Navrat na hlavni stranu

Pavel Zacek

Po dvaceti letech
Byla to tak trochu utajena konference. Nedostal jsem na ni zadne oficialni pozvani, zadnou tiskovou zpravu, pouze jeden nebo dva e-maily a pri tom to bylo o necem, co nas vsechny zajima: Dedictvi komunismu. S pribyvajicim casem se stale hure sdeluje atmosfera komunismu i to, jak se toto prostredi menilo; jiste, bezohledne, arogantni v padesatych letech, cerpajici svou silu z vitezstvi nad Hitlerem a z nepremozitelneho Sovetskeho svazu. Tezko se dnes vysvetluje atmosfera doby kolem roku 1952, kdy v kinech nebyl jediny zapadni film, kdy v radiu hrali od rana do vecera castusky, kdy Antonin Zapotocky chtel nahradit Jeziska v jeslich Dedou Mrazem. Pak se najednou vratily do kin zapadni filmy. Potichu nenapadne. Obcas se objevila nejaka kniha, a zacaly se transformovat Literarni noviny. Fotbalove kluby dostaly zpatky sva jmena. Objevila se divadla malych forem. Semafor, Zabradli
Kdyz uz se zdalo, ze se v tom bude moci opet normalne zit, prisel rok 1968 a normalizace a opet nanovo ubijeni ducha. Doba bezmocnosti a zoufalstvi. Mozna tehdy jsme prevzali heslo od basnika Dylana Thomase, ze nasim ukolem je nevzdat poklonu tomu braku. Normalizace snad byla o to horsi, ze se nas uz nikdo na nic neptal.
Tato skutecnost je neprenosna, nesdelitelna. Jsem rad, ze tato doba pominula a jsem rad, ze jsme dnes nekde jinde. Jan Sammer (v Satellitu cislo 4/2009) si stezuje na znasilneni prava v Ceske republice. Ma na mysli prevazne restituce majetku. Panu Sammerovi se nelibi nektera rozhodnuti Ustavniho soudu v teto oblasti. Nutno rici, ze Ustavni soud nekolikrat zvratil rozsudek vydany nizsimi instancemi ve prospech lidi postizenych komunistickym rezimem. Skutecnosti je, ze dodnes soudi soudci z komunistickeho rezimu. V roce 2006 se mi soudce pri obcansko-pravnim sporu zeptal, jestli jsem byl deportovan z Ceskoslovenska. Zustal jsem stat jako opareny nad touto otazkou, protoze i male dite by melo vedet, ze jediny deportovany ze socialisticke soustavy byl spisovatel Alexander Solzenicyn. Kdyz jsem odpovedel, ze nebyl, tak rozhodl v muj neprospech.
18. brezna 2009 se po 55 letech konal obnoveny proces se Zdenkem Zavadilem. Rozsudkem Nizsiho vojenskeho soudu Tabor ze dne 17. 8. 1953 byl tehdy jednadvacetilety Zdenek Zavadil odsouzen k trestu odneti svobody v trvani deviti roku nepodminene a k trestu propadnuti jmeni za to, ze bez povoleni opustil vojensky utvar "v umyslu se trvale vyhnout vojenske sluzbe". V rozsudku se o Zdenku Zavadilovi pravi: "Uvedl, ze sveho cinu se dopustil z odporu, ktery ma vuci vojenske sluzbe vubec, jez pry je urcena k zabijeni lidi. K tomuto presvedceni pry dospel cetbou nekterych klasiku (Goethe ­ Tolstoj). Chtel pry pres Zapadni Nemecko se dostat do Svedska, aby tak ziskal volnost a mohl pracovat."
Soud obhajobu Zdenka Zavadila tehdy odmitl: "Nutne si musil uvedomit, jezto jeho inteligence je dosti vysoka, ze nase armada neni jako kapitalisticke armady urcena k zabijeni lidi, nybrz prave k ochrane miru a stesti lidi proti jakymkoliv ukladum valecnych palicu. Obvineny se vsak svym cinem chtel vyhnout vsem zavazkum, jake ma vojak nasi lidove demokraticke republiky vuci svemu statu a celemu taboru miru. Jeho odvolavani se na klasiky doby minule, kdy ovsem byly duvody k nespokojenosti s kapitalistickym rezimem, je falesne a jednani obvineneho jevi se jako projev nejhrubsiho nepratelstvi vuci nasi lidove demokraticke republice, jez dava vsem pracujicim i jejich rodinam stastny a spokojeny zivot a ma proto plne pravo zadat od vsech svych obcanu, aby i oni radne plnili sve obcanske povinnosti."
Vyssi vojensky soud Praha rozsudkem ze dne 3. 9. 1953 snizil Zdenku Zavadilovi trest na sedm let s prihlednutim k tomu, ze byl ovlivnen "i cetbou nevhodne literatury".
Zdenku Zavadilovi je nyni 77 let a zije ve Svycarsku.
V minulych letech Ustavni soud CR judikoval, ze pokud Svedkove Jehovovi na zaklade Bible odmitli za minuleho rezimu slouzit v armade, nedopustili se trestneho cinu.
Soud navrh zamitl s tim, ze na dotycneho nelze vztahovat nalezy Ustavniho soudu v kauzach svedku Jehovovych, nebot jemu slo jen o lepsi zivot v "kapitalisticke cizine". Navic pry byl navrh podan opozdene.
Proti rozhodnuti podal advokat postizeneho Lubomir Müller stiznost ke Krajskemu soudu v Ceskych Budejovicich s tim, ze postup, ktery zvolil, mu prave tento soud doporucil.
Je proto dobre, ze se konference o teto dobe konaji. Na torontske konferenci byli pritomni dva cesti historici: z Ustavu pro soudobe dejiny AV CR, kde je od roku 1998 reditelem, prijel Oldrich Tuma a Pavel Zacek, ktery se stal pro zmenu v lednu 2008 prvnim reditelem Ustavu pro studium totalitnich rezimu. Je zajimave porovnat nazory techto dvou historiku a jejich hodnoceni doby, ktera skoncila pred dvaceti lety.
Nejprve jsme se Pavla Zacka zeptali, ceho se tykal jeho prispevek na konferenci.
PZ: Tema vybrali poradatele konference - lustrace v CR, popripade v Ceskoslovensku. Ja jsem svuj prispevek zameril na to, co jsme pozapomneli. Na to, jak to vlastne vzniklo. Lustrace byl technicky termin StB pred rokem 1989. StB se zajimala rocne asi o milion osob. Pohled na cinnost StB se menil v prubehu let obzvlaste s aferou Sachergate v roce 1990 a na podzim roku 1991 jiz byl tento proces lustraci oznacovan jako hon na carodejnice. A na druhe strane byli lidi, kteri chapali, ze je nutne odstavit lidi, kteri predchozi rezim vytvareli a spolupracovali s nim. Pojem lustrace prevzali i ostatni zeme jako napriklad Bulharsko a Albanie, takze termin, ktery pouzivala StB slouzi k tomu, abychom se vyrovnali s minulosti a postihuje cinnost, ktera takto puvodne zamyslena nebyla.
ABE: S terminem lustrace souvisel i termin perlustrace, cili kontrola obcanskych prukazu
PZ:
Je zajimave, ze se behem ctyriceti let nenasel pro nej zadny rusismus jako treba ustanovka, ci sledovacka, existuji cele slovniky cesko-ruskych bezpecnostnich vyrazu. Perlustrace byla na rozdil od lustrace verejna a znal ji i subjekt, zatimco lustrace bylo tajne opatreni, kterym ziskavala StB informace o sledovane osobe.
ABE: Jak hodnotite v teto oblasti lustracniho prukopnika-amatera Petra Cibulku?
PZ:
Podle mne nebyl amaterem, ale v ramci moznosti profesionalem. V te dobe nastavil zrcadlo spolecnosti, kdy stat se ho bal nastavit a odstartoval tim proces, ktery se skoncil vytvorenim naseho ustavu.
ABE: Zabyvate se hlavne StB, ale to nebyla jedina represivni slozka, byla zde take tzv. Ceskoslovenska lidova armada
PZ:
My se snazime a mame to take v planu cinnosti, ktery schvaluje nase rada, pokud to jde postihnout vsechny bezpecnostni slozky. Resime i pohranicni straz, verejnou bezpecnost v souvislosti s demonstracemi v osmdesatych letech. Snazime se pokryt celou skalu, nikoliv pouze StB.
ABE: Jsou zde dve oblasti, kde jaksi preziva vliv starych struktur - justice a exil
PZ:
Aplikace tehdejsiho prava je prekvapujici. To jsou ale logicke dusledky transformace prava. Nas ale zajimaji represivni slozky a veci se meni pomalu. V soucasnosti hybe spolecnosti proces s Brozovou-Polednovou, ktera byla prokuratorkou v procesu s Miladou Horakovou. Spolecnost ted hloubeji diskutuje o minulosti, souvisi to i s diskusi ohledne vzniku naseho archivu. Jsem presvedcen, ze kdyby dnes dobihaly procesy s vlastizradci v roce 1968, tak by dopadly podobne jako s Brozovou-Polednovou. Ne vsechny tyto uchylky muze napravit Ustavni soud.
ABE: Pro nas zde je skutecne problemem, ze nikdo nema pravo nahlednout do materialu, ktere komunisticka bezpecnost vedla o exilu. To spadalo pod prvni spravu a tyhle materialy zustavaji tajne.
PZ:
Utajenych zustalo pouze pet procent materialu, je otazkou, z jakeho celku se toto cislo vypocetlo. Take nevime, co vsechno bylo na konci roku 1989 zniceno. U exilu neni duvod, proc by se tohle nemelo rozplest.
ABE: Mate nekoho, kdo by se zabyval touto otazkou?
PZ:
Mame lidi, kteri pracuji s materialem I. spravy, ale specificky na exil nemame konkretni osoby. Nektere tyto materialy zpristupnime dalkove. Predpokladam, ze na tyto veci bude mozne se podivat i pres ocean.
ABE: Jak souvisi vas archiv s archivem v Pardubicich?
PZ:
Pardubicky archiv byl zrusen. Mame dve badatelny v Praze a jednu v Brne. Pripravuje se vsak i elektronicka badatelna.
ABE: Kdo je badatelem, ktery ma pristup do archivu?
PZ:
Muze to byt kazdy, kdo se zavaze podpisem badatelskeho listu, ze bude plnit zakonne pozadavky, ktere jsou tam formulovany.
ABE: Jak ma clovek v takovem pripade postupovat?
PZ:
Adresa je: USTAV PRO STUDIUM TOTALITNICH REZIMU°, Siwiecova 2, 130 00 Praha 3; Tel." 011-420/221-008-274; www.ustrcr.cz
Druhym ucastnikem konference byl historik Oldrich Tuma, reditel Ustavu pro soudobe dejiny Akademie ved CR. I jemu jsme polozili otazku, ceho se tykal jeho prispevek.

Oldrich Tuma


OT: Muj prispevek se tykal zachazeni s komunistickou minulosti v Ceskoslovensku ci v Ceske republice. Snazil jsem se vysvetlit, ze pro mne se casto tato otazka redukuje na problemy bezpecnostniho aparatu, StB a jejich agentu. Ono je to svudne. Svazky se vetsinou zachovaly. Da se to rozsifrovat, zjistit, kdo byl agent, udelat statistiky, zjistit kolik mela dustojniku, kolik jich uz bylo publikovano na seznamech. Je to prehledne, zda se, ze to je hlavni zpusob, jak si s komunistickou minulosti poradit, ale ja si myslim, ze je to mnohem slozitejsi. Komunisticky rezim nestal pouze na agentech StB, kteri byli pro nej velice duleziti, ale opiral se o radu dalsich faktoru, kterymi spolecnost kontroloval a manipuloval. Opiral se o vsechny, kteri byli v komunisticke strane, ale i o ty, kteri nebyli. Novinari kazdy den lhali, ucitele vykladali studentum nesmysly a ani se za to nestydeli. Opiral se o cleny vselijakych komisi, vyboru, pocinaje ulicnimi vybory, pres prijimaci komise, ktere rozhodovaly o zivote tech druhych (jak se jmenuje ten nemecky film). Rozhodovali o tom, kam muzete jet, jaky muzete dostat byt, jake budete mit zamestnani. Na tomhle ten rezim stal. Mluvi se o narodni pameti a budeme se snazit rekonstruovat kolektivni pamet, ale ona je dulezita nase individualni pamet. My bychom prece jen s vetsi pokorou se meli snazit reflektovat to, co jsme delali, koho jsme znali, jak jsme se chovali. To se casto odsunuje stranou. Prave proto, ze se vse soustredi na ty kvantifikovany a rekonstruovatelny pribehy agentu a represi. To je sice dulezite, ale neni to vsechno.
ABE: Jak je dulezite zachovat pamet na atmosferu te doby?
OT:
Predevsim zvenci, ale i s casovym odstupem, se nevidi ruzna obdobi, smrskava se to vse do jedne podoby. Vcera zde hovoril nekdo ze Skandinavie, jak je nutne odsoudit komunismus, ale obdobi gulagu nebylo charakteristicke v Ceskoslovensku po celou dobu, rezim byl nedemokraticky, zlocinny, ale neznamenalo to, ze komunikace mezi rezimem a obcany byla pouze prostrednictvim gulagu, ale je nutne evokovat tu atmosferu lzi v novinach, kterym nemohli ani verit ti, co je psali. Totez bylo ve skole. Nechci pouzivat toho terminu, zivot ve lzi, ale svym zpusobem to zivot ve lzi byl. Vsichni neco hrali, nekteri tomu verili, jini ne. Je to tezko podchytitelne a vysvetlitelne a tezko se to vysvetluje nekomu, kdo se narodil pozdeji nebo vyrostl v demokracii. Je to take o tom, ze lide se nachazeli v ruznych polohach. Nekteri aktivni komuniste se dostali na druhou stranu a odnesli to po roce 1968.
ABE: V cem vidite rozdil mezi obdobim padesatych let a obdobim normalizace?
OT:
To obdobi, kdy lidi nemohli v dobe normalizace pracovat ve svem obdobi se neda srovnavat s obdobim padesatych let, kdy mnohym lidem slo o zivot nebo stravili roky v tezko popsatelnych pomerech. Pripada mne az s podivem, jak nekteri "osmasedesatnici" se nestydeli za nesmysly, ktere psali pred tim. Malokdo se dovede podivat kriticky sam na sebe.
ABE: V obdobi do roku 1968 vidime zretelny vyvoj k lepsimu, je neco podobneho videt v obdobi po roce 1968?
OT:
Mnohem mene, doba byla zmrzlejsi a mnohem mene se menila. Ona to byla doba cekani. Dvacet let nam vladli stejni lide, pokud ne fyzicky, tak typove. Hlavni strategie byla s nicim nehybat. Ale i zde se zacal ten komunisticky rezim opotrebovavat a osoupavat. V osmdesatych letech se uz zase mohlo neco, co se nemohlo v sedmdesatych.
ABE: V tomto obdobi je mozne videt dva takove dulezite body: rok 1973, vznik nezavislych aktivit, a rok 1977 - vznik Charty 77? Jak to vidite, jako historik?
OT:
Charta 77 byla dovrsenim tohoto usili, o kterem psal Jirous, ze v roce 1973 doslo k uvedomeni, ze musi existovat paralelni nezavisla kultura. Charta 77 byla urcitou alternativou, byt slabou proti rezimu. Vliv mel pochopitelne i americky duraz na lidska prava nebo polska Solidarita. Byly zde dulezite kontakty do Polska. I kdyz Gorbacov tvrdi, ze chtel demokracii, ze zacatku chtel pouze opravit komunismus. Dochazelo k absurditam. Jsou zname fotografie, kdy policajti v roce 1989 vlecou kluka, ktery nese portret Gorbacova.
ABE: Jaka vidite vy jako historik dnes nebezpeci?
OT:
Jsem tak trochu kacir a v ceskych a ceskoslovenskych dejinach jsme se koncentrovali na minula nebezpeci a nevideli jsme ta budouci. Za prvni republiky jsme se snazili zabranit nastupu Habsburku a nevideli jsme, ze nebezpeci je jinde. Po valce jsme videli nebezpeci v Nemecku a nevideli jsme Stalina, nechtel bych se nyni koukat do minulosti, aby se nam nestalo, ze neuvidime jina rizika. Historik vsak vzdy musi vykladat minulost v cele jeji siri.
Ales Brezina

 

Navrat na hlavni stranu