Navrat na hlavni stranu

Za Jaroslavou (Jaruskou) Opratkovou - Pletichovou
Zemrela v Mississauga, Ontario dne 15. dubna 2009. Dcera rolnicke rodiny z Podlesina (jeji pribuzny, Cenek Torn, byl agrarnim politikem, ktery valecne roky prozil v nacistickem koncentraku a po valce - do komunistickeho puce - poslancoval za Ceskoslovenskou stranu narodne socialistickou), Jaruska Pletichova se narodila 17. listopadu 1925. Navstevovala (s blizkou kamaradkou Marcelou Tornovou) realne gymnazium Vaclava Benese Trebizskeho ve Slanem (kde jsem je obe z povzdali obdivoval) a po valce studovala na Univerzite Karlove v Praze. Pak prisel puc a vsecko se zmenilo. Jarusce se podarilo uprchnout (nemylim-li se s rodinou Cenka Torna) do Nemecka, kde se v lete 1948 konal mezinarodni studentsky seminar, sponzorovany International Student Service of Canada (ISS). Kanadsti studenti, kteri se seminare zucastnili, navstivili uprchlicke tabory a setkali se s nekterymi kolegy. Po navratu do Kanady organizovali sbirku na vsech kanadskych univerzitach, ktera umoznila pripusteni skupiny studentu-uprchliku do Kanady. Profesor Marcus Long z University of Toronto (prednasel filosofii a s oblibou zpochybnoval kazdou pravdu) po interview v taborech vybral 24 studentu, The International Refugee Organization a kanadska vlada uhradily cestovni naklady, univerzity se vzdaly skolneho a ISS se postarala na jeden rok o ostatni vylohy. V teto skupine bylo 9 studentu z Ceskoslovenska, mezi nimi nase Jaruska a jeji budouci manzel Vaclav Opratko. Jarusky se "ujal" profesor Long (na priklad tak, ze ji bez varovani vyzval, aby v deseti minutach povedela priblizne 500 studentum inzenyrstvi, co se deje na prazskych vysokych skolach). Jaruska graduovala v roce 1951 a ten rok se take provdala za Vaclava v odlehle oblasti severniho Quebecu, kde Vaclav pracoval pro quebecke ministerstvo hornictvi v laboratori znovu otevrene sachty. V prvnich letech pracovala pro mistni dulni spolecnosti na vyplatach zamestnancum a po prestehovani do Elliot Lake zacala ucit na stredni skole. V roce 1959 na lekaruv prikaz prestala vydelecne pracovat a venovala se dobrovolne cinnosti. Cinnosti, ktera, jak rikala, ji prinesla nejen vnitrni uspokojeni, ale i uznani a ceny, z nichz si nejvic vazila The Order of Red Cross-Officer, The Ontario Bicentenial Medal, The Commemorative Medal for the 125th Anniversary of the Confederation of Canada 1867-1992, and the Golden Jubilee Medal 1952-2002 .
Jaruska byla - se svym manzelem, ktery ji predesel o nekolik malo let, vernou podporovatelkou kultury, nejen ceske a slovenske, ale i kanadske. Nebylo mnoho koncertu a divadelnich predstaveni, na kterych by chybela. Pres zdravotni potize zila zivot s intenzitou, kterou by ji mohli mnohem mladsi a zdravejsi lide zavidet. Odesel v ni nekdo ne snadno nahraditelny. A mne dalsi spolu-student ze slanskeho gymnazia.
Josef Cermak
***
Dr. Vladimir M. Kabes - clovek z nejpeknejsich
Narodil se v Praze 6. ledna 1918 (tedy vrstevnik Ceskoslovenske republiky) a zemrel ve Washingtonu 11. dubna 2009 ve veku 91 let. Jeho otec (pravnik jako Vladimir, humanista a vlastenec) zalozil pozdeji slavnou automobilku celostatniho vyznamu, Aero a po narozeni Vladimira se rozhodl podnikat i v oboru letectvi. Jeho maminka byla jednim z piliru prazske spolecnosti. Jablko nepadlo daleko od stromu.
Po promoci na pravnicke fakulte Univerzity Karlovy prisla zkouska v tovarne, kde - jak uvadi autor zdravice k Vladimirovym 80. narozeninam, Ing. Karel Jicinsky, v casopise Aero car clubu, Aerovkar, v roce 1998 - "i vypeskovani od zkusenych zamestnancu jiste patrilo k Vasi zkusene a prineslo neco k Vasim ucednickym letum, ceho jste nikdy nemusel litovat.... Take jste pry nebyl svym otcem jako jedinacek nijak rozmazlovan - spise naopak." Po zkusene v tovarne se Vladimir stal tajemnikem a pak prokuristou firmy, tedy spojkou mezi zavodem a sefem. Ackoliv se behem nacisticke okupace otec i syn chovali jako vzorni vlastenci, po roce 1945 nebylo - jak uvadi Karel Jicinsky - ani pro jednoho ani pro druheho v znarodnene firme mista a firma Aero, ackoliv "jeji zamestnanci pripravili behem valky dva skvele modely automobilu, byla firma pres veskere usili vyrazena z leteckeho a automobiloveho prumyslu."
Otec zemrel a syn se v cervenci 1948 vydal na "prochazku pres kopecky". Pristi dva roky stravil v Nemecku v americke okupacni zone, v listopadu 1950 se vylodil v New Yorku a na Novy rok 1951 se s rodinou usadil ve Washingtonu, kde se jednu chvili rozhodoval mezi studiem a nabidkou k ucasti na dovozu evropskych sportovnich automobilu. Tehdy - jak Vladimir rika - "se to zdalo byt bezvyhlednou utopii a ja si nemohl dovolit sebemensi risiko". Zvolil studia a za dva roky na George Washington University ziskal kvalifikaci pro americkou pravni cinnost. Zvolil spravne? Po letech napsal: "Za nekolik let byla Amerika zaplavena evropskymi vozy a Volkswagen vyplnil napred mezeru levneho vozu pro studenty, pak potrebu druheho vozu v rodinach vsech vrstev. Nasledovaly Porsche, Jaguary, Mercedesy a BMW, napred pro Hollywood, pak pro obecny zamozny lid. Kdo vi, zda jsem se tenkrat ve svem odhadu nezmylil? Ale vime, co se stalo Lotove zene - koukat se zpet se nevyplaci, hlavne ne, kdyz jde o budovani nove existence z niceho."
At jakkoliv, Vladimir se neztratil: prave se tvorici Mezinarodni pravnicka komise, se sidlem v Haagu, mu nabidla zastupovani mezi nevladnimi organizacemi v Hospodarske rade Spojenych narodu (Vladimir mluvil perfektne anglicky, francouzsky, nemecky a ovsem cesky) a mel pasivni znalost rustiny, spanelstiny a italstiny). To bylo v roce 1954 - a v roce 1966 se stal predsedou svetove vrcholne skupiny Komise a nejstarsim nepretrzite slouzicim delegatem v hlavnim sidle Spojenych narodu v New Yorku. V roce 1955 stravil nejaky cas v Athenach a v roce 1959 v Dilli organizovanim kongresu Komise a pak prijal - na dva roky - funkci zastupce generalniho sekretare v novem sidle v Zeneve. Zustal v Zeneve 24 let - s odskokem do Zaire, kde pusobil rok jako ustavni poradce ministerskeho predsedy a dvourocnim odskokem do Curychu. V roce 1972 jeste jednou zmenil zamereni sve prace: stal se generalnim sekretarem mezinarodni turisticke organizace AIT, specializovane na usnadneni svetoveho motorismu, cimz se - jak rekl - vratil "do sveta motoru". Jeho nova funkce mu rovnez umoznila navazat spolupraci se zememi tehdy za zeleznou oponou a - take s aerovkari... V pozoruhodne studii psane v rijnu 1988 Vladimir analyzuje politicke usporadani stredni Evropy v minulosti i soucasnosti a vyhmatava (v rijnu 1988) skutecnost, ze "uz se nepovazuje za zarucene, ze Soveti nikdy nepripusti ani nejmensi zasah do jejich vlady nad vetsinou stredni Evropy".
Vladimir mel pratele snad po celem svete. Rozhodne je mel v Kanade, a hlavne v Torontu. V Kanade mel a dosud ma bratrance, Mateje Blechu. V Torontu zije rada pratel, kteri ho znali jeste z Prahy: Hana Pelnarova, Maria Hanusova, Dagmar Rydlova a v mladi jeden z nejblizsich, ing. Vladimir Kavan. Oba Vladimiri byli v Praze (s tremi dalsimi) cleny vylucne skupiny zvane molekuly, kteri kazdy rok na Kabesove zamecku (nemylim-li se nekde u Tabora) poradali sve vlastni "olympijske hry". Uz zbyl jen jeden...Ale Vladimir Kabes ma v Torontu blizkeho pritele z daleko mladsi generace, s kterym se nekolik let alespon jednou tydne schazel ve Washingtonu na pivo: Richarda Krpace, Generalniho konzula CR v Torontu, tehdy pracovnika ceskeho velvyslanectvi ve Washingtonu. Kdyz se pred nekolika mesici Vladimir Kabes se svou pani Otylii (ktera za sebou take zanecha znatelnou a hrdou stopu) vraceli z navstevy v Praze, setkal se v hotelu u torontskeho letiste s Richardem a krasne (i kdyz vedeli, ze je to naposled) si popovidali. Pani Otylii, jejich detem i vnucce, na niz byl dedecek zvlast pysny, ponevadz (ackoliv dokoncuje prava na Havardu) je ceskou vlastenkou, vyslovujeme uprimnou soustrast.
Josef Cermak
***

 

Navrat na hlavni stranu