Navrat na hlavni stranu

Podobnost ciste nahodna?
Jsem obdivovatelem moderni digitalni i jine technologie a soucasne nikoli jejim absolutnim vyznavacem, nekupuji si nejmodernejsi vydobytky. Kazdy mesic jeden vyrobek ve sve dokonalosti predci ten nedavno vyrobeny a inzerovany. Kdysi byl pocitac Minsk velikosti obyvaciho pokoje, dneska staci krabicka zvici velikosti damske pudrenky a to co poskytuje majiteli nemuze se nijak rovnat tomu, co pocitac Minsk poskytoval odbornikum a protoze mam rad muziku, nalezite ocenim ty dnesni technikou zdokonalene drivejsi zaznamy a to jeste zdaleka asi nevyuzivam moznosti a schopnosti sveho, ac obstarozniho pocitace, a dokonce se hrozim tech stale novych a novych terminu, blog, twitter a jinych, podobaji se houbam rostoucim po desti, jak jich pribyva. Stale si myslim, ze bych si docela dobre vystacil s magnetofonovymi pasky. Jenze, neni tomu tak docela presne, ta nova a uzasna technologie uz takove veci jako magnetofonovy zaznam ci dlouhohrajici desce (LP) nevenuje pozornost, domnivam se, ze bude-li kdy mit v oboru hudebnich zaznamu neco starsiho nejakou sberatelskou cenu, tak to nebudou magnetofonove pasky, ale prave gramofonove desky znacky Decca nebo Victor pripadne i jine, ale to jen tak mimochodem a mozna, ze se mejlim, mam jich par a obdivuji, jak dokonaly je i dnes na nich zaznam. A byl bych rad, kdyby tomu tak nekdy bylo, tomu zvyseni jejich hodnoty s casem, ale obavam se, ze nebude.
A je to prave ona neuveritelna dnesni technika hudebnich a televiznich zaznamu z minulych let, kterou jeste zvlada i muj obstarozni pocitac, ze jsem si na nem mohl prehrat mnohe, co mi obcas nekdo posle. A to se stalo docela nedavno. V tech zaznamech prevladal Semafor a vse to, co tehdy v tech sedesatych letech dovolil prezident Antonin Dobrotivy a nebyla to jenom ona snad pochopitelna nostalgie, ten pocit pripominky casu moji mladosti, ale i uroven, vtipnost a napaditost, nikterak nedovedena az k uzasu nejmodernejsi technikou, jakou producenti disponuji dnes, ktera mne tesila.
Jaky to navrat do tech casu, ktere i dnes, po letech, jsou povazovany nejen mnou, ale i odborniky v te veci, za renesanci poezie, hudby, nadeje a radosti, byt v ramci omezenych moznosti. Tak jsem si na tom svem, stale slouzicim ac obstaroznim pro mnohe pocitadle, poustel jeden zaznam za druhym, nejradeji pak J. Sucheho a J. Slitra, ale i dalsi jejich vrstevniky a to mne opet uchvacovala vtipnost a poeticky naboj textu J. Sucheho, ktery i dnes neustale tvori a bavi nejen sve priznivce, ale kazdeho, kdy ma smysl pro poezii (a to i navzdory slabsim okamzikum, ale jak receno ve filmu Nekdo to rad horke "Nikdo neni dokonaly!"), pro humor a kdo dokaze ocenit osobity zpev toho velikana divadla malych forem, stejne jako jeho dlouholetou, nemene zdatnou, navic rozkosnou a milou Jitku Molavcovou tak si muze libovat stejne jako jsem si i ja pri poslechu liboval a bylo mi smutno ze zaznamu Jiriho Slitra, pripomenutim toho, jak neskutecne brzy ten talentovany muzikant a malir opustil svet, bez ohledu na to za jakych pohnutek, nedopatrenim nebo snad s s umyslem. Svet, ktery, jak se mi zdalo, ze tak moc miloval.
Jeste jsem nepodlehl natlaku sve zeny, abych se zbavil lecjakych veci a nekdy se obavam, ze v tom souhrnu je leccos, ceho se nehodlam vzdat leda na smrtelne posteli. Odolavam a tak jsem si tentyz den, ci vecer, prehral na piano nekolik zpevnicku J. Jezka s texty V&W, a pak znechucen svou muzikalni nesikovnosti vlozil jsem do pristroje zaznam J. Suchy zpiva J. Jezka a pojednou jsem si uvedomil, snad pod vlivem sveho vztahu k cislum, ze to nezapomenutelne obdobi tvorby Voskovce a Wericha a J. Jezka trvalo vlastne od roku 1928 (Vest Pocket Revue) do roku 1938, tedy deset let. A od pocatku te nadherne ery Semaforu do onoho neslavneho srpna 1968 v podstate uplynula stejne dlouha doba a navic rok na to zemrel J. Slitr a nic na tom nemeni to, ze Semafor i nadale existoval a dosud existuje, ale to dvoji desetilete obdobi svobody a jejiho nasilneho ukonceni me smutnym zpusobem fascinuje, ovsem, ze je to nic nez nahoda, ale to prece je cely zivot, abych se odvolal na notoricky znamy slowfox.
A tak jsem sedel a poslouchal zmineny pasek, texty V&W neztratily casem nic na sve pusobivosti. Na moudrosti a vtipu. A pripominal si debilitu mocnych, kteri dokazi bez valneho duvodu a navzdory vsem pozadavkum kulturnosti a lidskosti ucinit konec, krom jineho, krasnym casum plnym prijemne hudby a skutecne poezie, ale tem, jen nekterych z nich, kteri mozna nejakym nedopatrenim, snad ve chvilich sve nepozornosti, dovolili, aby se delo co je v normalnich zemich, co zprijemnuje a usnadnuje snad kazdemu jeho zivot, snad se i slusi malinko podekovat...
Vladimir Cicha-Vancouver

Navrat na hlavni stranu