali kolem a ruznymi plachtami rozhaneli kour. Kdyz vsak hoste prisli, byli vsichni moc spokojeni, jak pekne bylo selatko upecene.

Jiri Pichlik


Co v Prazskem Emporiu dnes vlastne prodavaji a delaji? Je toho hodne. Ale nejdriv snad bychom se meli podivat, kdo je dnes majitelem Prague Emporia. V roce 1968, jak jsme se zminili, podnik koupil Jiri Pichlik, ktery mel manzelku Marii. Jeho pani - rozumim-li tomu spravne - mela syna z prvniho manzelstvi, Ladu Krale a Lada Kral mel (a ma) za zenu Kvetu, jejimz otcem byl znamy lyzar, Josef Buchar, clen cs. zavodniho druzstva pro olympiadu v Lake Placid v roce 1936, ktery, bohuzel, na olympiadu neletel, ponevadz si 14 dni pred odletem zlomil ruku. A ti vsichni pomahali Jirimu Pichlikovi v budovani Prazskeho uzenarstvi na Kralovnine ulici v Torontu. Pocinaje rokem 1972 Kralovi pomalu prebirali vedeni podniku a vedli ho az do roku 2005, kdy podnik dostal dnesni jmeno Prague Fine Foods Emporium a majitelem se stal jejich syn Tom.

Stridani generaci

V podniku pracuje i dcera Helen Ninavaie. Jedine dite manzelu Kralovych, ktere se odpoutalo od rodinne tradice, je dcera Barbora, ktera uci na St. Joseph College. Ale samozrejme nemohli vsecko delat sami. Behem tech let se tam vystridala hromada pomocniku a hlavne pomocnic. Tak Liba Hoskova uz 24 roky pece vsecko, co se v Prague Deli prodava a mimochodem nema rada Rusy - bydlela u Milosovic, kde meli posadku. Nebo Pavol Kmet z Kosic, ktery je v Kanade od roku 1988, vysoky stihly muz, ktery se po obchode (jidelne...) pohybuje zavodni rychlosti a kdykoliv se tam stavim na obed, mohu na nem oci nechat; nebo Vlasticka Sklenarova, kterou vsichni zname z doby, kdy par dveri od Prague Deli vlastnila velmi uspesnou Restauraci u Vlasticky, kam casto zamirili divadelnici a ovsem kdekdo jiny, a ktera v Prague Deli hodne vypomaha. Prague Emporium (doufam, ze jmeno uz menit nebudou) obcas poskytuje na vikendy nebo prazdniny zamestnani studentum (v posledni dobe na priklad Magdalene Vokacove).
A ted se muzeme vratit k tematu, ktere jsme nakousli: co vsecko v tom Emporiu prodavaji a delaji. Je toho hodne a ja se omezim jen na nejbeznejsi produkty: jitrnice, jelita, pastiky, klobasy, chlebicky, vanocky, laskonky, vanocni cukrovi, kysele zeli, buchty, knedliky (k obedu si muzete dat skoro cokoliv jako treba kachnu atd.) A samozrejme vam opatri selatko a pravdepodobne i srnu nebo divokeho kance. Take si je muzete objednat a oni vam udelaji hostinu doma. Zvlast Tom "catering" hodne rozsiril. Casto jsme ho vidali na Torontske univerzite, v rezidenci generalniho konzula Ceske republiky v Toronte, i na mnoha soukromych hostinach. Jejich produkty - na priklad knedliky - najdete i v takovych obchodech jako je Starsky. Pro jejich burty si jezdivali i Weiderovi z Collingwoodu.
V Prague Deli, stejne jako v Restauraci u Vlasticky, jste se setkali s kdekym, s torontskymi i prespolnimi: chodili tam Rubesovi (Jan and Susan Douglas), Karel Ancerl, Antonin Kubalek, manzele Culikovi, Bohous Maca, Ada Toman (ten se po prichodu do Toronta nabidl, ze jim bude delat "salesmana", hlavne na hamburgery), Pavel Kral, Tomas Masek, Jiri Skoda a vlastne vsichni divadelnici; zastavil se tam Waldemar Matuska, Petr Dvorsky, Eva Urbanova, Jan Triska, Adina Mandlova, Jiri Belohlavek, Jirina Bohdalova, Boris Krajny, Zdenek Plech a desitky jinych navstevniku Toronta. A skoro vsichni krajane...

Rodina Kralova
Prague Ham Shop, Prague Meat Products, Prague Deli, Prague Fine Foods Emporium (a take Restaurace u Vlasticky) byly daleko vic nez jen uzenarstvi nebo jidelna na Queen Street v Toronte (a nevim o nikom, kdo by podcenoval jejich primarni funkci - vsecko, udajne i laska - prochazi zaludkem). Byly - hlavne v dobe, kdy Ceskoslovensko bylo kolonii sovetskeho komunismu - mistem, kde jsme vedle jitrnic a vanocek a svickove nachazeli i kousek svobodneho cesstvi a ceskoslovenstvi. Restaurace u Vlasticky zavrela pred radou let. Kveta a Lada Kralovi zacinaji citit unavu driny i let a radi by odesli do duchodu. Tom ma namireno (po svatbe) do Britske Kolumbie. O dum je velky zajem. Kralovi by chteli prodat Prague Emporium (vcetne domu) jako jdouci podnik. Uz proto, aby tradice nebyla prerusena. Doufejme, ze jim to vyjde.
Josef Cermak

Prague Deli v 70. letech

Navrat na hlavni stranu