Navrat na hlavni stranu

R. Placek pred obrazem Nuklearni manzelstvi

Obrazy Rudolfa Placka v Libri Prohibiti
Kulturni centrum
Libri Prohibiti se stara nejen o exilove knihy, casopisy a noviny z dob totality, ale i o to, co v zahranici vychazi v soucasnoti. A jelikoz projekt Narodni knihovny architekta Kaplickeho zmarili politici, tak nelze v nejblizsich letech ocekavat, ze by byla nekde vetsi sbirka exiloveho tisku nez prave zde. Jenze nejen to, nalezneme zde i video a audio zaznamy a minuly tyden se zde odehrala i vystava surrealistickych obrazu Rudolfa Placka. Zasluhu na tom, ze Libri Prohibiti v teto podobe existuji ma disident Jiri Gruntorad, ktery si v dobe totality odsedel ctyri roky. Dalsi velkou postavou je Martin Machovec, ktery se snazi "druhou kulturu" zrehabilitovat, vydal na DVD dokumenty o Plasticich i Egonu Bondym, napsal vzpominku na spisovatele a cestovatele Jiriho Svobodu a tentokrat prisel s myslenkou, ze by sve obrazy mel vystavit i Rudolf Placek, ktery zil dlouha leta v Torontu a nyni zije ve vychodoceskem Vamberku.
Vystava Rudolfa Placka byla vlastne jeho prvni a mohli jsme zde videt obrazy, ktere maloval jak v Torontu, kdy se objevily i na obalce knih vydanych v 68 Publishers, tak i nyni ve vychodnich Cechach. Behem vernisaze jsem se zeptal, jak tvori v techto zcela odlisnych podminkach.
RP:
Vetsinou tak dve, tri hodiny maluji, pak si umyji stetce a delam neco jineho. Druhy den se k tomu, kdyz mam cas vracim, ale ne vzdycky se mi to podari. Obcas se stane, ze mam platno a chodim kolem nej a nevim, co bych delal a to muze trvat treba dva tydny nez na neco prijdu. Nekdy je to vsak velmi rychle a je to hotove drive nez zacnu.
ABE: Jakou pouzivate techniku?
RP:
Olej, zkousel jsem acrylic, ale ten se da tezko opravovat.
ABE: Mate hodne figuralnich veci. Jak se vyporadavate s trendem, ze figura je vytlacovana z umeni?
RP:
Mne se moc dnesni moderni umeni nelibi. Pod pojmem umeni muzeme videt i lidske lejno nebo zraloka. Kostra zraloka se da videt v muzeu a nemusi se kvuli tomu chodit do galerie. Dnes nikdo nemuze trumfnout impresionisty Cezanna, van Gogha, Moneta nebo Sisleyho.
ABE: Myslite, ze muze prijit renezance figuralni tvorby?
RP:
Vsude jsou modni trendy, i v umeni. Maliri se budou vracet k figure.
ABE: Pouzivate nekdy digitalni fotografii?
RP:
Ne, ale mam kolekci vystrizku z casopisu, kam zakladam, kdyz najdu nejaky zajimavy obrazek. To pak archivuji. Potrebuji treba vyraz zeny, ktera krici. Nez abych shanel model, kteremu bych rikal: "Kric pul hodiny!" tak pouziju tento vystrizek.
ABE: Z Toronta jste odesel do maleho mesta ve vychodnich Cechach, jak na vas pusobi?
RP:
Mne se tam libi, uz proto, ze nejsem ve velkem meste. V Torontu jsem byl triatricet let a take se mi hrozne libilo, ale chtelo se mi jit do prirody. Ve Vamberku je priroda kousek. Bydlim kousek od lesa a kousek od reky. Je tam klidnejsi zivot. Bohuzel je tam mnohem vic videt, jak jsou lide komunismem postizeni a tam to stale vidim. Vidim i to, jaci jsou lidi tupci. Nejen v politickem mysleni, ale i na tom, jak zachazeji s prirodou, jak zachazeji se svym vlastnim majetkem, se svou zahradou. Treba k topeni v zime pouziji vyjety olej. A pritom je jim jedno, ze maji vnuky, kteri to musi dychat.
ABE: Vratme se k malovani a k modelum?
RP:
Podle modelu jsem maloval hlavne v Torontu, kde byvala mym modelem moje zena a dcera. Ted je to moje partnerka. Fyziognomie nemusi byt vzdy presna. Nekdy se naopak musi pozmenit, aby nebyla. Nemam potrebu mit profesionalni model.
ABE: Vystavujete zde i starsi veci, z ktere doby jsou?
RP:
Nektere obrazy pochazeji z roku 1976. Treba obraz Nuklearni rodina je z doby, kdy se pouzival casto termin nuklearni a jelikoz je nekdy v domacnosti nuklearni valka, tak muzeme mit i nuklearni rodinu. Nejnovejsi je Jamsession z posledni doby.
ABE: Nevyhybate se pohybu. Castokrat zachycujete rychlost - automobilove ci motocyklove zavody. Mate k tomu vztah?
RP:
Ano, rad se na ne divam. Mam rad dynamiku. Jednu dobu jsem premyslel o lyzovani, ale nedostal jsem se k tomu.
ABE: A jak jste se dostal k teto vystave?
RP:
Byl to napad Martina Machovce, ktery me premluvil. Sam jsem na to dost liny. Prodavat pres galerie, o to se nepokousim, to radeji neco nekomu daruji.
Pro navstevniky vystavy bylo darkem podivat se na zajimave obrazy, ktere bychom asi jinde nez v Libri Prohibiti tezko videli.
Ales Brezina
***---
KAM V PRAZE?
Po vernisazi nejnovejsi tvorby Rudolfa Placka jsme objevili krasne misto na setkani a oslavy Cechokanadanu vseho druhu. Je to restaurace Tlusta koala v Senovazne ulici c. 8. Je zarizena ve stylu anglickych hospod, takze se budete citit jako doma. Vase slozite objednavky hrave vyridi Lucie a dalsi clenove stabu. Podivejte se na jejich webove stranky www.tlustakoala.cz nebo napiste na tlustakoala@seznam.cz
U tlusty koaly maji take v patre salonky pro vetsi spolecenske akce. To pekne misto uz vyzkouseli: Helena Wilsonova, Maruska Rosicka, Jirina Hoffmannova, Pavel Kantorek, Ales Brezina, Martin Bonhard, Vaclav Taborsky a dalsi. Jo, taky tam delaji klokani stejky.
vt

Jamsession

Navrat na hlavni stranu