Navrat na hlavni stranu

Torontsky festival: Podle mobilu poznas cloveka

Z filmu: Galerianki

Polsky basnik Cyprian Norwid si v druhe polovine 19. stoleti stezuje, ze mu mladsi generace nerozumi a vyslovuje nadeji, ze ho pochopi az generace jeho vnuku. Svym zpusobem mel pravdu. O sto let pozdeji nazpival Czeslaw Niemen radu jeho basni, temer v soulove podobe a skutecne jeho desky se staly necim, co melo dusi.
Je tezke si predstavit, ze pred ctvrt stoletim to byla polska Solidarita, ktera svym durazem, nekdy az patetickym, nastavila neuveritelne vysoko latku idealum ve spolecnosti. Zapas o svobodu slova, nabozenskou svobodu, svobodne volby a politicke svobody se promenil v zapas o dzinsy a mobilni telefony. Nechapeme to. A presto takova je skutecnost ve filmu Katarzyny Roslaniec Galerianki, coz bychom cesky volne prelozili Kocky z obchodaku. Jiste, i v dobe Solidarity byly u nas Tuzexy a obchody s luxusnim zbozim. Presto jedna generace hledi zmatene na druhou. Obe se nedokazi vyrovnat se soucasnosti. Jedna zije v minulosti, druha o ni nechce nic vedet. Mlada generace se nema ceho zachytit, uchyluje se do sveta nakupnich stredisek, reklama do ni pumpuje, ze stesti nalezne v mobilnich telefonech, ktere maji neuveritelne mnozstvi funkci. Kvalitni mobilni telefon je znakem spolecenskeho postaveni. Jedna z divek, ktere travi cas v nakupnich centrech, to definuje docela presne: "Podle mobilu poznas cloveka." Uspech je mozne ziskat sexem. Vzdelani neni dulezite.

Slovinka


V podobnem duchu je i slovinsky (v slovinsko-srbsko-chorvatsko-nemecke koprodukci vytvoreny) film Damjana Kozole Slovinka. Opet neni dulezita budoucnost, ale pritomnost. Skoro by se dalo rici, ze se jedna o pokracovani vyse uvedeneho polskeho filmu. Tentokrat se nejedna o divky ze stredni skoly, ale o vysokoskolacku. Uz take nejde o mobilni telefon, ale o to, ze sexem se da vydelat i treba na byt. Opet se za to plati ztratou vztahu s nejblizsim okolim. Ztratou identity. Dusledky jsou podobne. Nikoho dnes neprekvapi, jestlize filmy vznikaji v cesko-slovenske koprodukci, ale film, ktery vznikl v koprodukci tri zemi byvale Jugoslavie je skutecne raritou.

Honeymoons


Pokud vsak na torontskem festivalu neco bylo prulomem do mezinarodni koprodukce, pak to byl srbsko-albansky film Gorana Paskaljevic´e Honeymoons. Paskaljevic´ vystudoval prazskou FAMU a natocil v roce 1976 Plavcik v zime. Libanky, jak bychom opet volne mohli prelozit nazev jeho posledniho filmu, vypravi paralelne pribeh dvou paru mladych lidi. Jeden se odehrava na albanskem venkove, druhy v Belehrade. V prvnim jede pocetnejsi rodina do hlavniho mesta Albanie Tirany na svatbu. V druhem jedou novomanzele za stejnym cilem na srbsky venkov. V obou pribezich se jedna o to, ze se svatebcane dovedi, ze byli v Kosovu zabiti dva vojaci KFOR a ze se nikdo neprihlasil k atentatu. Reakce svatebcanu je podobna, zacnou obvinovat druhou stranu z barbarstvi. Jak Albanec Nik, tak srbsky violoncellista Marko, se otazi, odkud zfanatizovani nacionaliste vedi, ze to byla druha strana, ktera spachala atentat. A jiz jen za tuto otazku se setkaji nejen s nepochopenim, ale primo s fanatickym nepratelstvim. Oba pary se snazi zacit novy zivot nekde jinde, v normalnim svete. Albanska dvojice utika do Italie. Srbska pres Madarsko do Rakouska. Zatimco zeny kontrolou projdou, ackoliv nehovori zadnym jinym jazykem nez svou materstinou, muzi jsou na hranicich zadrzeni pohranicniky, prestoze maji prave pasy. Zelezna opona se posunula trochu na vychod, na hranice zemi Schengenskeho prostoru.
Na letosni Torontsky mezinarodni filmovy festival dopadla krize. Jednak ekonomicka, ani jednou jsem nevidel na promitanem filmu rezisera nebo herce, cimz nerikam, ze zde nikdo z nich nebyl, ale krize se hlavne projevila pri vyberu filmu. Vyjimkou byl madarsky film Györgyho Palfyho Nejsem tvym pritelem. Film vznikl rucni kamerou behem sestnacti dnu a vypravi o rozpadu lidskych vztahu v jakemsi sestiuhelniku. Nikdo nema respekt k nikomu. Palfy dokazuje, ze se da udelat novy, zajimavy film i v dobe ekonomicke krize.

Melodie pro kolovratek


Naopak nejen delkou filmu, ale i delkou zaberu oplyval ukrajinsky film Kiry Muratove Melodie pro kolovratek. Pribeh dvou deti, bratra a sestry, kteri hledaji o vanocich sveho otce ve velkem meste. Ackoliv vsichni se raduji, nikde pro ne neni mista. Nikdo pro ne nema slitovani.

Hipsters


Muj pritel Martin Dvorak v roce 1965 mel maler kvuli tomu, ze na skolnim lyzarskem zajezdu zpival se spoluzaky pisnicku Swinging Blue Jeans - Hippy Hippy Shake v rustine (Prijdi k nam sejk, o chorosij sejk, my nadejem sini bruky i sejk budem tancevat, znela ruska verze rokove pisnicky - v prekladu asi: Prijd k nam, sejku, skvely sejku, obleceme si modre kalhoty a budeme tancovat sejk.) Martin Dvorak musel prestoupit na jinou skolu, coz mu neuskodilo. Ucil se tam misto rustine anglictine, stal se detskym lekarem v Ceskem Krumlove, pozdeji senatorem. Vzpomnel jsem si na tento pribeh, kdyz jsem videl film Valerije Todorovskeho pod nazvem Hipsters (Stiljagi). O milovnicich rock and rollu v roce 1955 v Moskve. Parodie na dobu, kdy umrel Stalin, ale milovnici teto hudby byli stale jeste pronasledovani. Slyset Woogie Boogie v rustine je i dnes zazitkem, podobne jako v roce 1965 Hippy Hippy Shake. Torontskemu publiku muselo lahodit, kdyz se zpivalo Nam nrjavitsa woogie boogie, svobodno sagat, prosto kanadskij styl - libi se nam woogie boogie, volne stepovat, zkratka kanadsky zivot). Neni divu, ze film byl pri posledni reprize vyprodan. V Moskve jsem nikdy nebyl a tato doba je pro mne obestrena mlhou. Faktem je, ze na prelomu padesatych a sedesatych let byl v Moskve kvartet Benny Goodmana a natocil zde legendarni desku Benny Goodman in Moscow, takze neco se zde o Charlie Parkerovi vedet muselo.

Hipsters

 

Jestli to bylo z pasovanych gramofonovych desek nebo z ciziho rozhlasu, je otazkou, ale pochybuji o tom, ze by to bylo na lpeckach, jak nam to chce namluvit film. Mozna, kdyby byl posazen do zmineneho roku 1965 v dobe Chruscovovy perestrojky a odhaleni kultu osobnosti, tak by to bylo verohodnejsi. Film vsak v zadnem pripade verohodny byt nechce. Jedna se o muzikal a jako kdyby tato hudba z te doby chybela a Todorovskij se snazi tuto mezeru po pul stoleti vyplnit.

 

Police, adjective


Je to sverazny pokus o nahlednuti do minulosti, ktere se vychodoevropska kinematografie tak zoufale vyhyba. Tato otazka se vytratila podobne jako otazky po svedomi, vire, nadeji a lasce. Jednou z mala vyjimek byl rumunsky film rezisera Corneliu Porumboiu Police, Adjective. Pribeh mladeho policajta, ktery po svem revoltuje, chce se ridit podle sveho svedomi, ale nenalezne pochopeni u svych nadrizenych.

 

Prijde den


Na rozdil od vychodoevropskeho filmu, ktery chodi kolem nedavne minulosti jako pes kolem horke kase, se nemecky film k minulosti vraci velice casto. Susanne Schneider se ve filmu Es Kommt der Tag (Prijde den) zabyva vztahem generaci. Vztahem matky s nejasnou minulosti, jez byla zapojena do teroristicke organizace a ktera udelala za touto minulosti tlustou caru a dcery, ktera se s ni po letech setka a nuti ji vzit na sebe zodpovednost. Na jedne strane pravda a spravedlnost, na druhe strane znicene mladi dcery a zniceni rodinneho stesti sourozencu.
Otazkou viry v sekularizovanem svete se zabyvaly hned dva francouzske filmy. Jessica Hausner (v rakousko-francouzsko-nemecke koprodukci) uvedla film Lourdy a francouzsky reziser Bruno Dumont se pokusil o nelehkou ulohu analyzovat vztah krestanstvi a islamu ve filmu Hadewijch. Pribeh mlade studentky teologie Celine a islamskeho fundamentalistickeho ucitele Nassira, je zajimavy prave tim, ze oba mladi lide naleznou vice spolecneho, nez by se na prvni pohled zdalo. Dumont se jaksi umyslne vyhyba intelektualni reflexi, coz on sam poklada za silu, ale ve skutecnosti je to spis neco, kde je slabina filmu.

Muj pes Tulipan


Zajimavy je osud americkeho tvurce Pavla Fierlingera, ktery se narodil 1936 v Japonsku v rodine ceskeho diplomata, vyrustal v Podebradech a vystudoval keramickou skolu v Bechyni, kterou vystudoval i Karel Kryl. V roce 1967 emigroval do Holandska, nejakou dobu zil ve Francii a v Nemecku. Na festivalu jsme mohli videt jeho animovany film Muj pes Tulipan, ktery udelal se svou druhou manzelkou Sandrou. Film je podle romanu anglickeho spisovatele J. R. Ackerleyho a muzeme zde videt radu humornych scen a situaci. Pri tom se Fierlinger neboji sahnout k jednoduche kresbe, ktera nepusobi rusive. Behem festivalu jsem se pokusil s nim udelat rozhovor, ale v tu dobu byl jiz Pavel Fierlinger mimo Kanadu. Mozna nekdy priste.

Muj pes Tulipan


Vetsinou jsme se na Torontskem filmovem festivalu venovali ceskemu filmu. O Hrebejkove filmu Nestyda jsme psali minule a pri reportazi z festivalu Finale v Plzni. Zustava otazkou, proc byl tento film vybran do Toronta. Nejedna se ani o dobry film, ani o novy film.
Jeste nepochopitelnejsi bylo pro mne vybrani dalsiho filmu, ktery mel byt v cesko-francouzsko-britske koprodukci Solomon Kane. Anglicky reziser Michael J. Bassett zrejme pouzil levne ceske exteriery a technicky stab. Snad jen hudba mela filmovou dramaticnost. Jedna se o horor, kde po dobu 104 minut vidime znetvorene tvare, krev a nasili. Dej je neuveritelne nudny a plny stereotypu. Kdyby to nebylo uvedeno jako cesky film, odesel bych po prvnich deseti minutach. Takhle jsem film protrpel do konce, abych se neco dovedel ze zaverecnych titulku. Jestlize se pri filmu Nestyda mohli alespon divaci bavit, pri odchodu z tohoto filmu jsem se pro zmenu stydel ja, za to, jak nekdo muze vyrobit neco takoveho, co urazi lidskou inteligenci.
Prestoze na festivalu bylo nekolik dobrych filmu, byl vyber filmu asi tou nejvetsi slabinou letosniho festivalu. Otazkou je, jestli neni v krizi i svetovy film.
Ales Brezina-Toronto

Foto: Torontsky filmovy festival

Navrat na hlavni stranu