Navrat na hlavni stranu

LIGHT IN SHADOWS - CZECHOSLOVAKIA 1968
(Svetlo v stinech - Ceskoslovensko 1968)
Ve dnech 2. az 4. rijna 2008 probihala v Munkove centru pro mezinarodni studia na Torontske univerzite konference Light in shadows-Czechoslovakia 1968, organizovana Centrem pro evropska, ruska a evropskoasijska studia. Planovani konference vlastne zacalo uz v roce 2006, po skonceni konference o Madarskem povstani administratorem Centra, dr. Robertem Austinem a clenem ceske komunity v Torontu, k nimz se brzy pripojil generalni konzul Ceske republiky v Torontu, Richard Krpac, o nemz nedavno dr. Austin prohlasil, ze je nejlepsim diplomatem, s jakym behem svych patnacti let ve sve funkci pracoval.
Ackoliv ustrednim tematem konference byla invaze armad varsavskeho paktu a udalosti kolem roku 1968 vubec, prednaskami prosvitaly. i jine osmickove roky, 1918, 1938, 1948 i rok 1989 a mihla se jmena vzdalena v case, vcetne jmena Jana Husa. Po zahajeni konference Richardem Krpacem byl promitan film, zachycujici invazi a hlavne reakci Prazaku. Prvni skupina prednasek (predsedal ji Piotr Wrobel) se podivala na rok 1968 z globalniho hlediska (Pariz, Varsava, Moskva). Z teto skupiny prednasek zvlast zaujal Robert Johnson z Torontske univerzity, odbornik na ruske (a hlavne sovetske dejiny) rozborem postoju v sovetskem politbyru. Druhou skupinu prednasek, jejichz tematem byla zazitky Kanadanu v Ceskoslovensku a Cechoslovaku v Kanade, ridil Michal Schonberg. Paul Wilson, ktery prisel do Ceskoslovenska jako mlady kanadsky levicak (jeho formulace), stal se zpevakem disidentske skupiny The Plastic People of the Universe a skoncil jako nejvyznamnejsi a nejlepsi prekladatel Vaclava Havla, Josefa Skvoreckeho atd; Wilson, stejne jako Don Sparling, Kanadan, mezinarodni mluvci Masarykovy univerzity, prozil invazi v Ceskoslovensku. Paul Robert Magocsi, profesor Torontske univerzity a predstavitel vzneseneho dedictvi podkarpatskych Rusinu v Ceskoslovensku prozil invazi na Slovensku. Ivan Kalmar mel osobite vzpominky stejne jako ja: dny tesne pred invazi, ktere jsem prozil v Ceskoslovensku a dny tesne po invazi v Kanade. O nejcitlivejsi vzpominky se s nami podelila Helen Notzlova, ktera srpen 1968 prozila v Ceskoslovensku (a ktera v roce 1967 vyrazne prispela k jubilejnimu vydani Nasich hlasu k 100. vyroci existence Kanady eseji o Ceskoslovenske hudbe. Pracovni cast prvniho dne konference byla zakoncena uvedenim skvele vystavy fotografii, kterou pripravily Heidrun Hamersky z University of Bremen a Olga Zaslavaskaya, Samizdat Archive, Open Society Institute v Budapesti. Den byl zakoncen recepci Centra pro evropska, ruska a evropskoasijska studia. (jc)
Zacatek druheho dne konference byl ochuzen nepritomnosti Jacques Rupnika, ktery onemocnel. Po Michalu Kopeckovi nasledovala prednaska Nadi Nedelske z Macalester College. Vratila se k IV. Sjezdu svazu spisovatelu v roce 1967, kdy Ludvik Vaculik vyjadril myslenku, ze doposud nebyl vyresen ani jeden problem a ke Kosikovu odvolani na Husa. Jeho duraz na svedomi a tim i na integritu cloveka. Na Husa navazovali, jak Palacky, tak i Kollar a Stefanik. Zvlastni ulohu sehral Havlicek, ale Masaryk se opet vraci k husitstvi. Rok 1968 byl v Cechach spise zapasem o svobodu jedince, zatimco na Slovensku, ktere melo hlubsi katolickou tradici, to byl zapas o narodni identitu. Peter Bjel z Torontske univerzity rozebral situaci po Mnichovu na slovenske scene a v Ludove strane. Zajimave bylo ze slovensti predstavitele nebyli jednotni. Ostre jadro se soustredilo okolo Ziliny a predstavovali je Durcansky, Tuka, Mach, zatimco umirnene kridlo vedene Sidorem bylo po Tisove nastupu odstraneno. Slovensky stat byl ekonomicky zavisly na valecnem Nemecku, formalne se zucastnil vpadu do SSSR, podporoval Nemecko pri prepadeni Polska a formalne vyhlasil valku Spojenym statum v roce 1941. Ze 70000 slovenskych zidu se vratilo pouhych 5000.
Odpoledne pak Oldrich Tuma z Ustavu pro soudobe dejiny rozebral situaci v Komunisticke strane po roce 1968 a podil prezidenta Svobody na normalizaci, ktery byl podle nej mnohem vetsi nez se predpoklada. Kieren Wiliams upozornil, ze jiz v roce 1968 Michal Lakatos hovori o obcanske spolecnosti. Michal Vasecka z Masarykovy univerzity udelal podrobne srovnani sociologickych vyzkumu o antisemitismu v Cechach, na Slovensku a v okolnich zemich: Polsku, Madarsku a Rakousku. Ukazal na podobnost hysterickych kampani proti Masarykovi ci Martinu Butorovi. Jiri Priban z Univerzity v Cardiffu se zabyval otazkou lidskych prav a zduraznil, ze v totalitni spolecnosti slouzi pravo nikoliv k tomu, aby byla rovnost pred zakonem, ale k diskriminaci jedince. James Krapfl pripomnel lzi, ktere se vynorily po roce 1989, kdy treba Tina Rosenbergova, nositelka Pulitzerovy ceny, tvrdila, ze vetsina signataru Charty 77 podepsala tento dokument v roce 1989 (ve skutecnosti Chartu 77 v tu dobu podepsal nepatrny zlomek z celkoveho poctu 2000 signataru). Stejna autorka rovnez tvrdi, ze vetsina z nich byli byvali komuniste, zapomina se na silnou skupina moravskych katoliku. Zajimavy historicky prehled politicke sceny byl od Victoria Gomeze z Torontske university. Na tomto prehledu jsme si mohli uvedomit krehkost politicke sceny i skutecnost, ze tolik bezny prechod z jedne politicke strany do druhe pocatkem devadesatych let je dnes jiz historii. Historii jsou zrejme take strany, ktere zazarily a pak zase zanikly (ODA, DEU, US, Republikani). Na druhe strane vznik a rust Socialni demokracie a vlastne i skutecnost, ze Jiri Paroubek po volbach v roce 2006 byl prvnim predsedou teto strany, ktery zacal vazne hovorit o spojeni s komunisty. Tuto caru by jeho predchudci Spidla a Zeman neprekrocili.


Libora Oates-Indruchova

Zajimavy byl rovnez prispevek Libory Oates-Indruchove o tom, jak ideologie zasahovala do vedeckeho badani. I o prechodu od normalizace k normalnosti. Behem odpoledne jsme ji polozili nekolik otazek:
ABE: Jak jste dospela k zaverum, ktere jste prezentovala?
LOI:
Vysledky jsou z vetsiho pruzkumu, ktery jsem delala v poslednich nekolika letech. Slo o publikovani a cenzure v akademickem svete v dobe normalizace a protoze tato konference se soustredila na rok 1968 a jeho dusledky, tak jsem se soustredila na to, jak institucni procedury po roce 1968 mely vliv na to, aby odbornici ci pedagogove mohli profesne prezit. Jaky vliv mely regulacni mechanismy na to, co se muze a nemuze. Jak si tito lide budovali strategie, jak prezit v tomto systemu.
ABE: Vidite rozdil mezi jednotlivymi obory?
LOI:
Soustredila jsem se na humanitni a socialni vedy. Nedelala jsem technicke discipliny. Humanitni a socialni vedy byly totiz pod nejvetsim tlakem, protoze byly zarazeny pod sferu ideologie: media, kultura, veda a vzdelani. Zjistila jsem vsak, ze cistky byly mnohdy horsi na prirodovednych fakultach. Tam se velice casto politicka zasterka pouzila pro vyrizovani osobnich uctu, ale tohle jsem si neoverovala. Nedelala jsem jednotlive fakulty, ale vyzkum byl soustreden na lidi, kteri jsou dnes autoritami ve svych oborech. Hovorila jsem tedy s historiky, sociology a sociolozkami, s lidmi z lingvistiky a literarnich ved a filosofie.
ABE: Vidite rozdil mezi regiony?
LOI:
Vyzkum je hodne pragocentricky, protoze moznost odborneho publikovani byla v Praze. Hovorila jsem s lidmi z ruznych regionu, ale pouze v presovske oblasti to bylo jine, protoze ta byla pod primym vlivem Vasila Bilaka. Nezda se mi, ze by byl velky rozdil mezi Prahou a Brnem. Neco bylo jinak, ale mnohe bylo stejne. Neda se vsak rici, ze by zde bylo prime spojeni a tak se stalo, ze treba v Brne u proverek prosel clovek, ktery hajil Havla proti Kunderovi. Urednici v Brne u proverek neznali Havla, ale znali Kunderu. Existovaly rozdily mezi obory, v regionech byl pak rozdil mezi osobnostmi. Zalezelo na tom, jestli spise lide byli sympatizanti s obrodnym procesem nebo jeho odpurci.
ABE: Kdy byl vyzkum konan?
LOI:
V letech 2002-2003. Ta atmosfera z doby normalizace je nesdelitelna. Proto byl vyzkum velice obtizny. Nekteri lide si nedokazali vzpomenout, jini si nechteli vzpomenout a je to celkem pochopitelne, protoze oni trpeli po celou tu dobu a ted konecne mohou svobodne badat. Uvedomila jsem si pri tom, atmosferu dneska, kdy je zrcadlo nastavene tak, jako kdyby tato doba nebyla. Snazila jsem se zachytit tu siri tech zkusenosti a konfliktu.
ABE: Projevil nekdo z tech lidi litost?
LOI
: Samozrejme. Rada respektovanych lidi rekla: "Ja se za to stydim, ja bych mel vsechno prepsat." Jini vsak rekli, ze se nestydi vubec za nic. "Vsechno, co jsem napsal je platne." Nekdo zase rekl, ze zadny tlak nepocitoval. Jejich loajalita byla k oboru nikoliv k politickemu systemu. (abe)
***

Radmila Locherova, Eda Ottova a Thomas a Justin MacGowan
Druhy den konference byl zakoncen v Batove muzeu obuvi. A byla to nejaka udalost. Vecer zahajila brilantne a s neuveritelnou energii pani Sonja Bata hrsti kouzelnych vzpominek. Po te bylo vyjadreno uznani a predan dar Centra peti osobam za zasluhy o Centrum. Byli to Josef Skvorecky a Zdena Salivarova-Skvorecka (ze zdravotnich duvodu se omluvili), Josef Cermak, Lubomir Dolezel a Luba Frastacka. O Josefu Cermakovi promluvil dr. Robert Austin a o vsech ostatnich prof. Veronika Ambros. Konec vecera byl venovan filmu, v nemz Eda Ottova vzpomina na leta prozita v komunistickych vezenich. Film, ktery uvedl Josef Cermak a ktery se svym synem Brandonem cesky natocila Zuzana Hahnova, byl v ceske verzi pred nekolika mesici promitan v Praze. Posledni verze ma vyborne anglicke podtitulky (rovnez prace Zuzany) a je svedectvim neuveritelne statecnosti pozoruhodne zeny. V okamzicich zvlast citlivych ve filmu zazni Dvorakova Humoreska, v podani Karoliny Kubalkove - po skonceni filmu tato neobycejne talentovana mlada houslistka Humoresku nadherne zahrala znovu. Po skonceni filmu byla ji a jejimu manzelovi Frantisku Ottovi (in memoriam) predana Masarykova cena predsedkyni CSSK-Toronto Radmilou Locherovou za jejich exilove zasluhy (vcetne pomoci pri vytvoreni pomniku Znovuukrizovany na Masaryktownu), kterou spolu s ni prevzali jeji vnuci Thomas a Justin MacGowanovi.

Karolina Kubalkova
***
Sobota, 4. rijna, posledni den konference, byla venovana divadlu, kniham a filmu. Rano Herbert Eagle, Veronika Ambros, Petra Hanakova a Wolfgang Schlot promluvili na tema: "Cinema: The Czech New Wave" a druha skupina prednasek, kterym predsedal Lubomir Dolezel, mela neskromne tema: "Prague: Theater Capital of Europe". Prednaseli: Herta Schmid, Pavel Drabek a Eva Slaisova. Posledni skupina prednasek se zabyvala fikci: "Fiction: Shadows of the Past". Prednaseli Tomas Kubicek, Michal Schonberg a Pavlina Radia. Predsedal znamy kanadsky autor a kritik, Sam Solecki. Schonbergova prednaska byla oslavou exiloveho nakladatelstvi manzelu Skvoreckych, Sixty-eight Publishers. Michal Schonberg citoval dopis Milana Kundery, v nemz nakladatelstvi hodnoti jako nejvyznamnejsi cin za celych 40 let komunistickeho rezimu. A pak uz jsme se jen pobavili filmem Jana Svankmajera Konec stalinismu v Cechach.
Konference, kterou jeden z prednasejicich nazval "fenomenalni" byla zakoncena recepci v rezidenci generalniho konzula Richarda Krpace. I tuto recepci zasobilo Prague Fine Food Emporium a i o ni lze rici, ze byla fenomenalni.
Konference se konala pod zastitou ministra zahranicnich veci Ceske republiky, Karla Schwarzenberga, s podporou generalniho konzulatu CR v Torontu. Sponzory byli: Sonja a Thomas Bata, Fond Rudolfa a Rosalie Cermakovych, Fond Rudolfa a Viery Frastackych, Deti Georginy Steinske-Sehnoutkove (basnirky Inky Smutne), SVU Edmonton, Cesky turismus, Centrum pro evropska, ruska a evropskoasijska studia, Pozustalost po Emilii Perinove, Department of Slavic Languages and Literatures, Forschungsstelle Osteuropa, University of Bremen, Wirth Institute, University of Alberta a Prague Fine Food Emporium. O uspech konference se rovnez zaslouzily tyto instituce: Ustav pro soucasne dejiny v Praze, Masarykova univerzita v Brne, Open Society Archive, Budapest a International Samizdat Research Association.
Cestnymi sponzory byly: Ceske a slovenske sdruzeni v Kanade, Ceskoslovensky baptisticky sbor v Toronte, Ceskoslovensti legionari, Kanadske listy, Masarykuv ustav, Nova vize, Nove divadlo, Novy domov, Rimsko-katolicky kostel sv. Vaclava v Torontu, Satellite, Slovensky evanjelicky kostol sv. Pavla v Torontu, Slovensky svet a Kanadsky Sokol.
Na konferenci prednaselo 35 profesoru (a dva nebo tri neakademici) z techto univerzit ci akademickych instituci: University of Toronto, Columbia University, University of Potsdam, Masarykova univerzita, University of Bremen, Open Society Institute, Budapest, Ustav pro soucasne dejiny v Praze, Macalester College, Trent University, Drake University, University of Illinois, Canadian Forces College, University of Belfast, McGill University, Cardiff University, University of Michigan, Univerzita Karlova. (jc)
Josef Cermak, Ales Brezina

***

Navrat na hlavni stranu