Navrat na hlavni stranu

Horuce leto 68
O nas, bez prilisneho sentimentu, alebo Horuce leto 68.

V piatok 9 januara 2009 o 20 hodine, v sobotu o 15 a opet o 20 hodine uvidite vo Fairview Theatre na 35 Fairview Mall v severnom Toronte svetovu premieru hry jedneho z najuspesnejsich slovenskych dramatikov Viliama Klimacka, ktoru napisal pre novovzniknute Torontske slovenske divadlo. Vlastne uvidite, ak pridete. Urcite neolutujete. Na scene sa objavia dve javiskove novicky a jeden novic. Zvysok realizacneho teamu su viac alebo menej ostrielani divadelnici. Ako specialny darcek pre torontskych divakov vystupi v jednej z hlavnych uloh clenka Novej sceny v Bratislave, Eva Rysova. Autor Viliam Klimacek takisto prislubil ucast. Mnohi z nas, ci uz sme exulanti, emigranti, pristahovalci, priselci, migranti, prizeneni alebo privydate, jednoducho my odidenci, sme sa uz s tym urcite v nejakej miere stretli. Rozpacite prijatie doma, v starej vlasti. Za predpokladu, ze domov je ten geograficky vymedzeny fliacik zeme, kdesi v Europe. Ludia, ktori tam zostali zit, sa na nas pozeraju akosi cez prsty. Odisli sme za lepsim a ich sme tam nechali. Oni trpeli pod komunistami a my sme bohatli v kapitalizme. Jedna z postav Klimackovej hry sa pyta "Slusni ludia odisli, alebo zostali?" Jednoznacna odpoved nie je jasna doposial.
Rovnako ako skutocny, vsedny, kazdodenny zivot byva malokedy cierno - biely, aj pohnutky a osudy ludi sa nedaju jasne nalinkovat, ci uz ziju tu, tam, alebo kdekolvek inde na svete. Slusni ludia, ktori ostali to nemali lahke. Velky brat v podobe rozlicnych ulicnych, skolskych,ci zavodnych vyborov nad nimi neustale bdel. O Bezpecnosti Verejnej, alebo Statnej, ani nehovoriac. Schizofrenia skutkov a myslienok. Menej slusni to vsetko zvladli bez ujmy na nejestvujucom svedomi, hravo sa prisposobili a uzivali zivot. Dobove televizne serialy nam priblizuju atmosferu tych cias. Slusni ludia, ktori odisli to mali tazke. Spalili za sebou vsetky mosty, pribuznym a znamym sposobili mnoho velkych vaznych neprijemnosti. A ta hrozna clivota. Nie celkom slusni, co odisli, sa velmi rychlo otrkali, upravili si vztahy tym, ze poziadali o milost prezidenta republiky, pretoze spachali vazny zlocin nedovoleneho opustenia republiky, za co im rezim vymeral od 18 do 36 mesiacov nepodmienecne, ak ich Dr. Husak omilostil, zaplatili za vzdelanie a za predpokladu, ze dostali od vlady CSSR viza, bujaro chodili sirit osvetu na rodnu hrudu.
Kto teda vlastne odisiel? Preco? Urobil dobre? Kto sme a kam patrime? Aj na tieto otazky sa Klimackova hra pokusa reagovat. Odpovede nikdy nie su jednoznacne, rovnako, ako ludske pokolenie. Pytat sa vsak treba coraz nastojcivejsie. Mozno aj preto, ze nie vsetci sme, ako isty Kohn, zo stareho zidovskeho vtipu, ktory na otazku, kde by chcel zit, pozerajuc na globus, odpovedal protiotazkou: "A iny globus nemate?" On uz svoje odpovede mal. My este nie a preto sa pytame spolu s postavami Horuceho leta 68.
Ivan Znasik
***
VILIAM KLIMACEK: HORUCE LETO 68
Viliam Klimacek, autor hry Horuce leto 68, ktory len pred nedavnom oslavil svojich 50 rokov, pochadza z Trencina. Vystudoval vseobecne lekarstvo na Lekarskej fakulte Univerzity Komenskeho a sedem rokov pracoval ako chirurg a anesteziolog na Klinike kardiovaskularnej chirurgie v Bratislave. V roku 1985 bol spoluzakladatelom divadla GUnaGU, ktore sa stalo poprednym experimentalnym divadlom na Slovensku. Tato nezavisla scena uvadza vylucne novu dramu slovenskych autorov a ma mimoriadnu odozvu najma u mladeho publika. Od roku 1993 je Viliam Klimacek na volnej nohe a venuje sa len literature a manazovaniu divadla GUnaGU. Je umeleckym sefom svojho divadla, jednym z jej reziserov a prilezitostnym hercom.


Viliam Klimacek je autorom divadelnych, televiznych a rozhlasovych hier, zbierok poezie, experimentalnych rozpravok, opernych libriet a romanov.
Klimacek je sedemnasobnym nositelom prestiznej ceny Alfreda Radoka, ktoru udeluju v Prahe za najlepsiu slovensku a cesku hru roka. Ziskal aj dve slovenske ceny Drama za najlepsi dramaticky text na Slovensku a vitazne hry boli inscenovane v Komornom divadle v Martine. Jeho hra Hypermarket, ako vitazna hra Radokovej sutaze, bola inscenovana v lete 2004 v Narodnom divadle v Prahe v specialne postavenej sale imitujucej hypermarket a neskor v Bratislave v Divadle Pavla Orszagha Hviezdoslava.
Klimacek ziskal aj viacere ocenenia Slovenskeho literarneho fondu. Medzinarodne ocenenie ziskala jeho experimentalna rozpravkova kniha Noha k nohe, ktora dostala cenu IBBY a bola vybrana medzi 50 najlepsich detskych knih sveta. Jeho hry su prelozene do anglictiny, nemciny, chorvatciny, cestiny, talianciny, turectiny a arabciny.
Pri prilezitosti svetovej premiery jeho hry v Toronte, 9. a 10. januara 2009, Valeria Tothova polozila majstrovi Klimackovi niekolko otazok:
Nie vela autorov sa dotklo tematiky invazie a po nej nasledujucej vlne Cechov a Slovakov utekajucich do slobodneho sveta. Co vas inspirovalo k napisaniu hry Horuce leto 68?
Dusan Toth. Pre mna sa v Bratislave zjavil ako blesk z cisteho neba a oslovil ma, ci pre Torontske slovenske divadlo nenapisem hru. Onemel som na par sekund. Kto to je? Co je to za divadlo? Hru? O emigrantoch? Co o nich viem? Bol som, priznam sa, na rozpakoch. Ale Dusan ma pozval do Kanady a slubil zoznamit s ludmi, ktori emigrovali v roku 68. Dali sme si kavu a ked som dopijal, uz som vedel, ze sa do toho projektu pustim.
Co Vas putalo k tejto teme?
Je to obrovska slovenska tema! Nadcasova. Dejiny moderneho Slovenska su dejinami emigracnych vln. Najprv som mal viziu dostat do jedinej hry vsetky emigracne vlny, teda aj tie chlebove spred prvej svetovej vojny, aj neskorsie pred druhou vojnou, samozrejme aj politicke vlny rokov 1945, 48, 68... Potom som sa obmedzil len na rok 1968 a na osudoch tejto vlny som sa pokusil zachytit vseplatne pocity cloveka, opustajuceho vlast ci uz v dvadsiatom, ci devatnastom storoci... Kazdy na Slovensku ma niekoho v rodine, co emigroval. Nie sme celistvi. Sme poruseni, rozbiti, ako puzzle. Aspon v hre som sa snazil dat cast toho puzzle, toho dejinneho obrazu o nasich predkoch a o nas, dohromady. V neposlednom rade je emigracia aj mojou rodinnou temou. Pred druhou svetovou vojnou otcove sestry odisli do Argentiny a on mal ist za nimi. Ja som sa teda mal narodit v Buenos Aires. Ale otec ostal na Slovensku, uz ani neviem preco, aby videl, ako mu v roku 1983 emigruje jeho syn a moj brat do Zapadneho Nemecka a tam zomiera. Gitarista v tejto hre je napisany na jeho poctu.
Ako viem, vypoculi ste si pribehy okolo 35 utecencov. Myslite, ze ste v nich nasli zdroj pre taku obrovsku temu ako je emigracia?
Dva tyzdne stravene v Toronte patria k najkrajsim v mojom zivote. Cakal som sice zaujimave pribehy, ale necakal som tolku srdecnost a otvorenost. Bolo to uzasne! V kazdej domacnosti nas s manzelkou skvelo prijali a otvorili svoje duse. Pocul som bolestny aj ocistny prud ludskych osudov, pribehy, pri ktorych sa drali slzy do oci, ale aj pribehy vesele, bizarne, vsetky s tienom tragiky za sebou. Nikto predsa neopusta krajinu, kde sa ucil bicyklovat, dobrovolne. Velke dejiny roku 1968 a ich tanky narusili nase "male" dejiny, dejiny obycajnych rodin a v tom je napatie, ktore nuti dramatika pisat. Sila tragedie emigranta sa nemeni od cias antiky. Stale ktosi pred cimsi uteka, opusta blizkych, krajinu... Pribehy s Toronta su velmi konkretne, ale tym aj univerzalne a nadcasove.
Hru ste venovali svojmu bratovi ako aj priatelom v Kanade a Torontskemu slovenskemu divadlu. Co ocakavate od realizacie hry v Toronte?
Maju moju plnu doveru. Scenu robi predsa pan Strazovec, scenograf svetoveho mena, s obrovskymi skusenostami. Je umeleckym poradcom, priestorovym a audio-vizualnym reziserom hry. Videl som jeho doslednu pripravu, svetelny scenar a nacrty mizanscen. Dusan Toth, ako producent hry, ma na starosti aj herecku reziu. Je to skuseny divadelnik. Videl som jeho obrovske nadsenie pre hru, vyber hercov. Spolu s nim som rokoval na Slovensku s pani Evou Rysovou. Valika Tothova, ktora robi hudobnu a zvukovu reziu, s nim realizovala uz nejedno predstavenie a obaja tvoria idealny manzelsko-umelecky tandem. Verim, ze vsetko dopadne dobre, pretoze to robia spravni ludia. Kto uz moze mat vacsiu motivaciu hrat o emigracii nez ludia, ktori tie pribehy prezili?
Nie je skoda, ze divaci na Slovensku Horuce leto 68 neuvidia?
Ponukal som hru dvom divadlam na Slovensku, ale dosial sme sa nedohodli. Teraz je najhlavnejsie, ze sa hra v Kanade, teda tam, kde Horuce leto 68 vzniklo. Ale pokial viem, planuje sa ceske aj slovenske turne a tak divakom na Slovensku neostane hra utajena.
***
ROZHOVOR S EVOU RYSOVOU
Postavu Anny v hre Viliama Klimacka Horuce leto 68 bude hrat Eva Rysova, clenka Novej sceny v Bratislave. Povodom z Lucenca, pani Eva vystudovala na Divadelnej fakulte Vysokej skoly muzickych umeni pod vedenim Andreja Bagara. Za jej uspesneho posobenia v Martine hrala po boku vynikajucich kolegov ako boli Jozef Kroner a Elo Romancik. Bolo to obdobie intenzivneho hereckeho rastu kde dostala prilezitost stvarnit vela roznych postav v hrach zo svetovej aj domacej dramatickej tvorby. Po zalozeni novej dramatickej sceny v Trnave sa pani Eva rozhodla vyskusat si svoje herecke sily v novom divadle s podstatne inymi podmienkami ako v Martine. Zahrala tu mnozstvo zaujimavych postav od Shawovej Kleopatry po van Zandovu v Dürrenmatovych Fyzikoch.
Po prechode na Novu scenu do Bratislavy, Eva Rysova dostala moznost naplno vyuzit svoj dar pre komiku ako aj jej dramaticke herectvo. Stvarnila tu mnozstvo postav v hrach roznych zanrov od klasiky (Shakespeare), sucasnych autorov (Neil Simon) az po muzikal Cigani idu do neba a posledne Fidlikant na streche.
Od prichodu do Bratislavy az dodnes, Eva Rysova ucinkuje na svojom domacom javisku, v televizii, v rozhlase i filme. Naviac, svoje herecke umenie odovzdava posluchacom operneho spevu na Vysokej skole muzickych umeni kde ich uci herecku tvorbu. Na Cirkevnom konzervatoriu tiez herecky pripravuje spevakov a to aj muzikalovych.
Pani Eva Rysova je velmi silne napojena na Kanadu. Jej jediny syn zije s rodinou vo Vancouveri. Vnuk Michal Suchanek, okrem toho ze vynikajuco studuje, venuje sa aj filmovemu herectvu a dosiahol aj niekolko oceneni. Za vynikajuce vykony v televiznych inscenaciach bol dva razy nominovany na Emmy Awards a dostal cenu Young Artist Award.
Valeria Tothova polozila pani Eve niekolko otazok:
Co vas tak zaujalo na Klimackovej hre "Horuce leto 68", ze ste sa rozhodli prijat postavu Anny?
V prvom rade tema - doteraz v dramatickej tvorbe malo spracovana a velmi zaujimava. Udalosti tych cias zmenili zivot mnohym ludom: tym, co emigrovali, aj tym co ostali. Spracovanie - pan Dr. Viliam Klimacek napisal hru, ktora chyti za srdce a zaposobi na rozum. Je v nej vela dramatickych, ba az tragickych momentov, je to pravdive zrkadlo doby.
Prijali ste pozvanie Torontskeho slovenskeho divadla. Idete do cudzieho prostredia a budete vystupovat s kolektivom, ktory nepoznate.
Ako by som tuto velku herecku prilezitost nevyuzila! Pravda, nebude to lahke: postavu Anny studujem sama, "na dialku" a za par dni sa budeme musiet "zohrat" so suborom. A ze mojimi partnermi budu aj amateri? V umeni profesionalita nie je vsetkym. Dolezity je talent, zapal, laska a odovzdanie sa dielu - a tohoto vsetkeho je niekedy u "ochotnikov " viac, ako u otrlych "profesionalov". Okrem toho; je mi zname, ze niektori zo suboru su herci, ktori vdaka okolnostiam pracuju teraz v inych odboroch a divadlu sa venuju "len" z lasky k nemu.
Nazdavate sa, ze po Toronte by tuto hru mali vidiet aj divaci na Slovensku a v inych castiach sveta kde ziju utecenci zo 68. roku?
Myslim, ze ano. Hra ma co povedat tym, co zakusili na vlastnej kozi zivot utecenca a rovnako je velmi prospesna pre ich deti a vnucata, ktore o ich tazkych zazitkoch vela nevedia. Hadam im ani neveria, take "neskutocne" sa im mozu zdat. Minulost - tu zlu - si treba pamatat, aby sa nemohla opakovat!
Aj ked to boli! Skoro kazda rodina na Slovensku ma niekoho v zahranici. Teda, divaci na Slovensku by hru mali vidiet aj preto, aby sa aj v divadelnej forme zoznamili s ich osudmi a vedeli ich pochopit.

Navrat na hlavni stranu