Navrat na hlavni stranu

Advent a Vanoce
1. Na pocatku bylo Slovo, a to Slovo bylo u Boha, a to Slovo byl Buh.
2. To bylo na pocatku u Boha.
3. Vsecky veci skrze ne ucineny jsou, a bez neho nic neni ucineno, coz ucineno jest.
4. V nem zivot byl, a zivot byl svetlo lidi.
5. A to svetlo v temnostech sviti, ale tmy ho neobsahly.
6. Byl clovek poslany od Boha, jemuz jmeno bylo Jan.
7. Ten prisel na svedectvi, aby svedcil o tom svetle, aby vsickni uverili skrze neho.
8. Nebyl on to svetlo, ale prisel, aby svedectvi vydaval o tom svetle.
9. Tentot byl to prave svetlo, kterez osvecuje kazdeho cloveka prichazejiciho na svet.
10. Na svete byl, a svet skrze neho ucinen jest, ale svet ho nepoznal.
11. Do sveho vlastniho prisel, ale vlastni jeho neprijali ho.
12. Kteriz pak koli prijali jej, dal jim moc syny Bozimi byti, tem, kteriz veri ve jmeno jeho.
13. Kteriz ne z krvi, ani z vule tela, ani z vule muze, ale z Boha zplozeni jsou.
14. A Slovo to telo ucineno jest, a prebyvalo mezi nami (a videli jsme slavu jeho, slavu jakozto jednorozeneho od Otce), plne milosti a pravdy.
15. Jan svedectvi vydaval o nem, a volal, rka: Tentot jest, o nemz jsem pravil, ze po mne prised, predsel mne; nebo prednejsi jest nez ja.
16. A z plnosti jeho my vsickni vzali jsme, a to milost za milost.
Jan 1, 1-16
Kdyz jsem studoval na teologicke fakulte, tak jsem razil teorii, ze teologie nema byt pouze na kazatelne, ale ze se da pouzit jinak. Daval jsem jako priklad svedskeho rezisera Ingmara Bergmana. Teprve pred nekolika dny jsem se dovedel, ze jeden z mych oblibenych americkych spisovatelu, letos zemrely John Updike byl ovlivnen protestantskym teologem Karlem Barthem a dokonce si vymenili i nekolik dopisu (presneji receno za Karla Bartha vyrizovala korespondenci jeho sekretarka). Friedrich Dürrenmatt podobne jako Bergman byl synem evangelickeho farare. Spojit teologii s umenim mne proto pripadalo naprosto prirozene a normalni. Byt v Ceskoslovensku v sedmdesatych a osmdesatych letech to zase tak normalni nebylo. Vzpomenme jen na film Dusana Hanaka Obrazy stareho sveta, kde je podobenstvi o rozsevacovi, nebo na Schormuv film podle Josefa Skvoreckeho Fararuv konec, ktery byl v Ceskoslovensku zakazany a nebyl pozitivne prijat ani zde v exilu, kdyz byl jednou promitan pri oslavach 28. rijna. Vzpominam si, jak se film zadrhl a tezce zkousena promitacka stavkovala. Ladislav Soudek tehdy priskocil, aby ji pomohl dat do chodu a byl v exilovem tisku oznacen za iniciatora teto provokace. Ladislav Soudek ma na svedomi mnoho jineho, ale tentokrat k tomu prisel skutecne jako slepy k houslim. Ani Dürrenmatt s Novym divadlem nemel mnoho stesti. Hral se tusim pouze jednou. Kdysi me znami z Ceskoslovenskeho baptistickeho kostela upozornovali, ze Satellite je prilis svetsky. Zacal jsem tedy delat uvodniky na biblicka temata. Nejak si toho nevsimli, ale vsiml si toho nekdo z Ottawy a odrekl noviny, ze je tam prilis toho nabozenstvi. Tato zkusenost mne neodradila a tak si obcas v Ceskoslovenskem baptistickem kostele zakazu (www.kazani.satellite1-416.com) a na Vanoce neco z toho otisknu i v Satelllitu. Tak toto kazani jsem mel na druhou adventni nedeli 6. prosince 2009.
Zacnu jinym pribehem. Kdyz jsem pracoval jako zrizenec v nemocnici na resuscitacnim oddeleni, tak jednou z nevyhod bylo, ze to bylo spatne placene zamestnani, proto to mnoho lidi nechtelo delat. Mozna to bylo i svym zpusobem depresivni, coz jsem si tehdy neuvedomoval. Jeden ze tri pacientu to neprezil. Takze jsem se setkaval temer denne se smrti. Vyhodou bylo, ze se pracovalo nepretrzite a pak bylo dlouho volno. Jeden vikend zacinala sichta v patek vecer a trvala do pondeli do rana.
Kdyz vsak prisly vanoce, bylo na oddeleni veselo. Sestry zive diskutovaly o tom, jak pokracuji vanocni pripravy. Hovorilo se nejen o vareni, ale hlavne o peceni. To trvalo celych osm hodin. Jestli si myslite, ze potom nasledoval oddech, tak jste na omylu. Po osmi hodinach prisla dalsi sichta sester a zacalo se od zacatku o vanilkovem cukrovi. Opet o vareni a o kuchyni. A po dalsich osmi hodinach prisla treti sichta, ktera pro zmenu prisla s rumovymi rohlicky. Nasledovala pak ta prvni sichta s vanockami. S blizicim se Stedrym dnem se mnozily i recepty na skutecne dokonale vanocni svatky.
V minulem cisle jsme otiskli recept na rychle rumove pralinky. Vezmeme dutou cokoladovou figurku, ukousneme ji hlavu a naplnime rumem. Takto pozivame.
Velice casto se totiz stane, ze Vanoce jsou jakymisi svatky dobreho jidla a dobreho piti. Jiny kraj, jiny mrav a tak je temer vsude neco jineho k jidlu. Nekde je to stedrovecerni kapr, jinde kapustnica. Mnozi si bez techto stedrovecernich rekvizit ani nedovedou predstavit Vanoce.
To je jen prvni z vanocnich ritualu: jidlo.
Druhym je vanocni stromecek. I na tomto masakru lesniho porostu jsem se v mladi podilel. Je mytem, ze se pri prorizce vybiraji horsi stromecky. Opak byval pravdou. Pracovnici lesni spravy se snazili vybrat stromky nejlepsi, ale ani zde nebylo zaruceno, ze po uriznuti bude krasny stromek v lese vypadat stejne krasne. Vetsinou to byla druha nebo treti jakost. Tu byl dole krivy, protoze rostl ve strani. Jindy zase chybela do rovnovahy nejaka ta vetev.
Docela se mi libi zde v Kanade, kdyz se nekdo soustredi na pestovani vanocnich stromku. Lesy se tim nenici a lesni farmy jsou rozhodne zajimavejsi nez pole na bio-paliva.
Zlepsovakem posledni doby je stromek skladaci. Nedavno jsem videl takovy stromecek v Home Depot za 1026 dolaru. Vypadal skoro jako pravy. Nutno rici, ze pro dobry stromecek rodina ledacos obetuje. Nekde se i stromky kradou. Poradaji se pytlacke vypravy do lesa a lesni sprava pro zmenu zakaze komukoliv pred vanocemi pristup do prirody. Bez techto souboju obyvatel s myslivci si dnes jiz ceska media advent nedokazi predstavit.
A to jsme se jeste nedostali k tomu nejdulezitejsimu. To jsou darky. Pamatuji se, jak u nas doma jsem byl v detstvi z darku mirne netrpelivy a nic nepomohlo napomenuti, abych jedl pokud mozno pomalu. Vzal jsem si nejmensi porci kapra, jenze ta byla vetsinou od ocasu a tam bylo nejvic kosti. Takze jsem se poradne nenajedl a stejnak mi to trvalo nejdele. Kompenzoval jsem to bramborovym salatem.
Maminka zase chtela, abychom zpivali nez zamirime pod stromecek. Tento napad se mi ale uz vubec nezamlouval. Navic zpivat umel jen tatinek. Pozdeji, kdy uz zmizelo kouzlo elektrickych vlacku a skladanek znacky Merkur a vedel jsem jiz pravy puvod darku, jsem se pokousel prispet svoji troskou do mlyna.
Darkovani doznalo kuriozniho obratu v pozdejsich letech. Mel jsem pritele, jakehosi Karla Kotlare. Jezdil ve Velorexu 350, tomuto stroji se vetsinou rikalo dosti posmesne letajici Montgomery nebo hadraplan. Toto vozidlo bylo urcene invalidum, kteri nemohli chodit a Karel Kotlar chodit nemohl, ale zato po cely rok sbiral ruzne predmety, gramofonove desky, vonavky, saly Duvodem bylo vanocni obdarovani. Bylo to jako hra. Na Stedry den rano mne zavolal, jestli bych se mohl zastavit. Odpovedel jsem, ze jen na chvilku a skutecne jsem se po ranu dostavil. Karel me pak pozadal, jestli bych mohl nekomu na druhy konec Prahy odvezt malou pozornost. Neprilis ochotne jsem prislibil a slapal jsem na kole pres celou Prahu. Pri tom mne Karel jeste zduraznil, abych mu nezapomnel rici, jestli byl dotycny doma. Vetsinou to dopadlo tak, ze tam meli zase neco pro pana Kotlare. Tak jsem se vratil do Lublanske ulice. Vyridil jsem podekovani, predal darek a jelikoz bylo poledne, chtel jsem poprat hezke Vanoce a vyrazit na oslavy.
Jenze omyl - byl to teprve zacatek. Pro prevoznika nebylo pouze jedno veslo, nasledovalo druhe. Dalsi darek. A tak jsem vyrazil opet na druhy konec mesta, pro zmenu na Sporilov. Situace se opakovala az do pozdniho vecera a to jsem jiste nestacil vsechny gramofonove desky rozvezt. Rok co rok stejny ritual. Pred vanocemi jsem Karla upozornil, ze zadne darky na Stedry den nevozim, at mi je da pred Vanocemi, pak jsem se nechal ukecat na jeden a nakonec z toho byla stedroveceni zabava.
Kdyz jsem vecer dorazil zablaceny a promrzly k rodicum, otec jen suse poznamenal: "Na tebe je spolehnuti, ani k stedrovecerni veceri nemuzes prijet vcas a v poradku!"
Zkratka darky jsou darky a jsou soucasti vanocniho ritualu. Jeden muj znamy mi vypravel, ze delal v dobe Husakova socialismu udrzbare v Obvodnim ustavu narodniho zdravi. A opravoval tam nejake doktorce skrin. I stalo se, ze nahledl do ni a ta ze byla plna bonbonier od pacientu. Nektere bonboniery byly jiz plesnive. Darek ci kolekce pro pani doktorku, to bylo take soucasti ritualu, nejen vanocniho.
Slysel jsem o jednom podnikateli, ktery mel velky dum, ale jednim z hlavnich problemu kdyz umrel bylo, co udelat s temi cennymi dary, ktere behem sveho zivota dostal. Pri tom si mohl koupit, co chtel. Nevim, nevim, co si svaty Otec, papez Benedikt XVI. pocne se vsemi dary, ktere dostal pri nedavne navsteve nasi domoviny.
Dnes mame v Cechach zvlastni novy termin: tunelovani. Je to vlastne takova kradez legalni cestou. Krade se tak, abychom za to zakonem nemohli byt postizeni. Da se vytunelovat banka, financni fond, tovarna, divadlo, dokonce jsem slysel i o vytunelovani jedne cirkve za zboznych reci tech, kteri si pomohli k cirkevnimu majetku a zacali s nim hospodarit. Cirkevni budovy prodali a koupili nove. Snad aby Slovo Bozi tam bylo lepe slyset. Vse bylo legalni, vse probehlo podle zakona a puvodni duchovni nasli pouze zapecetenou kancelar.
To je jedna z realit dneska, ale daleko horsi je tunelovani pojmu. Pojmu jako jsou Vanoce. Nechci psat proti tomu, co nam zpusobuje radost, kdy se citime dobre, ale mam vyhrady proti tomu, aby se to stalo necim, co ma nahradit evangelijni zvest. Je nebezpeci, ze nam i tato zvest bude vytunelovana.
V Janove evangeliu se hovori o presnem opaku. Nikoliv o tom, ze je nejaky pojem vytunelovan, ale naopak naplnen. Toto je smyslem prologu Janova evangelia. Najednou to, co bylo pouhou teorii, jakousi spekulaci, ma skutecnou vahu, protoze prisel Jezis Kristus. Nekdo, kdo dava vsem temto teoriim jakousi vahu, nekdo, kdo za to existencialne ruci, to jest ruci svym vlastnim zivotem. Teorie o smyslu naseho zivota se tim stala skutecnosti.
Slovo z Janova evangelia navazuje na Slovo Hospodinovo z prvni knihy Mojzisovy, nebo-li Genese, kdy Hospodin kona vse slovem. I rekl Buh: "Bud svetlo!" V Janove evangeliu se hovori o podstate svetla.
Lukas ma prichod Jezise Krista spojen s Janem Krtitelem, ktery vyzyval k pokani. Slovo pokani v biblickem slova smyslu znamena nejen zmenu smysleni a citeni, litost nad hrichem, nybrz zmenu celeho zivota a prijeti novych norem mravnich a nabozenskych. Navrat k spravedlnosti.
Rusky spisovatel Alexander Solzenicyn vola po padu komunismu po pokani. Stejne tak cinil i Jan Krtitel.
Doba adventu by tedy mela byt nejen dobou, kdy se radujeme, ale nase radost by mela byt spojena s ocekavanim prichodu spasitele, ale i dobou zamysleni a reflexe nad tim, co jsme nedobreho ucinili a jak bychom zmenili svuj zivot.
Zminil jsem se v uvodu o tom, jake jsou Vanoce a cim se vyznacuji. Druhym bodem je, jake by asi vanoce a doba adventu mely byt. Melo by to byt obdobi zamysleni nad nasim zivotem.
Kdysi v sedesatych letech jsme pripravovali jakesi vanocni pasmo. Krome urcitych basni jsme tam meli i stare cirkevni pisne, ktere se jen tak recitovaly a pak tam byl jeste diapozitiv. On to byl asi spis kresleny vtip odnekud z Literarnich novin. Spokojena rodinka jde k vanocnimu stromecku a jako darek dostane krucifix. V pozadi vidime postavu, ktera toto prekvapeni pripravila.
Ilustrator ci karikaturista vystihl skutecnost. Evangelium nam prinasi skutecne neco noveho odlisneho. Neco, co problematizuje nas zivot. Jestlize chceme nasledovat Jezise Krista, neni to v kyci Vanoc, ve vyjevech, ktere muzeme spatrit v Honest Edovi nebo v italskych obchodech na Blooru mezi Dufferinem a Ossingtonem vedle malych sosek svatych a Benita Mussoliniho.
Vanoce vypravuji o prolamovani neceho noveho do tohoto sveta. Neni to inkvizice a nasilne nastoleni nove etiky, kterou tak casto predstavuji politicke strany s krestansko-demokratickym programem ani nastup lacineho kyce do naseho zivota. Jde o to, abychom pochopili hloubku zivota.
V techto dnech jsme meli na Evropskem filmovem festivalu moznost videt znovu film El Greco. O reckem maliri, ktery se nebal celit inkvizici. Hloubka zivota nespociva v novem bezproblemovem svete, ale v tom, ze tento svet prijmeme v cele sirce. Chybou je, kdyz chceme jednu stranu spektra odriznout. To je problemem dnesni spolecnosti, ktera chce zrusit bolest za kazdou cenu. Pocinaje prasky proti boleni hlavy, pres bezproblemove ekonomicky zajistene detstvi, planovane rodicovstvi, konce zajistenym starim. Chtela by radost, ale odmita utrpeni. Chtela by zivot vecny a spaseni, ale odmita ukrizovani. Chtela by idylku vanoc, ale odmita chudobu ve chleve.
Musime mit na zreteli, ze vanoce nelze oddelit od utrpeni krize. Jedno bez druheho je kyc. Nelze take oddelit utrpeni krize od vzkriseni, protoze pak se jedna o depresi a zoufalstvi.
Pokud si uvedomime tyto tri mezniky, pak ma doba adventu pro nas smysl a jiz dnes muzeme zpivat adventni a vanocni pisne. Radovat se z toho, ze prisel spasitel, ze Buh ve svem stvoritelskem planu volil cestu nenasili pred cestou nasili. Cestu pravdy pred cestou lzi. Cestu lasky pred cestou zloby.
O Vanocich se muzeme radovat, ze se naplnila slova proroku, tak jak o tom hovoril Jan Krtitel, kdyz rikal: Pripravujte cestu Pane, prime cinte stezky jeho. To je to hlavni poslani adventu.
Ales Brezina

 

Navrat na hlavni stranu