Navrat na hlavni stranu

Michal Schoenberg a Jiri Havelka

Tancit ci netancit - slapnout ci neslapnout na kuri oko
Stepping on Toes

Reziser Bernard Safarik kdyz se vracel ze svycarskeho exilu domu, nalezl mnoho veci jinak nez si pamatoval z doby, kdy odchazel. Zcela zmizely tolik povestne fronty na maso ci pomerance, zmizely i Tuzexy a pokud nejake fronty jeste jsou, pak jsou bud na i-pody, podobne jako v Torontu, nebo, coz je ceskou zvlastnosti, na zapis do tanecnich.
Marne patral, jestli se fenomen tanecnich vyskytuje jeste nekde jinde ve svete. Nic podobneho nenasel. Kurzy tance a spolecenskeho chovani prozivaji renezanci. Obliba je tak velka, ze o tom Safarik natocil dokumentarni film. V osmdesatych letech se zdalo, ze tento fenomen zmizi z povrchu zeme ceske; dnes jsou tanecni v rozkvetu vic nez kdy jindy. V tanecnich se mladi lide uci nejen tanci, ale i tomu, jak se chovat ve spolecnosti. Jak predchazet trapnemu okamziku, kdyz jim kaviar upadne z chlebicku na recepci a neni po ruce zrovna ubrousek. Jak tento zbytek jidla sikovne kopnout pod stul, aby v tom ostatni hoste neslapali. Tanecni jsou take o tom, jak byt ohleduplny ke svemu partnerovi.
Malokdo dnes vi, kdyz prijede do Cech ci na Slovensko, ze tam plati pravidlo o sudych a lichych kvetech. Sudy pocet je na pohreb, lichy je k narozeninam. Pravidlo neplati, pokud je kvetu vic nez deset. Autorem pravidla je Guth-Jarkovsky. Temto a jinym pravidlum se uci dnes mladi lide s chuti a respektem.
Tezko rici, jestli s renezanci tanecnich roste i ohleduplnost, ale kdyz jsem se vratil po letech do Prahy, velice casto se mi stalo, ze tramvaj byla plna mladych lidi, ale byla zde i rada volnych mist k sezeni. Na druhou stranu jsem si vsiml, ze v posledni dobe lidi vsech vekovych skupin, ruzneho pohlavi, rasy, narodnosti, ci kulturniho pozadi nevnimaji sve okoli, kdyz maji sluchatka na usich. Auto, kterym lomcuji decibely a v kterem ridic zrovna telefonuje vetsinou neukazuje, ze zahyba nebo predjizdi.
V tanecnich se mladi lide meli naucit, jak byt oheduplny k partnerovi. Do jake miry to funguje je otazkou. A lze tento fenomen, o kterem Bernard Safarik tvrdi, ze je pouze cesky, prenest nekam jinam? Dramaturg a profesor Torontske univerzity Michal Schönberg spolu s reziserem Jirim Havelkou, ktery zde pusobi jako Snider Artist in Residence, se pokusi tuto otazku zodpovedet behem predstaveni Stepping on Toes.
Michal Schönberg pusobi na Torontske univerzite od roku 1973? tehdy se divadelni skola jmenovala Scarborough College. Ctyrikrat jsme meli moznost videt experimentalni divadlo, kdy spolu vystupovali torontsti studenti a mladi herci prazskeho divadla Ypsilon. Naposledy v roce 2006, kdy spolupracoval i s reziserem Jirim Havelkou. Pro Havelku to neni prvni experiment tohoto druhu. Vloni nastudoval v prazskem Divadle Archa Exit 89. Tato inscenace byla nastudovana v ramci rozsahlejsiho cesko-nemeckeho projektu Zipp. Krome symbolickeho roku 1989 je s timto cislem spojen i vyjezd z dalnice, kde se stala tragicka udalost, pri ktere zahynul Alexander Dubcek. Cili jedna se o generaci, ktera se narodila po roce 1968 a dospivala kolem roku 1989. Jiri Havelka se jako absolvent DAMU venuje hlavne experimentalnimu divadlu.
Na rozdil od Toronta je v Praze divadelni struktura znacne clenita. Krome velkych klasickych divadel, Narodniho, Stavovskeho ci Na Vinohradech, existuji i divadla malych forem, ktera vznikala v sedesatych letech jako prazsky Semafor, Divadlo Na Zabradli, ale i brnenske divadlo Husa na provazku, nyni s novym sefem Vladimirem Moravkem, ci H Divadlo. Podobne je to i s Ypsilonkou, ktera ustoupila spis od vlastni tvorby k jakesi re-interpretaci ceskych oper a operet. Po roce 1989 vsak vznikla rada experimentalnich scen, kde se vyuziva improvizace a tanec. V cele tohoto smeru je Ondrej Hrab, ktery zve do Divadla Archa (drive E. F. Buriana) svetovou divadelni spicku. Nove je Dejvicke divadlo a divadlo v Dlouhe (Jiriho Wolkra). Rada hercu jako Hrusinsky a Brzobohaty maji sva divadla. V komercnich divadlech se pak velice casto vyuziva efekt zname tvare, to jest hercu ze serialu ze sedmdesatych a osmdesatych let. Stale casteji se vsak i tam prechazi na system, kdy se herci najimaji jen na urcite hry (Schwarz-system). Hlavni rozdil oproti Torontu je vsak v tom, ze se stale dari vytvaret pevna telesa, kde herci jsou spolu delsi dobu. Podle Jiriho Havelky je hlavni rozdil mezi Torontem a Prahou v ekonomickem zazemi. V Praze jsou stale jeste divadla, ktera dostavaji dotace, prestoze se to nevrati, zatimco v Torontu dominuje ekonomicky system: pokud si divadlo na sebe nevydela, tak nema pravo na existenci. Zde jsou velka kamenna divadla suplovana divadelnimi festivaly. Ekonomicka situace pak ma vliv na repertoar. Vetsina predstaveni stavi na malych souborech.
Po urcitem propadu v devadesatych letech jsou dnes divadla v Cechach opet ziva a temer vsechna zaplnena. Na jedne strane nuzek zustavaji ziva predstaveni, na druhe ostatni media, kde nyni mezi mladou generaci dominuje internet. Podle Havelky je divadlo tak odlisne, ze hlad po nem bude stale vetsi a vetsi. Mozna, ze zajemcu o nej ubude, ale zkvalitni se zazemi. Mimo to vsak bude existovat i jakasi muzikalova kultura. Uzka skupina lidi byla schopna prejit pres normalizacni devastaci a dnes to muze byt uzka skupina, ktera nas prenese pres ekonomickou devastaci.
Projekt Stepping on Toes navazuje na ctyri predchozi zajezdy Ypsilonky do Kanady a kanadskych a indianskych hercu do Prahy. Z techto ctyr predstaveni participoval Jiri Havelka na trech. Nejprve jako herec, pozdeji jako asistent rezie a nakonec jako spolureziser. Ve hre bude ctrnact hercu a bude se na ni podilet celkem tricet studentu. Tanec je obrazem vztahu dvou lidi, kde se daji urcite veci ci figury predvidat, coz se vsak neda v normalnim zivote. Na tomto protikladu je postavene cele predstaveni. Bude tam osm divek a sest chlapcu, ale reziser se chtel vyhnout klasickemu trojuhelniku, ktery tanec vylucuje. Jedna z herecek bude hrat manazerku tancirny, jedna herecka prijde pozde a tak bude bez partnera. Tanec je zde jako metafora. Nekteri lide jsou dobri tanecnici, ale nemohou tancit spolu. Je to podobne jako ve vztahu mezi lidmi. Oba mohou byt osobnosti, ale nemusi to mezi nimi fungovat. Nekteri lide to vzdaji hned a hledaji jineho partnera nebo partnerku, nekteri se to snazi udrzet a snazi se zjistit, proc to nefunguje. Nekdy to trva dele a nekdy spolu zustanou pres vypadky a problemy, ktere spolu maji. Ve hre neni instituce tanecniho mistra, ale je to o pribehu, tango ma svuj pribeh, polka je zase jina. Tango je postavene na hadce a tanci po nem, zatimco polka ma zcela jinou historii i rytmus. Aby se studenti naucili klasickemu tanci, byla najmuta specialni ucitelka, ktera dochazi na predstaveni dvakrat tydne. Pri nejmensim se nekteri studenti nauci tancit. Nekteri lepe, nekteri hure a nekteri se to mozna vubec nenauci, ale to bylo i v Praze, dodava Michal Schönberg.
Predstaveni bude bez prestavky a bude trvat hodinu a pul. Hudbu ke hre slozil Alexander Rapoport, choreografkou je Lia Murphy, a ve hre budou hrat studenti z ctvrteho rocniku univerzity. Premiera hry bude ve stredu 18. brezna 2009 v renovovanem divadle Leigha Lee Brown ve Scarborough - 1265 Military Trail, Toronto, ON M1C 1A4. Dalsi predstaveni budou v ramci programu Celebration of the Arts (19. 3. - 21.3. 2009). Vsechna predstaveni zacinaji ve 20.00. V sobotu, 21.3. je take matine ve 14.00. Na jedno predstaveni se vejde 100 divaku, proto si objednejte vcas vstupenky na cisle 416/208-4769 anebo na 416/978-8849.
Ales Brezina

 

Navrat na hlavni stranu