Navrat na hlavni stranu

Torontsky rijen
(prvni tri tydny)
Navsteva Very Noskove na Masaryktownu a oslava 60. vyroci svatby manzelu Verflovych; zprava torontske pobocky CSSK; upominka na 23. srpna 1939 (doslov Markuse Hesse) a vitani ceskych Romu; tleskali jsme (dvakrat) skvelemu houslistovi Vitu Muzikovi (i kdyz nebyl ve smokingu); pili jsme Milose (zatim zadarmo); precetli jsme si novy jidelnicek Johnse Hopkinse (tak nevim); loucili jsme se s letem...
Ani v rijnu jsem vsecko nestihl. Take by to bylo nelidske ocekavat to od kmeta, bliziciho se devadesatce - ja si v teto vekove kategorii docela lebedim - aby se denne (a nekdy nekolikrat za den) prohanel pesky, autobusy, tramvajemi a podzemkou po Torontu a sirokem okoli. Jako na priklad 2. 10. bych byl byval musel byt (povsimnete si prosim spolecneho slovesneho korene ctyr z poslednich peti slov) v Streetsville (bravcove hody), nebo - dokonce stejny vecer - v Mississauze (3. ples klubu M. R. Stefanika) - obe mista jsou sice v Ontariu, ale prece jen kousek od sebe. Hody zacinaly v 17 a ples v 18 hodin, takze pesky bych to byval zcela urcite nesvedl.
A proc bych to vlastne mel svadet? Aby z me prace, z mych mozolu (i kdyz jen na mozku) majitel Satellitu bohatl? Ten clovek, ktery - zatimco ja si v Torontu mozolnim mozek ­ je ve Florencii, kde jeho pani pul roku vyucuje na malirskem ucilisti - jako kdyby ve Florencii nemeli domacich maliru vic nez nadbytek - a projizdi se na gondole po kanalech v Benatkach. To by z jednoho udelalo komunistu!
Ta jeho pani ale musi byt dobra, kdyz si ji pozvali do Florencie - co kdyby nekdy namalovala mne? Jestli to opravdu umi, tak by bylo zajimave videt, jak clovek vlastne vypada. Jak jste nepochybne postrehli, nejak se nemohu dostat in medias res (jak mi latinici rikame), nebo jak my normalni lide rikame: do prostredku veci. Ale uz se blizim.
3. rijna navstivila Masaryktown vyznamna ceska spisovatelka Vera Noskova. Ja tam nebyl, a je to skoda, protoze podle vsech zprav si svoji reputaci zaslouzi - uz i proto, ze doporucuje ochranu muzu. Nebyl jsem tam, ponevadz jsem skoro ve stejne dobe pomahal oslavovat vzacne vyroci (vzacne zvlast v case, kdy se behem nekolika let po svatbe velke procento manzelstvi rozvadi, a o par let pozdeji i dalsi znacne procento: staci se podivat na manzelsky stav uchazecu o prezidentskou nominaci v USA pred dvema roky, zvlast u republikanu - zatimco na demokraticke strane dva hlavni uchazeci, Obama a Hillary Clinton byli v prvnim manzelstvi, mezi republikany vsichni predni uchazeci, vcetne sen. McCaina, byli alespon jednou rozvedeni): 60. vyroci svatby dvou velmi peknych lidi - Jiriho a Jarmily Verflovych. Pred odchodem z CSR Jiri pusobil na Kladne jako trener, hlavne hokejistu. Zalozil hokejovou skolu, zacal s triletymi kluky, a vedl je , az v roce 1968 vyhrali (jednim z hracu byl Milan Novy) juniorsky prebor republiky. Jarmila dalkove vystudovala pedagogickou skolu. V roce 1968 Ceskoslovensko prepadli jeho spojenci a Verflova rodina odesla do Nemecka a skoncila v Kanade, kde Jarmila v padesati letech vystudovala Faculty of Education a pak az do penze ucila a Jiri - jako rada jinych - nasel zamestnani v tovarne Ladislava Myslivce, Aircraft Appliances and Equipment Ltd. Oba byli pri oslave ve vyborne forme (i kdyz samozrejme ne tak dobre, jako kdyz se v roce 1950 na Kladne brali). Zvlast Jiri svitil, povidal, hral na kytaru a zpival pisnicky s rozmarnymi a laskovnymi texty i odrhovacky sveho mladi, kterymi pomahal vychovavat sve vnuky, Iana a Brandona, kteri se oba (spolu s maminkou Zuzanou Hahnovou a tetou Dagmar Benedikovou oslav zucastnili.
7. rijna - s tim datem rozeslala svoji podzimni zpravu torontska pobocka Ceskeho a Slovenskeho Sdruzeni v Kanade. Zaujal mne hned prvni bod zpravy: referat o oficialnim Black Ribbon Day v Kanade, letos oficialne poprve vzpominanem po cele Kanade. Vzpomina se 23. srpna, v upominku na Molotov-Ribbentrop Pakt, podepsany 23. srpna 1939. Letosni vzpominka, organizovana The Eastern and Central European Council of Canada (jehoz je sdruzeni clenem) a sponzorovana U of T Centre For European, Russian and Euroasian Studies, se konal v Munk School of Global Affairs na Torontske univerzite.
V Satellitu jsme o vzpomince referovali v cisle z 26. srpna. Na mne snad nejmocneji zapusobil kratky doslov predsedy Councilu, Markuse Hesse. Snad i proto, ze znovu nekteri lide exaltuji ne prave vznesenou doktrinu 'oko za oko a zub za zub' (presto, ze je to doktrina, ktera podle oficialnich statistik popravenych v USA vedla k poprave desitek lidi, kteri nikomu ani nevypichli oko ani nevyrazili zub). Cituji Hessuv doslov v ceskem prekladu:
"Nejzakladnejsim principem civilizovaneho sveta je ucta pro prava jedince a tvorba spolecnosti, ridicich se kolektivni vuli, ktera vyvera z individualni myslenky. Kazda spolecnost, ktera nastoli vladu nereflektujici vuli lidu, je odsouzena k neuspechu, bez ohledu na pouzite prostredky. Lidstvo se znovu a znovu presvedcilo, ze mocnejsi nez nejvasnivejsi projevy, na nichz byla vybudovana imperia, mocnejsi nez jakekoliv prinucovani k vzyvani falesnych ideologii je sotva slysitelny sepot. Tiche hlasy starsich lidi uprostred noci, za okny zastrenymi dekami a dvojnasobne na zavoru zavrenymi dvermi, nabizejici pruzracnost a jistotu pravd, predavaji pri kmitavem svetle svicek pamet a historii mladistvym usim. Je to tento sepot a vedomi, ze tato slova se kupi dohromady a - jako destove kapky se spajeji v oceany - vytvari trvalou ozvenu, ktera bude znit - nicim neumlcitelna - v myslich a svedomi dobrych muzu a zen v budoucnosti.
Tato konference pameti a historie je venovana tomuto statecnemu zvucnemu sepotu. Jemu je venovan i tento narodni den vzpominky, Black Ribbon Day."
Zprava pobocky se dale zminuje o ucasti predsedkyne pobocky, Radmily Locherove a Hany Mrazove na privitani pro nove prichozi Romy, vetsinou z Cech. V teto souvislosti stoji za zminku, ze vetsina Romu, ktera prisla v devadesatych letech, dostala uprchlicky status a zije v oblasti Hamiltonu, zatimco velka vetsina Romu, kteri prisli v posledni dobe, se vratila do Ceske republiky, hlavne proto, ze - na rozdil od Romu z devadesatych let - se jim uprchlicky status podarilo ziskat jen vyjimecne.
10. rijna - v 10. serii Nokturen Milose Krajneho vystoupil v kostele Sv. Vaclava v Torontu predni cesky houslista (prvni houslista Moravskeho filharmonickeho orchestru v Olomouci a umelecky reditel Camerata Moravia Chamber Orchestra) Vit Muzik. Vit Muzik studoval, po studiich doma, na Manes College of Music v New Yorku, University of Music v Cincinnatti, graduoval na Music Festival v Aspenu, ziskal akademickou hodnost Master of Classical Music na Canterbury University v Anglii a graduoval na Prazske Mozartove Academii. 10. rijna hral nasi klasickou muziku (Smetana / neprimo - ve Fantazii F. Drdly/, Dvorak, Suk) a hral ji tak krasne (mel i skvely doprovod v kanadske pianistce Elizabeth Acker), ze jsme mu (vetsina z nas ctitelu klasicke hudby je uz trochu nebo i hodne pristarla a chceme, hlavne nase damy, jako treba pani Hana Pelnarova, aby nasi hudebni umelci pred nas predstoupili elegantne obleceni) skoro odpustili, ze prisel v kosili ponekud neurcite barvy, volne plandajici kolem jeho boku. Ma naprosto platne oduvodneni: smoking omezuje svobodu pohybu. Naprosto chapu, ale Paganini a Kubelik (otec) taky slusne hrali a nepamatuji se, ze by hrali v kosili. Ja mu to rad odpoustim (taky rad chodim trictvrtecne obleceny - ale ja uz na housle nehraji), ale pani Hana Pelnarova ma zrejme pocit, ze s jeho kosili pri koncertu je to stejne, jako kdyz date zene krasnou ruzi zabalenou do zmuchlaneho papiru. Ale tleskala mu...
13. rijen - Ten den (mozna) vstoupi do pivni historie Kanady. Do jedne z prednich restauraci v Torontu, Duke of Westminster (on je to cely retezec "vevodskych" restauraci)
byla generalnim konzulatem v Torontu (i jinymi) pozvana vselijak promichana spolecnost, aby jeji individualni prislusnici okostovali (a zamilovali se) nove ceske (vlastne cesko-kanadske) pivo. Pivo se jmenuje Milos - po sladkovi, ktery s nim ma neco spolecneho. Pivo se bude delat tak, ze v Ceske republice se namicha pivni preparat a ten se priveze (v tomto pripade) do Kanady a namicha se do kanadske vody. Kanada zrejme neni jedinym pokusnym kralikem. Podobne akce (cesky preparat a mistni voda) probehly v rade jinych zemi, takze Prazdroj bude mozna mit konkurenci. Mne pivo chutnalo, chutove neco mezi plzenskym a kanadskym pivem. Vecera se zucastnil i generalni konzul CR, Richard Krpac, jehoz zasluhy v Kanade, nejen o pivo, ale take o ceskou hudbu, literaturu a kulturu vubec, jsou bez poctu. Ale hlavni organizatorkou teto zajimave udalosti byla pozoruhodna zena, Helen Notzl, s kterou jsem se pri teto prilezitosti setkal v Torontu potreti a vzdycky slo o neco nezvykle pekneho a uzitecneho: poprve v roce 1967, kdyz jsme vydali - k stemu vyroci Kanady - zvlastni vydani Nasich hlasu a Helen napsala vynikajici anglicke clanky o ceskoslovenske hudbe, slovenske literature (o ceske psal profesor Rene Wellek, Sterling professor na Yale University, a ceskoslovenskem filmu; po druhe jsme se setkali pred nekolika malo lety na Torontske univerzite pri konferenci o Ceskoslovensku; a ted pri kostovani Milose (a do toho se zda byt zapleten prazsky bratr naseho Jerry Formanka, ktery prave zazracne vstal z udajnych ekonomickych mrtvych.
14. rijna - A zase Vit Muzik. A zase v kosili, ale tentokrat v kosili docela elegantni, do tmavofialova prechazejici. A hral Beethovenuv Houslovy koncert, tentokrat s Torontskym filharmonickym orchestrem rizenym Uri Mayerem, byvalym Hudebnim reditelem Edmontonskeho symfonickeho orchestru. Koncert (striktne Beethoven: Houslovy koncert a Symfonie cislo 7) jsme poslouchali v George Weston Recital Hall v Toronto Centre for the Arts, 5040 Yonge Street, coz pro lidi bydlici na jihozapade Toronta je skoro v severni Alberte. No nic, po hroznych utrapach s tramvaji a podzemkou jsem se konecne dostal..., ale nechci si kazit naladu, tak o tom radsi pomlcim. A nelitoval jsem. Byl to pekny koncert, Vit Muzik hral skvele, pro mne je prakticky nepochopitelne, ze nekdo dokaze ze ctyr preparovanych strivek (nemam poneti, z ceho se struny delaji) vyloudit zvuky tak naramne, nekdy skoro hrozive a jindy mazlive nezne, skrivanci pisne i medvedi mruceni a Vit Muzik to umi tak dokonale, ze kdyby prisel i bez kosile, proste bych zavrel oci a pokorne poslouchal. V druhe polovine koncertu, v Beethovenove Symfonii cislo 7 jsme zase slyseli naseho znameniteho fletnistu, Milana Brunnera.
16. rijna - To je datum nejnovejsich informaci Johnse Hopkinse o tom, co jaksi bychom meli jist, nechceme-li dostat rakovinu anebo chceme-li se ji zbavit, kdyz uz ji mame a ztratili jsme viru v chemoterapii. Tyto velmi cenne informace rozeslal Henry Komarek. Patri mu nas dik.
Na cem si rakovinove bunky pochutnavaji a cemu bychom se tedy meli vyhnout?
Cukr a nahrazky (v malem mnozstvi je dovolen Manuka med a molasa), sul (smime pouzit Bragg's aminos nebo morskou sul), mleko: nepit (nahradit neslazenym mlekem ze soji), maso (krome ryb a obcas kurete), kava, caj (zeleny caj je v poradku) a cokolada s vysokym obsahem kofeinu.
Nemame jidlo (hlavne tucne) ohrivat v mikrovlnce a v plastickych nadobach.
Doporucuje se jist: 80% stravy ma tvorit cerstva zelenina a stavy, zrni, orechy a trochu ovoce, 20% varena strava vcetne fazoli.
Doporucuje se pit cistena nebo filtrovana voda.
Dobre chutnani!
Doporucuje se mit kladnou mysl, milujici a odpoustejici srdce, vyhybat se stresu, nerozcilovat se a nehnevat se.
17. rijna - tri hlavni krajanske organizace, Masarykuv ustav, torontska pobocka CSSK a Sokol Toronto usporadaly na Masaryktownu piknik pro deti i pro dospele -jakesi rozlouceni s nadhernym letem, snad nejhezcim, jake jsem v Kanade zazil. Omlouvam se, ze jsem se nezucastnil - na vsecko uz proste nestacim.
Josef Cermak

 

Navrat na hlavni stranu