Navrat na hlavni stranu

Putovani po Slovaci
Za devatero horami a devatero rekami lezi planina zvana Muranska. Pojem Muran zavani v Cesku vuni exotiky, a to presto, ze tu nehovorime o druhem konci sveta, ale o geografickem celku na uzemi kdysi spolecneho statu, sousedniho Slovenska. Take pod pojmem planina si nelze predstavovat nekonecnou prerii ci neco jako uherskou pustu. Jedna se v podstate o vapencovy horsky hreben proderavely krasovymi jevy jako jsou zavrty, propasti a kolme utesy. K exotickemu nadechu vsak spise prispiva odlehlost tohoto kraje, pobytove stopy nejvetsi evropske selmy ­ medveda hnedeho, pripadne vlci zavyti, ale i to, ze tu muzete putovat trebas nekolik dni bez kontaktu s civilizaci v podobe osady nebo vesnice.
K hojneji navstevovanym mistum zde patri znamy Muransky hrad, nejvyse polozene opevnene stredoveke sidlo tohoto druhu na Slovensku, nyni rozsahla ruina vypinajici se vysoko na skalnatem ostrohu nad rickou a obci nesouci jmeno, jak jinak nez, Muran. Vesnice pusobi dojmem chronicky ospaleho zapadakova. Ale ty tam jsou casy, kdy bylo znacne nejiste, ze v prodejne nakoupite to zakladni, pecivo a chleba, a pivo v zaplivanem vycepu se znamemu napoji podobalo vzdalene snad jen barevnym odstinem. Dnes jen na navsi funguje nekolik hospod, narocnejsi muze zavitat do penzionu, nakoupit potraviny neni problem.
Siroke udoli ricky nas zavede az do okresniho mesta Revuce, ba jeste dal do gemerskeho kraje. Lemuji je prikre strane s hrebeny, z nichz kazdy je planinou. Tim je receno, ze vrchol toho ktereho hrebene je jakoby oriznuty. Nenajdeme tu potoky ani prameny. Tato mista jsou na povrchovou vodu chuda. Poznate to s jistotou az kdyz se nahoru vyskrabete. Zezdola, z udoli, vypadaji i takova Plesivecka ci Silicka planina pouze jako vyrazne kopcovite utvary. Jejich nadmorska vyska, ale jiz zdaleka nemuze konkurovat zminene Murani dosahujici bezne pres 1100 m n. m. Vsak jiz se take nachazime v jihovychodni casti Slovenskeho rudohori, nejrozsahlejsiho to horskeho celku tahnouciho se ve smeru zapad-vychod v delce bratru sto padesati kilometru. Tato jeho cast tvori takzvany Slovensky kras.
Uzemi, kde maji podzemnich bludist a jeskyn na rozdavani. Ale znama a prozkoumana je z nich pouze cast. A z te je opet jen mensi cast pristupna verejnosti. Mezi nejznamejsi jeskyne patri Ochtinska aragonitova. Je zdobena belostne zarivymi, jakoby prave rozpuklymi "kvety" a dalsimi, z jehlic, brcek a vyhonku utkanymi ornamenty. Vse pochopitelne z aragonitu, modifikovaneho uhlicitanu vapenateho.
Opomenout rozhodne nelze slavnou Domicu, barvami nesetrici jeskyni s tajemnou rickou protekajici do sousedniho madarskeho podzemi.
Pro romanticteji zalozene turisty se nabizi jeskyne Krasnohorska, kterou navstevnik prozkouma ovesen nefalsovanou speleologickou vystroji.
K poznani, ze se blizite k hranici s Madarskou republikou nemusite nahlizet ani do mapy. Staci sledovat stale castejsi dvojjazycne napisy a konverzaci kolemjdoucich. Az na vyjimky se vsak clovek spolehlive domluvi slovensky. Pribyva take romske populace. A tak charakter a uroven jednotlivych obci jsou velmi rozdilne. V zorientovani nepomuze ani slavna historie te ktere z nich. Tak kuprikladu pocetna vesnice se tremi klastery, dvema kostely a zriceninou hradu nema, prosim pekne, krcmu s televizi. A co si pak ma nasinec narychlo pocnout, nechce-li prijit o finale mistrovstvi sveta ve fotbale? Nakonec je vdecny za madarsky komentovany prenos v hospudce daleko mensi vesnicky sousedni s pouhou jednou kostelni vezickou. Atmosfera je vsak pohodova, az na to, ze vsichni fandi, z jakychsi neznamych duvodu, tem druhym, tedy Spanelum. Ale to uz by chtel clovek asi opravdu moc.
Celkove navstevnika tohoto kraje prijemne prekvapi vstricnost a ochota, se kterou se Cech na Slovensku setkava. Prijemne je i zjisteni, ze pri tom na rodne reci domorodce nezalezi. Ale stejne, priznam se, slyset zpevnou slovenstinu je preci jen neco jako zaposlouchat se do davne melodie, kterou nosite stale v sobe. Melodie, ktera vam prirostla k srdci. A obcas se neubranite tomu si ji i zanotovat.
-miroslav petr- ©
cervenec 2010

Navrat na hlavni stranu