Navrat na hlavni stranu

On the Road

Rok od umrti
In memoriam stopare Svobody, 5. 9. 1937 (?) ­ leden 2008 (?)
Cestovatele Jiriho Svobodu jsme mohli znat jako sveraznou postavu, prodavajici sve knihy na Vaclavskem namesti. Jeho cestopisy, psane fonetickym prepisem obecne cestiny, slouzi nejen jako zdroj praktickych turistickych informaci ze vsech koutu sveta, ale vykazuji i znacnou literarni hodnotu.
Zpravy o zivote a dile Jiriho Svobody, jednoho z nejvetsich ceskych cestovatelu 20. stoleti, k nam z jeho kanadskeho exilu dosly se znacnym zpozdenim, az na pocatku devadesatych let. A rovnez pozde vesla ve znamost i zprava o jeho letosnim tragickem umrti. Diky informacim pochazejicim od Svobodovych kanadskych pribuznych a jeste z nekolika dalsich zdroju muzeme nyni zverejnit aspon tech nekolik malo udaju o tom, co se na prelomu let 2007 a 2008 vlastne s Jirim Svobodou stalo.
Cesta poslednim stopem
Nekdy v prosinci 2007 vyrazil Jiri na Sumavu, snad aby navstivil sve pratele z hnuti Hare Krsna na jejich horske farme. Naposledy byl pry viden na Stedry den, 24. 12. 2007, pak o nem jiz nikdo neslysel. Zrejme nekdy v unoru 2008 bylo na podnet Svobodovych pribuznych po nem vyhlaseno mezinarodni patrani. Jeho telo bylo objeveno az 5. brezna 2008 v lese pobliz bavorskeho Pasova. Pricinu smrti jiz nebylo mozno zjistit. Urna s popelem zemreleho byla posleze prevezena do Prahy a je ulozena v rodinne hrobce Svobodovych na Olsanskych hrbitovech. Prvni a zrejme jediny nekrolog vysel az 26. cervna 2008 v Torontu, v krajanskem internetovem casopise Satellite. Jeho autor Vladimir Cicha v nem v zaveru pravi: "Ano, takovy je zivot! Jeho sounalezitost s jeho ukoncenim. Nechci tu uzit ono smutne slovo. V pripade Jiriho Svobody se lepe hodi rici, ze velmi predcasne opustil tento svet, ktery nepochybne miloval, ktery chtel poznat a podarilo se mu to jako malokomu a jeste k tomu podal takove originalni svedectvi!"
K Cichovym slovum je tezko neco dodat. Jiriho Svobodu si lze vskutku predstavit jen jako zivouciho cloveka, plneho energie, poustejiciho se do dalsich a dalsich dobrodruzstvi napric vsemi svetovymi kontinenty ­ tedy snad s vyjimkou Antarktidy, a to jen proto, ze tam prece jen az dosud moc aut nejezdi. Muzeme vsak jiste verit, ze nekdy pocatkem tohoto roku chytil Jiri stopa, ktery ho svezl az na nebeske plane, na tu vubec nejdelsi streku. A poprat mu tam k nebeskemu stopu hodne stesti, ktere tentokrat potrva uz vecne.
Bila mista na mape zivota
Vime-li toho malo o Svobodove odchodu tam, odkud se nevraciva, nevime toho vlastne o moc vice ani o jeho zivote, tedy o jeho zivote soukromem. O letech, ktera stravil "autostopem kolem sveta", jak zneji tituly jeho cestopisnych knizek, lze ovsem zjistit prave z nich dosti, tedy za predpokladu, ze tyto Svobodovy texty vnimame jako sveho druhu autobiografi i. Neco je mozno dozvedet se ze dvou slovnikovych hesel o Svobodovi: jedno vyslo v torontskem Slovniku ceskych spisovatelu (1982, 1991), dalsi pak v dvoudilnem Slovniku ceskych spisovatelu od roku 1945 (1995, 1998), kde je k nalezeni tez zakladni bibliografi e a literatura o nem. Zivotopisne stripky vsak lze posbirat tez v rade interview se Svobodou, otistenych v casopisech kdysi exilovych, po roce 1989 pak tez domacich ceskych.
Rozhodne-li se tedy jednou nekdo napsat neco o Svobodove zivote a dile, pak co se dila tyce, bude to mit dosti jednoduche, ale v jeho zivote rozhodne shleda az podezrele mnoho neznamych. Nejenze jiz nikdy nezjistime, kdy presne a za jakych okolnosti vlastne Jiri Svoboda zemrel, ale nejasnostmi je obestreno i datum a misto jeho narozeni. Slovniky uvadeji, ze se narodil 5. zari 1951 v Praze, avsak Svobodovi pribuzni jednoznacne sdeluji, ze se tak stalo o ctrnact let drive, tedy 5. zari 1937! Na svou posledni cestu se tedy Jiri vydal jako jiz vice nez sedmdesatilety. Dodal tedy Svoboda do torontskeho slovniku chybnou informaci zamerne? Mystifi koval? Pokud ano, a vse tomu nasvedcuje, do jake miry jsou pak verohodne i dalsi zivotopisne udaje, jichz on sam byl zdrojem? A naskyta se tu ovsem tez otazka, zda i jeho cestopisne knihy jsou "jenom" cirou faktografi i, jak se ji zdaji byt, zda Svoboda vlastne nebyl literarnim autorem mnohem vice, nez si myslime.
Sam sobe kapitalistou
Pripomenme si tedy tech par udaju nachazejicich se ve druhem ze zminenych slovniku: Detstvi prozil Svoboda udajne v Pomneticich u Benesova, v Domaninku u Bystrice nad Pernstejnem a v Lanech. Do zakladni skoly chodil v Tuchlovicich, od roku 1961 zil v Praze, kde pry studoval na "jedenactilete stredni skole". Z ruznych dalsich publikovanych pramenu je take mozno se dozvedet, ze Svoboda mel tri sestry, jeho otec, zemedelsky spravce, zemrel pomerne mlad, kdezto jeho matka se naopak dozila velmi vysokeho veku. V jejim byte na prazskych Vinohradech take Svoboda v poslednich letech sveho zivota zil. Jistym datem je zrejme zari 1968, kdy emigroval pres Rakousko a Svycarsko do Kanady, slo by overit i data jeho studii na torontske univerzite (udajne 1970­74); zrejme je tez datum jeho navratu "do stare vlasti" (1990) a snad i roky, kdy podnikal sve nejvetsi cesty (1971, 1975, 1977, 1981, 1986, 1995). A desetitisice Prazanu si nepochybne vybavi osamelou postavicku postavajici na Vaclavskem namesti: zde Svoboda, "sam sobe kapitalistou", v devadesatych letech nabizel kolemjdoucim sve cestopisne knihy. Dale vsak jiz jen tapeme, dohadujeme se: Narodil-li se Svoboda v roce 1937, pak stezi maturoval az v roce 1968, tedy jako jednatricetilety! Kdezto kdyby se narodil v roce 1951, pak by mu v osmasedesatem bylo teprve sedmnact let! Neovereny zustavaji tez zpravy o tom, ze v sedesatych letech snad studoval na prazske DAMU, ze dokonce jeden cas byl clenem hereckeho souboru Plzenskeho divadla...
Sam Svoboda vsak v ruznych rozhovorech na sebe bezdecne prece jen neco vice "vyzradil". Tak napriklad v interview pro casopis Zapad (c. 5/1985) uvadi: "Ja jsem vyrostl v dobre, zamozne rodine vyssich ceskych vrstev. Mel jsem svou chuvu. Okoli meho detstvi bylo naplneno knihami, umeleckymi artefakty, peknym nabytkem, pohodlim ()" Neco takoveho si lze dobre predstavit u cloveka, ktery se narodil v roce 1937, kdezto u cloveka narozeneho v roce 1951? Jinde zase Svoboda rika, ze emigroval, kdyz mu bylo "kolem dvaceti". Tedy narozen v roce 1948? Jisteze bychom bilych mist v jeho zivotnim curicullu shledali vice, zde vsak nam nezbyva nez odkazat je pozornosti jeho budouciho zivotopisce.
Opomijena literarni dila
Co se vsak Svobodova pisemnictvi tyce, je situace zcela prehledna. I s reedicemi cita jeho bibliografi e devet kniznich titulu, ktere vychazely v Torontu a v Praze v letech 1979­ 1997. Svoboda sve cestopisy pro nova vydani prepracovaval hlavne v oddilech praktickych informaci, zde je tedy prehled onech vydani "posledni ruky" (citujeme doslova a in extenso zamerne, zneni titulu je samo o sobe dosti vymluvne): 1) Autostopem kolem sveta, 1. dil ­ Evropa (Pragma, Praha 1997); 2) Autostopem kolem sveta, 2. cast ­ Azije, Australije, Oceanyje (Vokno, Praha 1991); 3) Autostopem kolem sveta, treti cast ­ amerika (Vokno, Praha, b. d. [1992]); 4) Autostopem kolem sveta, ctvrta cast ­ afrika (Vokno, Praha 1993); Autostopem kolem sveta, V. dil ­ Vychodni Evropa a severni Azije (Pragma, Praha 1997).
V exilovych i domacich periodikach vysla pak sice cela rada onech rozhovoru s autorem, otistena byla sem tam i slova obdivu pochazejici od Svobodovych fanousku, pripadne "nasledovniku", ale temer zadne seriozni referaty, kriticke refl exe jeho dila. Cestnou vyjimkou je lingvisticka studie z pera Charlese Townsenda, zabyvajici se Svobodovym fonetickym prepisem cestiny (Varieties of Czech. Studies in Czech Sociolinguistics, ed. Eva Eckert, Rodopi, Amsterdam ­ Atlanta 1993). Mimochodem: ten Svoboduv foneticky "pravopis" mezi mnoha ceskymi exulantskymi ctenari zrejme vzbuzoval znacnou nevoli, obcas dokonce i ventilovanou ­ viz napriklad negativni reakci Vladimira Skutiny (Zapad c. 5/1985, s. 33), s niz nasledne polemizovala Zdena Salivarova (Zapad c. 1/1986, s. 32­33). Celkem je vsak zrejme, ze Svoboda jako literarni autor byl az doposud kritikou vesmes ignorovan.
Cesky beatnik
Cim tedy vlastne jsou Svobodovy cestopisy predevsim? Denikem stopare, nekdy zrejme vice, nekdy mene stylizovanym, psanym jazykem nejen doslova, ale tez "do pismene", jak autorovi "zobak narost", nepochybne textem co do faktografi cnosti silne autentickym. Svoboda se ve svych cestopisech projevuje jako verny dedic americke beat generation, tedy zejmena jeji kerouakovske linie, vyjadrene nejlepe sloganem "On the Road". Je to onen neustaly neklid, ona setrvala dynamicnost, touha po zmene, strach z ustrnuti, z usazeni se. Plny vlastne zcela neoduvodneneho entuziasmu jezdi beatnik treba po vlastni zemi, je-li dost velka, nestaci- li pak jeho rozletu, cestuje v cizine, nakonec treba po celem svete, a to pokud mozno zadarmo, stopem, nebo s rozpoctem naprosto smesne malym. Beatnicky stopar vlastne "parazituje" na blahovolnosti movitejsich prislusniku strednich trid, je zivoucim dukazem toho, ze penize nemuseji nutne vladnout vzdy a vsem, je vlastne sveho druhu v trvale opozici vuci hodnotam konzumni spolecnosti. Cile jeho cest jsou sice vetsinou stanoveny, ale posleze se stavaji cimsi vedlejsim, podruznym. Hlavni je ono "byt na ceste", zazivat radostny pocit nejistoty, svobody, rizika, nespoutanosti... Tyto kerouakovske nalady zurocili v sedesatych letech hippies, ovsem jiz nejen v USA, ale i v Evrope, a to i v te nasi, za zeleznou oponou ­ a prilezitostne byly znova vyjadrovany literarne. A Jiri Svoboda byl zrejme jiz od konce padesatych let jednim z prukopniku tohoto typu cestovani u nas.
Ve svych exilovych letech se pak Svoboda dobral az k jakesi autostoparske reholi, s jejimiz "pravidly" nas seznamoval prostrednictvim svych knih. K maximalisticke hippiesovske radostnosti pridal jeste sveho druhu panteistickou viru, obohacenou o proklamaci abstinentismu, nekuractvi a vegetarianstvi, pricemz diky jeho toleranci nejsou tyto pozadavky nikdy formulovany jako "zavazne". Svobodovi byla zrejme take dosti blizka ruzna nabozenska hnuti sice tech nejrozmanitejsich denominaci, avsak prave takovych, jakym je spolecna mirumilovnost a tolerance vuci jinym nazorovym proudum, tj. maximy, ktere jiste patri k tomu nejlepsimu, co nam odkazali prave beatnici, hippies, "deti kvetin", produkty beatlesovskeho prehodnoceni hodnot.
Cestovani je ztrata casu!
Svobodovy texty jsou vskutku neustalym sledem refl exi vyse zminenych nalad. Je to vzdy osvezujici, vesele, optimisticke cteni, pricemz autorovu stylu dodava osobitost jeho prirozeny vypravecsky talent, hovorovy jazyk a ovsem tez jeho foneticky zapis, jimz se autor vysmiva nelogicnostem ceskeho pravopisu. Zivot "na ceste" je Svobodovi serii setkani s prevazne dobrymi lidmi, ochotnymi pomoci. Ovsem ze se ctenari mohou ze Svobodovych knih mnoho dozvedet o nejruznejsich exotickych krajich, mistnich zvycich a obycejich, takze i etnograf si zde prijde na sve, tyto cestopisy vsak mohou svou radostnou atmosferou, spontaneitou upoutat i ctenare, kteri jinak o literaturu tohoto druhu ani nezavadi. Ostatne, byl Svoboda opravdu jen onim cestovatelskym "maniakem"? Nebylo v jeho zivotni fi losofi i pritomno i neco zcela opacneho? V uvodu k prvnimu dilu svych cestopisu autor pravi:
"Ja se divim proc vlastne cestuju proc ne - sedim doma. Je to namahavy nebespecny ne - pohodlny a nakonec jednotvarny. Po urcity dobe jednotvarny. Porat ty samy prirodni vobrazy: pouste more reky jezera lesy louky silnice zvirata. Psi kocky kravy bejci. Lidi se stejnejma zakladnima vlastnostma jak f Cine tak na Novym Zelande. Rano stavaji pak neco delaji pak se najedi pak to ze sebe vyklopi pak si daji dvacet zase se najedi zasoustaji si podivaji se na televizi nebo na operu a zase ulehnou. Varijace a voctiny? Bach! Ty muzete zrovna tak najit f sobe dys zacnete ze sebespytovanim nebo ve svym vokoli vokrese narode. Ani nemusite jezdit ven a napsat cestu kolem sveta. Nebo svetovou polityckou uvahu ze sledovani pohybu kolem sebe. Nebo roman.
Cestovani je vlastne strata casu. Rosptyleni ve spatnym smyslu toho slova. Sedice doma mate cas k rozjimani ke klidu a k premejsleni. Moudrej clovek nechava raci prichazed hory k sobe nes aby von chodil za nima. Sokratovi a vostatnim fi lozofum stacilo jedno namnesti a jeden brilijantni mozek k tomu aby do nej pojali celej kosmos a zahejbali s nim. Klidne cestovani vynechte!" Jiri Svoboda byl predevsim moudry, skromny a citlivy clovek, autor jen zdanlive "prosty" ci "spontanni". Dokazal se oprostit od ulpivani nejen na vecech, ale i na lidech, a nemusime ho proto zavirat treba do skatulky joginstvi, buddhismu ci krestanstvi. V jeho zivote a dile byl jiste pritomen tez silny prvek hry, mystifi kace. Na opravdu dukladne zhodnoceni jeho texty a myslenky v nich vyjadrene teprve cekaji.
martin machovec
Autor je editor, redaktor a pedagog.
a2 kulturni tydenik 51-52/2008

Navrat na hlavni stranu