Navrat na hlavni stranu

Julie Makerov as Rusalka in the Canadian Opera Company's production of Rusalka, 2009. John Keenan conducts. Director Dmitri Bertman, set designer Hartmut Schörghofer, costume designer Corinna Crome and lighting designer Thomas C. Hase.

Photo: Michael Cooper

Jeste k Rusalce
Jsem normalni Ceska, ktera ma rada vetsinu klasicke hudby a take jakoukoliv muziku a samozrejme, coz oznacuje moji prumernost, hlavne ceskou, protoze jsem s ni vyrostla. Ovsemze jsem byla na Rusalce. Predem jsem vedela, ze budou proti vyprave od nas Cechu urcite, rekla bych, namitky. Protoze chci zacit o dobrem, tak musim rici, ze jsem od predehry, ktera me hned "chytla za srdce", poslouchala bez dechu. Usima jsem byla v Narodnim, kazde slovo bylo rozumet vodnikovi, Rusalce, vilam a skoro vsem ostatnim. A tedy asi nejenom za sebe, ale za vsechno ceske publikum, musim od srdce podekovat Dase Rydlove, oficielnimu jazykovemu "trenerovi" opery. Cestina neni snadny jazyk a Dasa odvedla tezkou praci v dokonalem provedeni a k potese vsech nas v hledisti. Myslim, ze pohled na dva svety, lidsky a nadprirozeny, rozdelene osvetlenim a barvami je v zaklade dobry napad a podle mne doplnuje hudebni motivy jednotlivych postav.
Pan reziser si ale nedal prelozit text opery. Jinak by nemohl nechat vodnika svadive sahat po vilach, kdyz je to vsech vodnich stvoreni otec, jehoz pomer k nim je spise sibalsky.
Jezibaba je stara baba, ktera ma vypozorovanych mnoho zivotnich zkusenosti a je schopna nadprirozeneho podnikani. Vari "lektvar", do ktereho pridava ruzne koreni, ktere v arii popisuje. Nerika se tam nic o "kuchani" ryby, to by vodnik nevidel rad, je to bytost z jeho sveta. Protoze je stara baba, nemuze vypadat jako (prominte!) bordelmutr a neni pravdepodobne, ze bude svadet mokreho vodnika v cinskem pyzamu. Kuchtik muze byt devce, muze mit rande s myslivcem, mohou byt v divadle, ale nemuze skakat po panove posteli. Jak se dostali do loznice behem kratkeho rozhovoru?
A tak jsme u te postele. Myslim, ze pro vetsinu lidi to neni docela hlavni vec a ani hlavni smysl lidskeho zivota. Uznavam, ze je dulezita, ale neni stred. Videla jsem podobnou scenu ve Stavovskem divadle v Praze na Figarove svatbe, kde stala skoro stejna postel ve vsech jednanich i v parku! Postel je dan dnesku.
COC nas osidila o tancenou polonezu. To se na tomto kontinente bezne deje. V Evrope je kazde hlavni operni divadlo podporovano statem a v teze budove je i hlavni baletni soubor. Proto publikum vidi v Rusalce nadherne provedenou polonezu, treba zcela moderne, furianta a polku v Prodane neveste, polonezu v Evzenu Oneginovi atd. Protoze balet a opera jsou propojeny v administrative.
"Kvetiny bile na cestu" zpivaji hoste a eventuelne druzicky. Jako predehra k ustricim a sampanskemu mi to moc neslo, ale ja jsem hodne zaujata. Mne to hrali jako svatebni pochod pri mem prichodu do kostela.
Nebudu koncit ani negativne ani osobne. Potkala jsem na Rusalce nekolik mladych lidi ve veku mych vnoucat. Nic o Vodni risi a v ni zijicich pohadkovych postavach nevedeli. Libilo se jim to, moc se jim to libilo. Hudba byla nadherna, hlasy krasne a herecky vyborne. Uvedomila jsem si najednou, co se stalo. Kanadska mladez, a tudiz i vsechno mimoceske publikum videlo a slyselo ceskou operu, zpivanou cesky, mozna ze nekdo slysel Dvoraka poprve nebo nevedel, ze psal opery. A ten dlouhy potlesk, lide stali. Potvrdila jsem si, ze jsem zvykla na tradicni opery a ze by se asi mlade generaci nelibily a jaky mela opet ceska hudba uspech a co vice - zase se o nas vi.
Moje namitky byly osobni a jsem rada, ze neplati pro kazdeho.

Hana Pelnarova

 

Teiya Kasahara as the First Wood Nymph, Richard Paul Fink as the Water Gnome, Lisa DiMaria as the Second Wood Nymph and Erin Fisher as the Third Wood Nymph in the Canadian Opera Company's production of Rusalka, 2009. John Keenan conducts. Director Dmitri Bertman, set designer Hartmut Schörghofer, costume designer Corinna Crome and lighting designer Thomas C. Hase.

Photo: Michael Cooper

 

Navrat na hlavni stranu