Navrat na hlavni stranu

70. vyroci nacisticke okupace Ceskoslovenska
"Byla jsem u toho"
Pred nedavnem jsem se probirala pozustalosti me matky. Nasla jsem nekolik krabic plnych rukopisu, celkem malych arsiku papiru popsanych drobnym pismem. Jsou to matciny vzpominky, cestopisy i postrehy. Nektere znam, ale co jineho jeste najdu? Co kdyby tu bylo neco, co se hodi na ruzna historicka vyroci, ktera si budeme pripominat? Uz po dvaceti minutach hledani to mam ­ to je ono! Zacinam cist a vidim, jak se zmenila doba. Uprimne a naprosto prirozene a pochopitelne pocity mladeho cloveka, ktery prozival okupaci sve milovane vlasti, se mohou dnesnimu ctenari jevit jako politicky nekorektni. Ale prave i tyto uprimne vyjadrene pocity patri k vypovedi o historickych udalostech (B. Sherriffova).
Dne 15. 3. 1938 se Prahou rozletela zprava, ze Nemci udelali v Rakousku "anslus", cili zabrali ho. Zprava vyvolala v nas mnohych prekvapeni, pro mnohe to byl otres.
Bylo mi 17 let. Byla jsem prave na rozhrani mezi detstvim a dospivanim. Nestarala jsem se o politicke deni. Pro me byl svet krasny, ozveny politickych debat ke mne dolehaly pouze z dalky, myslela jsem, ze mne se to netyka. Ale tato udalost mnou otrasla. Pochopila jsem, ze ten svet kolem mne neni tak klidny, jak jsem az dosud myslela. Vsude se o "anslusu" mluvilo, lide meli ruzne nazory a dohady o tom, co bude dal. Ale u nas se zdanlive nic nedelo a prvni vzruseni pomalu opadlo. Zivot se vracel do vyjetych koleji, ale vsichni citili, ze nad obzorem vystoupil temny mrak. Zacinala jsem samostatne premyslet o udalostech kolem nas a zacala jsem pocitovat nejistotu a obavy, co prinese budoucnost.
Tatinka zabrani Rakouska velmi znepokojilo. Kdyz jsme o tom doma mluvili, rikal, ze Hitler se s Rakouskem nespokoji, ze pujde dal. Neumela jsem si to predstavit. Ptala jsem se ho, zda by snad dokonce mohla byt valka. S nadeji jsem ocekavala, ze tata rekne, ze zadna valka uz nebude. Vzdyt mi sam casto vypravel o valecnych hruzach, o utrpeni tech, kdo byli na fronte i tech, kdo byli v zazemi. Moc dobre to znal. Stravil na fronte v 1. svetove valce cele ctyri roky. Ale k memu prekvapeni tatinek rekl, ze vse nasvedcuje tomu, ze se valky brzy dockame. Rekl, ze evropske staty si nechaly pred ocima vyrust Hitlera. Nechaly, aby se vyzbrojil, a ted je pozde napravovat situaci. Byla jsem tim podesena a namitala jsem, ze prece po takove valce, jakou Evropa pred kratkou dobou zazila, nebudou lide chtit valcit. A tenkrat mi tata rekl, co jsem si navzdy zapamatovala: "Ti, kdo pripravuji valky, v nich sami nebojuji. Ani netrpi nedostatkem. Do valek jdou ti obycejni, na kterych nezalezi. A tak to bylo vzdycky; valky byly a budou, dokud na teto planete budou lide. Vzdy bude dost duvodu pro to, aby se valcilo. Jednou se bojuje za vlast, jindy za nabozenstvi nebo za svobodu. Vzdy se nejake heslo najde. Ale ten pravy duvod valek je skryty - je to vzdy boj o moc, o bohatstvi. Na valkach se vydelava, a proto nikdy neprestanou. Budou jen stale horsi, budou se vymyslet nove, hroznejsi zbrane. Doby, kdy kralove jeli do valek na konich v cele svych vojsk a vyrizovali si ucty s mecem v ruce, jsou pryc" Byla jsem timto nazorem a vyhlidkou do budoucna velice postrasena. Ale presto jsem v skrytu duse doufala, ze se tata myli. Bohuzel, nemylil se a pro mne tenkrat navzdy skoncilo me duhove videni zivota. Bylo to, jako by se prede mnou otevrela brana do zcela jineho sveta. Najednou jsem dospela. Pochopila jsem, ze skutecnost je docela jina, nez moje predstavy. Zacala jsem se zajimat o politicke deni a poznavala jsem, ze udalosti kolem nas signalizuji neprijemne zmeny. Evropa mela brzy poznat to, co muj tata predvidal.
Vzruseni, ktere ve svete vyvolalo zabrani Rakouska, se pomalu uklidnovalo. Co se taky dalo cekat? Vetsina lidi si vubec neumela predstavit vyboj budoucich udalosti. Lide si nepripousteli myslenku, ze to je predzvest valky. Hitler spolknul Rakousko a nic se zjevne nedelo. Nikoho mimo Rakusanu se to bezprostredne netykalo. Zivot plynul dal a prinasel starosti kazdodenniho zivota. U nas se vetsina prostych lidi pomalu uklidnovala v blahove nadeji, ze uz snad da Hitler pokoj. Prosty lid si obycejne s politickymi starostmi nelame hlavu, pokud ho nikdo nevyhani z domova a na hlavu mu nepadaji bomby. To je celkem pochopitelne. Ale mene pochopitelne je, ze situace nedelala starosti ani politikum, od nichz mame pravo cekat vice proziravosti a odpovednosti. Nasi spojenci Francie a Anglie jakoby se o deni v Nemecku ani nestarali. A prece kazdemu muselo byt jasne, ze Hitler horecne zbroji, ze kazdou chvili vykrikuje sve plany k neprehlednym davum svych soukmenovcu, kteri ho nadsene poslouchaji a uz se vidi pany cele Evropy, ba celeho sveta. Nemecko zbrojilo, ackoli nikde nebyl utocnik. Ale moudri vudcove ve vsech statech klidne spali. A tak pomalu ve zdanlivem tichu zrala doba k dalsim tragickym udalostem.
Zabrani Rakouska Hitlerovi pred ocima celeho sveta hladce proslo, nesetkal se s odporem od zadne svetove velmoci. Projevil tedy dalsi mocenske pozadavky. A tak na podzim r. 1938 byly Cechy oklesteny o pohranicni uzemi. Velka Britanie a Francie prostrednictvim svych politiku Chamberlaina a Daladiera nas klidne obetovaly nenasytne Hitlerove mocenske touze po nasem uzemi, protoze tim pry zachranili svetovy mir, jak sebevedome a radostne vyhlasovaly do sveta. Ceskoslovensko, opustene svymi spojenci bylo bezbranne, prestoze melo velmi dobre vyzbrojenou a disciplinovanou armadu. Z pohranici museli odejit cesti obyvatele a na jejich misto se nahrnuli Nemci. Nemecka armada nase pohranici jednoduse zabrala. To uz snad vetsina naseho naroda vedela, ze je zle a ze bude jeste hure. President Benes skoro s celou tehdejsi vladou uplachnul do Anglie. To bylo pro mnohe Cechy velkym zklamanim. Presidentem zrazene, opustene a moznosti obrany zbavene republiky se stal proti sve vuli Dr. Emil Hacha.
Za teto situace prisel 14. brezen 1939. Byl to osudovy den, ktery mel zmenit dejiny naseho naroda i Evropy.
Hitler prinutil dr. Hachu a tehdejsi nasi vladu k navsteve Berlina a tam ho hrubym natlakem a pohruzkami primel k podepsani prohlaseni, ze souhlasi s okupaci nasi zeme. Hacha byl urcite slusny clovek, ale byl to nemocny stary muz, ktery nemohl vydrzet hrube jednani a napor, kterym ho Hitler cilevedome vystavil. A i kdyby byl dr. Hacha kladl sebesilnejsi odpor, nebylo by to byvalo stejne nic platne. Vzdyt za nami z nasich byvalych spojencu nikdo nestal. A tak byl vyhlasen Protektorat Cechy a Morava a Hitlerovi tim byla dana neomezena moc nad nasi zemi a nad nasim narodem. Do klina mu spadla cela dokonala vystroj nasi armady, ktera mela mnohamiliardovou hodnotu, a ktere mohl dobre vyuzit na dalsi vyboje v Polsku a ve Francii. Bunkry v nasem pohranici jsou takrka nerozbitne a stoji neposkozene na svem miste dodnes.
Udalosti dostaly rychly spad. Bylo 15. brezna 1939. Na ten den nikdy nezapomenu. Byl to studeny predjarni den, padal mokry snih s destem, byl to den smutny a nevlidny, den osudovy, den pro nas nestastny. Den vhodny pro udalosti, ktere nam prinesl. Ulicemi Prahy se valila nemecka okupacni armada. Stala jsem tenkrat na Narodni tride naproti byvalemu obchodnimu domu "Aso", v davu rozcilenych Prazanu, kteri byli svedky teto historicke, pro nas narod tragicke udalosti. Vsichni jsme prihlizeli tomu, jak se nemecti vojaci na motorkach s privesy vali v nekonecnem proudu Prahou ­ nasim mestem. Meli na sobe osklive, sedive nepromokave plastenky. Pripadali mi jako jakysi sedivy hmyz. Divali se na nas s povysenou a opovrzlivou neucasti. Lide v davu na chodnicich plakali nebo na ne kriceli a projevovali sve rozhorceni nad jejich vpadem do naseho mesta. Ale oni nas ignorovali ve vedomi sve prevahy nadlidi, za ktere se pokladali.
Az do te doby jsem neznala nenavist. Nechci budit zdani, ze jsem se pokladala za uslechtilou. Ale bylo to docela proste. Vyrustala jsem v laskavem rodinnem prostredi, muj zivot plynul klidne a nemela jsem vubec zadny duvod nekoho nebo neco nenavidet. Ale ted najednou jsem byla svedkem toho, jak vojaci cizi, nam od veku nepratelske velmoci, obsazuji nasi Prahu. Dusila jsem se litosti a bezmocnym hnevem nad touto krutou nespravedlnosti, a pocitila k temto okupantum nenavist a odpor, jakych jsem u sebe necekala. Pochopila jsem tenkrat, ze slaby, bezbranny a ukrivdeny muze sveho nepritele nenavidet az k smrti. A je pak velmi zle, je-li tomu ukrivdenemu dana moznost pomsty. A kdo je potom pravym vinikem?
Ale nebyla to jen nenavist, kterou jsem v te chvili poznala. Najednou jsem si uvedomila, jak velice miluji toto mesto, svou Prahu, nasi Prahu, mesto, ktere od veku patri jen nam, mesto velikych muzu ceskych dejin.
Byla jsem velice rozrusena a zoufala z predstavy, ze to, co vidim, je jen zacatek veci zlych.
Ten pro nas tak kruty den otevrel oci mnohym, dosud lhostejnym. Hitler byl na Prazskem hrade drive, nez se z Berlina vratil unaveny, zlomeny Hacha. Nad mym mestem a nad celou mou zemi se rozprostrel temny mrak se znamenim hakoveho krize. Byl to mrak tezky a mel nas tizit po dobu dlouhych sesti let. A jeho pravou tihu jsme meli jeste teprve poznat.
Jsem uz stara zena a od udalosti tech dnu, ktere popisuji, uplynulo uz nekolik desetiletileti, ale do dnesniho dne se nemohu vyrovnat s tim, jak spatne se k nam zachovali nasi tehdejsi spojenci. Nemohu na tuto nasi minulost myslet bez horkosti a hnevu. Dodnes nemohu pochopit tupost, hloupost lhostejnost tech, kterym bylo tenkrat dana moznost rozhodovani nad osudy narodu. Ale dle mych celozivotnich zkusenosti vim, ze se v hlavach tech, kteri rozhoduji o osudu sveta dodnes nic nezmenilo. Podobaji se tem minulym jako vejce vejci. Mame se tedy na co tesit.
Dne 14. brezna 1939 bylo od nas taky odtrzeno Slovensko a bylo prohlaseno za Slovensky stat.
V Cechach se Nemci usadili a verili, ze to bude na vecne casy. V Praze jich bylo vsude plno, pocinali si sebevedome a panovite zatimco cesky narod zil sve vsedni dny ustrasene, prislapnut jejich tvrdou botou. Hitler nas nenechal dlouho na pochybach o tom, jak to mysli s nasim narodem pro budoucnost. Mel v planu Cechy docela vyhubit. Zacal pekne od inteligence. Uz 17. listopadu 1939 byly v Cechach zavreny vysoke skoly. I s ostatnimi Cechy mel plany, ktere zacal brzy uskutecnovat.
Ale o tom snad nekdy priste.
Barbora Kutheilova Kroulikova
(Ze soukrome, do zasuvky psane sbirky "Mama vzpomina", 1999)

 

Navrat na hlavni stranu