Navrat na hlavni stranu

Geozvesti
V povedomi naroda a hlavne snad diky spisovateli Eduardu Bassovi se spojuji maringotky s cirkusem. Ja sam jsem mel prilezitost zit temer tri roky v maringotce. Bohuzel ne s cirkusem, ale s vrtnymi soupravami. Nejprve jsme hledali v severovychodnich Cechach pobliz Lomnice nad Popelkou vodu, pak v okoli Zatce a Slaneho uhli.
Nepanovali zde jako v dobach Petra Bezruce uhlobaroni, ale generalni reditel Kropik. Mysticka postava, ktera sidlila nekde v Praze - Holesovicich. Do tech jsem se dostal sluzebne pouze dvakrat. Po prve, kdyz jsem se zaprodal narodnimu podniku Geoindustria. Po druhe, kdyz jsem se z vazalskych sluzeb chtel vykoupit, coz bylo mnohem tezsi, protoze byla sestimesicni nebo dokonce devitimesicni vypovedni lhuta. Vyhodou pobytu v maringotce bylo, ze se pracovalo bud od pondeli pouze do ctvrtka anebo sedm dni a pak bylo sedm dni volna v nepretrzitem provozu, dvanact hodin denne. Pouze na Vanoce se vrty zazimovaly, maringotky zamkly a vrtni delnici se rozjeli vetsinou domu na Slovensko pod stromecek.
Na lehkych soupravach se pracovalo pouze na zemi. Na tezkych musel byt jeden na vezi a ten rozsroubovaval vrtne tyce a rovnal je do stojanku. Kdyz byla zima, jako ted v Ontariu, tak to v polich na vezi pekne foukalo a za hodinu byl clovek radne promrzly. Presto byl o praci nahore relativne velky zajem oproti sesroubovavani tyci dole. Jak rekl kolega Cesilko jednou v diskusi, kdo pujde nahoru: "Hele, ja taky radeji mrznu nez makam."
Kdyz se vrtalo, tak jeden stal u masiny a vrtal a tri zbyvajici meli volno. V noci se to vyuzivalo ke kratkodobemu spanku na skrini v mansarde ci cetbe. Ve dne jsme si meli vymyslet pracovni cinnost. Jeden den prerovnat trubky z jedne hromady na druhou. Druhy den je prenest na puvodni misto. Pohoda vydrzela az do okamziku nez se rozlehla zprava, ze prijede Kropik.
Kazdy vrt mel v premobilni dobe svou vysilacku, kterou jsem nikdy nevidel v provozu. Ale pro tuto udalost bylo toto zarizeni, ktere naposledy zrejme pouzili partyzani za druhe svetove valky, uvedeno v provoz, aby se opet sledoval nepritel. Z vysilacky se ozvalo cas od casu hlaseni: "Kropik byl na dvojce!" "Kropik je ted prave na sestce!" Nikdo pri tom nevedel, ktery vrt je oznacen jako dvojka a ktery jako sestka a nas vrt jakoby unikal jeho pozornosti. Kolegove jiz asi po seste prehodili tyce z jedne hromady na druhou. Pot se z nich jen lil. Pri prvnim prehazovani jsem jim pomohl. Pri druhem jsem mel pocit, ze jsou mne urcena biblicka slova z knihy Kazatel: Marnost nad marnost. Po chvili dustojneho premysleni jsem na palouku, ktery se nachazel pobliz vrtne soupravy usnul.
Najednou mne probudilo ticho, do ktereho hrimal hulvatsky hlas, jako kdyz se nekdo hada na stavbe o kolecko cementu: "Za to valeni vas tu neplatime." Bylo mne jasne, ze patri samotnemu generalisimovi vrtu. Vedel jsem, ze nesmim ztratit lidskou dustojnost. Zvolna jsem se protahl a pomalu dosel k osobe, ktera byla pred infarktem a abych ji jeste vice nerozrusil, zcela klidne jsem ji poklepal na rameno a vysvetlil: "Za malo penez, malo muziky, pane rediteli, malo muziky!" Pravda, trochu jsem se zastydel za jakousi intelektualni nepoctivost. Prace na vrtech totiz nebyla zas tak spatne placena, i kdyz tento vyrok mne stal premie, ktere nebyly zas tak male. Kazdopadne reditel Kropik se jiz na nasem vrtu nikdy neobjevil a ja jsem se s nim setkal uz jen na strankach zavodniho casopisu Geozvesti.
V nem, krome vysledku podnikove fotbalove jedenactky ve sportovni casti, ci ruznych urazu v cerne kronice, bylo jednou i interview s generalnim reditelem n.p. Geoindustria soudruhem Kropikem. Najednou se z neho vyklubal ekonomicky odbornik, primo narodohospodar. V jeho odpovedich se to hemzilo slovy jako efektivnost, racionalizace, produktivita, technologie, obmena strojoveho parku
Geozvesti k nam prichazely v igelitovych pytliccich spolu s vyplatou. Podle toho jsem poznal, ze se jedna o reditele zavodu, pro ktery jsem pracoval.
A od te doby vim, ze kdyz posloucham politiky, kteri hovori podobnym esperantem, ze jsou to moji politici, tak jako pan Kropik byl mym reditelem v n. p. Geoindustria. Vazim si jich a mam k nim stejnou uctu jako tehdy ke svemu nejvyssimu sefovi.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu