Navrat na hlavni stranu

Kdyz treti vyhraje
Volby pripominaly stary vtip o tom, jak Kennedy zavodil s Chruscovem v prespolnim behu. Protoze americky prezident byl mladsi, tak vyhral. Druhy den americke noviny psaly: Kennedy prvni, Chruscov posledni, zatimco PRAVDA mela titulek: Chruscov druhy, Kennedy predposledni.
Kdyz se uzavrely v sobotu volebni mistnosti a objevovaly se prvni volebni odhady, bylo jasne, ze se potvrdi pruzkumy verejneho mineni a ze zvitezi CSSD, ale ze vysledky budou mnohem tesnejsi nez se predpokladalo. CSSD se brzy dostala do cela, ale misto predpokladanych triceti procent to bylo neco malo pres dvacet, zatimco ODS mela neco pres devatenact. Jak prichazely vysledky z vetsich mest, tento rozdil se snizoval az nakonec se ustalil na 22,08 procentech pro socialni demokraty a 20,21 pro ODS. Mezitim vsak rostly preference nove strany TOP 09, az se ustalily na 16,7 %. KSCM poklesla na 11,26 %, ale ve skutecnosti ma stejne kresel jako posledne, cili 26. Dalsim novackem v parlamentu je velka neznama populisticka strana Radka Johna Veci verejne s temer 11 procenty.
V parlamentu tedy bude patrit 56 kresel CSSD, 53 ODS, 41 TOP 09, zminenych 26 bude patrit komunistum a 24 VV. Podle vzite terminologie se vytvori stredoprava koalice. Ale tomu budou predchazet jednani, ktera zacinaji v dobe uzaverky tohoto cisla.
Prestoze Jiri Paroubek zvitezil, bylo jasne, ze nema s kym sestavit vladu a nejprve z Usti nad Labem, kde bojoval se svym odvekym rivalem Zemanem, pohrozil obcanum, ze budou mit vladu, jakou si zasluhuji. Pak zamiril do Prahy. Rychlost, s jakou se premistil nabizela myslenku, ze ma dvojnika jako kral Jecminek, ale byla s nim i jeho mlada manzelka. Mezitim kolovaly po hlavnim meste povesti, ze rezignoval. Vzapeti jsou famy vyvraceny a az okolo pul osme se Jiri rozhodl skoncovat s narodnim utrpenim a svym vlastnim a rekl to na ferovku: "Odstupuji!" a odstoupil. Jenze nebyl prvnim ani poslednim. Byl pouze jednim v rade. Jako prvni zavelel k ustupu sef lidovcu Cyril Svoboda. Jeho strana neziskala potrebnych pet procent a tak jsem si vzpomnel na nas torontsky dialog, kdy jsem mu rikal, ze je v petiprocentni hranici neco nezdraveho. Myslim si, ze by petiprocentni hranici prosazoval i dnes, prestoze ta mu prave zlomila vaz. Podobne se zachoval i vudce Zelenych Ondrej Liska i sam velky Milos Zeman, ktery vedl Zemanovce, stranu Prav obcanu. Take ODS Pavla Bema neobhajila prvenstvi v Praze, kde ji nahradila Top 09 a i on dal hlavu na spalek.
Jedinym spokojenym tedy mohl byt knize Karel Schwarzenberg, ktery sice skoncil treti, ale ve skutecnosti vyhral a podle ocitych svedku to s kolegou Kalouskem dobre oslavil.
Recky strasak tedy slavil uspech. Neverim tomu, ze by zadluzovani statu prestalo, jako kdyz svihne proutkem. Od posledniho ceskeho bankrotu v dobe napoleonskych valek byl a s vyjimkou poslednich deseti let zustal vzdy temer vyrovnany rozpocet. Rozdil v zadluzovani tzv. levice a pravice se pohyboval v desitkach miliard korun. Rekordni v tom byla Fisherova vlada, ktera se tvarila jako vlada velmi setriva, o cemz jsme se mohli presvedcit, kdyz nam zavrela konzulat v Montrealu, ale dosahla zadluzeni 200 miliard korun, coz je asi 10 miliard dolaru.
Pokud nam z denni politiky zmizi postavy jako Jiri Paroubek, Ivan Langr ci Pavel Bem, neni ceho litovat. Ceho vsak lze litovat je, ze verejnost neslysela na nic jineho nez na penize. Jak rekl prezident Vaclav Klaus: "Konecne hraje zase ekonomie prvni housle." Dodejme: "Bohuzel!" Verejnost zcela rezignovala na jine hodnoty. Nemam rad tzv. krestanskou politiku lidovcu, nemusi se nam libit zeleni, ale tyto strany postavily svou kampan na jinych idealech a hodnotach nez jsou penize. Nevyplatilo se jim to. A jak je v jedne moudre knize napsano: Nejen chlebem ziv jest clovek.
Ales Brezina - Praha

Navrat na hlavni stranu