Navrat na hlavni stranu

Pribeh dvou pamatniku obetem komunismu
Zahrada jeho duse

Ten plzensky je dnes znam jako meditacni zahrada Lubose Hrusky (autorka knihy o pamatniku a jeho tvurci, Irena Kastnerova, svou knihu nazvala Lubos Hruska a zahrada jeho duse). Take je znam jako Pamatnik obetem zla. Puvodne byl jeho tvurcem zamyslen jako pamatnik obetem komunismu, o kterem v lednu 1998 napsal: Dodnes nejsou vycisleny vsechny katastrofy, ktere zpusobila komunisticka moc ve svete. Desitky milionu mrtvych a dusevne ci fyzicky poznamenanych, tisice rozvracenych rodin, znicene zivotni prostredi, zmrzacena ekonomika, ale predevsim nemocne lidske duse. To jsou vysledky nekolika desetileti vlady komunismu. A koneckoncu ten jejich bejcak pocitil na vlastnim tele. Ale pak si uvedomil, ze s nami sedelo nescislne mnozstvi hrdinu z druhe svetove valky, z nichz nekteri bojovali uz v legiich prvni svetove valky a jini zase ve tretim odboji, zmenil jsem to na Pamatnik obetem zla. A je to pamatnik i tem trem mladym americkym vojakum, kteri prisli osvobodit Plzen, a pak zustali v japonskem mori.
Ale to predbiham. Brzy po unoru 48 byl Hruska se svym rocnikem vyrazen jako porucik. Jen o rok pozdeji se rozhodl pro utek a pro odchod si zvolil 31. rijen 1949. Vystoupil z vlaku v Cerne na Sumave, uz v seru dosahl pocatek Schwarzenbergskeho kanalu asi sto metru od hranic, skocil do kanalu a tam ho nasla dvouclenna hlidka SNB s vlcakem... Hruska skoncil na Spilberku, kde byl svedkem nelidskeho zmlaceni spoluvezne a kde se take dozvedel, ze kazdeho, kdo se pokusil o utek z kriminalu ztlucou do bezvedomi, prinesou do kovarny a zakovaji do retezu... Pak Hrusku prevezli na Pankrac, kde byl necele dva mesice po zatceni odsouzen na osmnact roku tezkeho zalare. Na Pankraci se Hruska setkal s clovekem, ktery prevratne zmenil jeho zivot: Vedel jsem, ze absolutni trest byl sice zazehnan, ale nevedel jsem, co mne ceka. Vtom mi jde v ustrety drobny clovicek v hnedem habitu prepasanem bilou snurkou, na temeni vyholene kolecko. S usmevem, rozprazenyma rukama a srdcem na dlani me vita. Byl to pater Ondrej, civilnim jmenem Karel Frgal, predstaveny klastera mensich bratri frantiskanu v Sokolove. Chvili prede mnou byl rovnez za velezradu a spionaz rovnez odsouzen k patnacti letum tezkeho zalare. Teprve pozdeji jsem si uvedomil, ze jsem se tehdy poprve setkal s Kristem. Zacatek cesty, na jejimz konci ateista Lubos Hruska nasel Boha. Zacatek cesty, ktera z Pankrace vedla pres Bory, Opavu, Leopoldov, Ruzyn a Bytiz u Pribrami (kde se setkal s Frantiskem Ottou z Rakovnika, manzelem Edy Ottove). Cesty, ktera vedla k pamatniku obetem komunismu ve forme krizove cesty, k zahrade jeho duse...
Zahrada se nachazi na miste, kde byval sad Lubosova otce, ktery otec predal synovi, aby si s nim delal co chce. Lubos, aby mohl vytvorit svuj pamatnik, musel sad (kolem devadesati dvacetiletych stromu) vykacet. Pak se naucil vsecko, co potreboval o pestovani, roubovani a rizkovani jehlicnanu i vsecko, aby se stal odbornikem na rododendrony, azalky, letnicky, travniky... A naucil se dobre. Irena Kastnerova nam jeho zahradu popsala: Dreviny v desitkach odstinu zelene, sametovy travnik, dva rybnicky v lete pokryte pestrobarevnymi lekniny, pod nimiz se prohaneji cerveni jeseni. Kazdy z techto originalnich kousku Lubos Hruska osobne narouboval, vysadil, tvaroval a osetroval. Pridejme jeste tucet pusobivych, v zeleni dumyslne usazenych socharskych monumentu... Ty monumenty, ctrnact zastaveni ve dvanacti skulpturach v zivotni velikosti, vytvoril z horickeho piskovce v letech 1986 az 1991 akademicky sochar Roman Podrazsky a po dobudovani kaple sv. Maxmiliana Kolbeho Lubos Hruska cely pamatnik venoval plzenskemu biskupstvi.
Jeden z navstevniku pamatniku (Jirka z Liberce) zanechal tento vzkaz: Mate nadhernou dusi a pane - Vy, ktery to mate vsechno na svedomi, vonite clovecinou.
Pamatnik v Ottawe
Pred dvema roky se Ceskeho a slovenskeho dne na Masaryktownu zucastnil clen kanadske federalni vlady, ministr Jason Kenney. Pri formalnim zahajeni stal vedle velvyslance Ceske republiky v Kanade, Pavla Vosalika, v blizkosti pamatniku Znovu ukrizovany, vybudovaneho klubem ceskoslovenskych politickych veznu v Kanade (jeden z nejvyznacnejsich byl Frantisek Otta, spoluvezen Lubose Hrusky na Bytizu). Chvili se na pamatnik dival a pak prohodil k velvyslanci Vosalikovi: "Skoda, ze to nestoji nekde, kde by to videlo vice lidi." Velvyslanec Vosalik se myslenky ujal, pozval si do Ottawy graficku Zuzanu Hahnovou a projekt pamatniku obetem komunismu spatril svetlo sveta. Hahnova, ktera ma v Torontu vlastni charitativni organizaci Hearts Open Toronto, vytvorila se Sokolem Canada a Dare Theatre pracovni skupinu Open Books Group (OBG), organizovala nekolik velmi uspesnych schuzek tuctu etnickych skupin (Ceske a Slovenske sdruzeni v Kanade zastupovaly Blanka Rohnova a Radmila Locherova). Pozdeji se odtrhla skupina, ktera si dala jmeno Tribute to Liberty (TTL). Dnes obe skupiny ramcove spolupracuji a podali spolecnou zadost k National Capital Commission (NCC) v Ottawe. V zadosti se pravi, ze OBG by mela mit vedouci roli v planovani a realizaci akci na ziskavani financnich prostredku a vubec celeho projektu. O zadosti rozhodovala na svem zasedani 10.zari 2009 reditelska rada NCC. Reditelska rada byla ochotna prijmout koncept projektu, ale nebyla spokojena se jmenem projektu Pamatnik obetem totalitarniho komunismu (navrhovala, aby pamatnik byl venovan obetem jakehokoliv utisku). Nekteri clenove rady meli s navrhovanym jmenem problem tak zasadni, ze by prakticky anulovali ucel pamatniku. V podstate odmitali jakoukoliv zminku o komunismu, ponevadz "ti Kanadane, kteri s komunismem sympatizuji by to mohli videt jako prehnane kriticke", zkusenost, ktera nebyla zrejme cizi ani Lubosi Hruskovi. Timto pozoruhodnym zasedanim se dost podrobne zabyvaly - a ne prave lichotive - dva vedouci kanadske deniky, Ottawa Citizen a National Post. Jejich clanky vyvolaly mohutnou odezvu mezi ctenari, ktera nepochybne hrala roli v rozhodnuti reditelske rady NCC zorganizovat dve telefonni konference s mluvcimi obou skupin. Jejich vysledkem bylo schvaleni jmena Monument to Victims of Totalitarian Communism. Canada, a land of refuge.
V pristich tydnech bude vypsana soutez na formu pamatniku. Zatim se obe skupiny vynasnazi ziskat fondy na realizaci projektu. Vsechny penize ziskane nasi skupinou budou ulozeny na zvlastni ucet a pouzity - s vyjimkou nakladu, nutnych k jejich ziskani - na soutez a vybudovani pamatniku obetem totalitarniho komunismu v Ottawe.
Nemyslim, ze se nam podari v Ottawe vytvorit druhou meditacni zahradu. Spolky obycejne postradaji lyricismus jedince z rodu Lubose Hrusky. Budeme spokojeni, kdyz vybudujeme pamatnik, ktery dustojne pripomene teto i budoucim generacim obeti na zivotech, dusich i statcich v rozsahu, s jakym se casto nesejdeme ani v dejinach tak krvavych, jake za sebou nechavaji potomci Adama a Evy. A doufam, ze my, kteri jsme treba i jen z dalky a neprimo - v zivotech svych rodin a znamych - okusili trpke plody komunisticke moci, prispejeme svou minci. Bude to jakasi dan vybudovani pamatniku i obetem. Prvni prilezitost nam nabizi Gala vecer v Great Hall v Torontu, 26. listopadu 2009. Tesim se na videnou.
Josef Cermak
***

Navrat na hlavni stranu