Navrat na hlavni stranu

Tri dni
Toto leto sa v Toronte akosi roztrhlo vrece s rozlicnymi narodnymi dnami. Mozno je to tak kazdy rok, ja som si to vsak uvedomil az pocas tohto, nie prilis horuceho leta. Vacsina ludi potrebuje niekam patrit, jednoducho sa zaradit. Neviem, ci je to dobre, alebo zle, ale je to tak. Moze to byt cirkev, lokalna komunita, alebo narodnost.
Tri narodne dni aktualne pre nasincov. Ceskoslovensky, vlastne Cesky a Slovensky den na Masaryktowne, Slovensky den v Slovenskom parku v Mississauge a dalsi Slovensky den v Chorvatskom parku v Miltone. Vsetky tri udajne tradicne. O Masaryktowne viem odkedy som v Kanade. Odohrava sa vzdy priblizne v rovnakom case (okolo Canada Day 1 jula) a na rovnakom mieste. O Slovenskych dnoch toho privela neviem, co je bud moja chyba, alebo nedostatok propagacie. Na vsetkych troch som sa toho roku zucastnil.
Cesky a Slovensky den bol uprsany, co dost drasticky ovplyvnilo navstevnost. Vsetko sa odohravalo v miestnej krcme a na narychlo zakrytej terase. Pri dobrej strave a dobrej muzike. Ako zvycajne. Neocakavanym prekvapenim bola skupina Ulica. Slovenski hraci spolu s kanadskym bubenikom hrali zmesku piesni od Hammela cez Modus a Elan az po Rolling Stones. Cekom prijemne rozvirili stojate vody torontskych krajanskych kapiel. Napriek pocasiu, vydarena akcia.
Slovensky den v Mississage sa nevyznacoval vobec nicim. Mozno zlou stravou, slabou, takmer nijakou navstevnostou a zvlastnou novinkou, ktoru som sa tam od rodakov dozvedel, ze organizacia, ktora tento den organizuje, ba dokonca vlastni neudrziavany park, kde tato akcia prebehla, nepribera novych clenov. Nikto mi to nebol schopny potvrdit, alebo vyvratit. Skoda.
Na druhy Slovensky den v Miltone som zavital okolo obeda. Ludi neurekom. Bol som jeden z poslednych stastlivcov, ktorym sa este usli bryndzove halusky. Dokonca so slaninou. Neskorsim jedakom uz len bez slaniny a este neskorsi zostali hladni. Este pred zaciatkom programu. Jedlo dobre, avsak zufalo malo. Priblizne o stvrtej boli len langose, ak clovek bol ochotny stravit cajsi hodinu v rade. Inac ludova veselica. Opat ma zaujala skupina Ulica, ktorana podiu vystriedala Mira Letka, stalice slovenskych zabav, so svojou nudnou zmiesaninou ludovych odrhovaciek. To vsak je vec vkusu. Myslim si, ze mladsi navstevnici Dna uvitali Ulicu. Hraju v zostave Roman Seges, kapelnik, solova gitara a spev, Mario Hrapko, doprovodna gitara a spev, Milan Hurvay, basova gitara, Vuc Hansson, bicie, Andre Rodriquez, klavesy, (ten na Masaryktowne bud nebol, alebo ja som si ho nevsimol), Jarka Hrapko, spev. Manazerom skupiny je Jan Kosiba. Ak vydrzia este nejaky cas pokope, mame sa na co tesit.
Napriek tomu, ze toto podujatie organizoval 1 Zbor Kanadskej slovenskej ligy, neboli tam nijake xenofobicke naznaky slovenskej vynimocnosti, pripadne odvolavky na prvy Slovensky stat dr. Tisu. To potesilo. Menej uz potesila celostrankova informacia v insitnom periodiku Kanadsky Slovak, ktory som obdrzal pri plateni vstupneho na tuto akciu. Informacia, alebo reklama ma informovat, pripadne propagovat. Stranka ma, nevedno preco velky titulok QUO VADIS TORONTO. Bez otaznika, hoci je to otazka. Hned pod tym je podtitulok "Slovensky dom - miesto kde ma kazdy slovak dvere vzdy otvorene. Odhliadnuc od toho, ze tam chyba ciarka a Slovak sa vacsnou pise s velkym S, je to pomerrne bezobsazna informacia. Vseobecne formulacie o prospesnosti novovzniknutej institucie, podpisane Pavlom Dzackom a Richardom Stilichom, (obaja maju titul direktor) nehovoria vobec nic. Krkolomny zvrat piliere mandatu slovenskeho domu skor odpudzuje, ako pritahuje. A tak by som mohol pokracovat a rozoberat vetu po vete. Naco. Maloktora je zmysluplna. Bohuzial, napriek tomu, ze som spominany elaborat precital niekolkokrat, nedozvedel som sa, ci Slovesky dom je konkretna budova, ktora ma adresu, pripadne telefon, alebo iny sposob kontaktu. Mozno preto, ze cely tento projekt presahuje moju inteligenciu.
Takze tak.
Ivan Znasik

 

Navrat na hlavni stranu