Navrat na hlavni stranu

J. D. Sallinger
Nedavno (v lednu 2010) v jednadevadesati letech zemrel jeden z pozoruhodnych americkych spisovatelu. Pozoruhodny nejen svym stezejnim dilem vyslem v roce 1951, ale i svym dalsim zivotem. Nebot od roku 1965, kdy vydal svou poslednim knizku Hapworth 16, 1924, se dokonale odmlcel nejen literarne, ale i spolecensky. Odstehoval se na samotu, odmitl dat prava na zfilmovani stezejniho sveho dila Kdo chyta v zite (The Catcher In the Rye), odmitl jakekoli interview, snad s vyjimkou jedineho. Ponekud zvlastni, nebot v roce 1965 mu bylo teprve 46 let, tedy vek, kdy mnoho spisovatelu je na vrcholu svych tvurcich sil.
Kdyz jsem se o umrti J. D. Sallingera dozvedel, vynal jsem znovu, podruhe, z metru Svetovych literatur, ktere tady mam, unikatniho to literarniho casopisu vychazejiciho sestkrat do roka a to i v dobach bidnych, a jehoz pracovnikum a redaktorum nejednou jsem v duchu slozil poklonu za jejich skvelou praci, stezejni dilo J. D. Sallingera ve vybornem prekladu manzelu Pellarovych ....Kdo chyta v zite. Vyslo v cislech 3. a 4. teto Svetove literatury v roce 1960, tedy bezmala na pocatku onoho mirneho uvolnovani v ceske spolecnosti a literature. Vyslo k tomu uvodni slovo od Phillipa Bonoskyho s vykladem o tom, jak je Sallingerovo dilo kritikou kapitalisticke spolecnosti povalecnych let.
Ano, tento pan ma dozajista v mnohem pravdu. Ale nemyslim si, ze ve vsem. Kdo chyta v zite je zaznam nekolika dnu v zivote sestnactileteho Holdena Caulfielda, prave a opet vylouceneho z dalsi univerzity. Ano, vidi svet kolem sebe plny pretvarky a falesnosti, jevy, ktere pozoruje nazyva saskarnami, ale to neni nic zcela ojedineleho v nazorech mladika jeho veku. Pan Bonosky asi nezil v Ceskoslovensku ve stejne dobe, v niz se odehrava pribeh Holden Caulfielda, kde vyslo a zahy bylo zlikvidovano mnoho del jako kupr. Skvoreckeho Zbabelci, roman, v nemz jeho hrdinove ocitaji se ve stejnem povalecnem case, jako Sallingeruv Holden v USA. Ale na rozdil od J. Skvoreckeho, autor Sallinger se neocitl v sebemensich neprijemnostech po vydani sveho dila. Naopak, stal se slavnym a po pravu vyznamnym.
Precetl jsem Sallingerovo stezejni dilo podruhe jednim dechem. Je velmi originalni, a uvedomil jsem si, ze prave podobna originalita vyrazu jsou dvere otevrene k dusi a vnimavosti ctenare. Pokud ovsem to neni jen forma, ale i obsah. A Sallingerovo dilo obsahuje, dle meho nazoru, oboji.
Mladik Holden se vyznava ze sve touhy zit zcela mimo spolecnost, ne jako anarchista, ale jen jako klidne vegetujici jedinec. Mnohdy mozna malinko prehnane nenavidi vse, s cim se ve svem studentskem zivote setkava. (ctenare ale muze napadnout, zda jeho pocity nejsou ovlivneny prave tim dalsim vyhazovem ze skoly ... o tom se ale pan Bonovsky nezminuje). Holden Caulfield netouzi po slave a uspechu, ale jeho cynismus nakonec se jako v lucavce kralovske promenuje laskou k mladsi sestre Phoebe. Zaver knihy, prave tomuto vztahu se venujici, je az neskutecne dojemny.
Nespocet knih, romanu, novel, bylo autory dodano vazenemu ctenari. A jak kdysi ve svych sloupcich psala pani Salivarova v Novem domove ... Kdo cte, cist neprestane ... je to trvajici pobidka pozornemu ctenari venovat se cteni knih, kterych je vice, nez jeden staci precist, a cetbou se potesit, poucit.. Jsou ale takove, ktere se vymykaji z teto jakkoli skvele hodnoty a kvality. Jsou to knihy, jejichz autor uzil k vyjadreni svych pocitu a myslenek novejsi formy, pristupu. A nejednou je to, jako prave v pripade dila Sallingerova, to nejlepsi, co autor mohl ucinit ...
Prislovi pravi: Mene je nekdy vice. Sotva to plati lepe nez pro dilo J. D. Sallingera, tak velmi predcasne a zcela dobrovolne ukonceneho ...
Pri zminene druhe cetbe o tom Kdo chyta v zite, me, ac nevim, zda je to zcela prihodne, napadla vzpominka na text B. Hrabala Rukovet pabitelskeho ucne (uryvky z textu vysly v jednom z minulych cisel Satellitu). Podobne jako slavny cesky spisovatel v tomto textu napovedel ctenari jak chapat jeho knihy, J. D. Sallinger vlastne sdelil svuj nazor na spolecnost, svuj vztah k ni, vztah, ktery nedlouho po vydani romanu Kdo chyta v zite doslova svym ustupem do soukromi uskutecnil. Udelal tak dobre, nebo neudelal? Tezko rict. Nekdy je ale veru tezke prekrocit svuj Rubikon ...a tim je pro J. D. Sallingera jeho dilo Kdo chyta v zite .
Vladimir Cicha - Vancouver

 

Navrat na hlavni stranu