Navrat na hlavni stranu

Hlavu k zemi sklanim - jak je to s tim umiranim?
V nedeli jsme se vratili domu z pohrbu; z tretiho pohrbu za pul roku s osmickou. Vsichni tri zesnuli byli muzsti. Dva sedesatnici, ten treti, Pista, prezil sve osmapadesate narozeniny o jeden tyden.
O lidech vyznamnych, kteri se povznesli nad okruh svych pribuznych a znamych, jsou psany nekrology, kde se casto dovime, co jsme za jejich zivota ani nevedeli. O tech ostatnich, kterych je vetsina, neni napsana ani vzpominka.
Muj svagr Ivan, 62 let, ktereho porazil infarkt v dubnu tohoto roku, prozil svuj zivot v Jesenikach, a od pohrbu se uz o nem nikdo nezminil ani slovem.
Muj drahy spolu-skaut Mirek, ktery po dlouhem boji s rakovinou umrel v kvetnu, je uz zapomenuty vsemi, kteri ho pred skoro padesati lety ctili jako skautskeho radce. bajecneho atleta, tabornika a znalce prirody a vzor tem jako jsem byl ja.
A Pista? Prisel do Kanady s manzelkou a dcerkou v roce 1986, dral se usilovne o sve misto na slunci v nove zemi, budoval svou zivnost. Kdyz podnik vyrustal do uctyhodne velikosti, Pista zacal klempirovat nejdriv s rakovinou ledviny; ledvinu Pistovi vyoperovali, ale rakovina se rozsirila do plic; pri posledni telefonickem rozhovoru v den Pistovych narozenin zaseptal do telefonu: "Ty povidej a ja budu kaslat."
Pista umiral statecne i pohreb si zaplatil par tydnu pred poslednim vydechnutim.
Vcera jsem svou sklicenost a morbidni pocity licil kamaradovi Mervynovi u kafe na terase kavarny Books&Beans: Mervyn poslouchal, chapave kyval hlavou a me liceni tretiho umrti osolil touto vetou:
"Kdyby jeden z nas umrel - kde ja si najdu noveho kamarada jako jsi ty?'
Drzost teto vety nas oba rozesmala a slibili jsme si, ze jeden druheho prezijeme, v kteremzto usili - trumfnout jeden druheho - budeme tady otravovat do sta let.
Moje sklicenost pominula, ale tema zaniku a umirani jsme podrzeli. Oba mame sedesat.
Rekl jsem, ze cesky basnik, kdyz umiral na tuberkulozu pred ctyriaosmdesati lety, napsal: Smrt neni zla - ale zle je umirani a tuto skolackou vedomost jsem prelozil do anglictiny a on reagoval, ze prvnim ukolem sedesatnika je byt zdravy.
"Kdo by chtel byt nemocny?" zakricel jsem a Mervyn mne splachnul slovy, ze nikdy nevidel tolik zdravych nemocnych jako vidava ted; a dodal, ze cetl doktorskou statistiku, ze 37 % navstev u lekare jsou zdravi nemocni, ze se jim mezi doktory rika worried well, a jsou to ti, kteri se jdou k lekari toliko ujistit, ze nemaji nemoc, o ktere od nekoho slyseli, ze existuje.
Mervyn mne casto tyra bludnym nazorem, ze materialni blahobyt je absurdita; ze nas evoluce na blahobyt nepripravila a ze marodime v blahobytu z blahobytu.
Rekl jsem s odporem, ze mam ve svem okoli tri velmi nemocne kamarady, kteri by se radi vzdali sveho veskereho blahobytu, jen aby se uzdravili...
Oba jsme pocitili jak absurdni je tato nase rozmluva, kdyz se oba citime zdravi a jen tak samoucelne sermujeme se slovy pod mrakem zakonite smrtelnosti.
Kdyz jde o fyzicky zanik, o smrt, nikomu neni veselo; dumal jsem jak pretrhnout to pohrebni tema, ze ktereho nam i kafe prestalo chutnat.
Clovek ma velebit zivot kazdy den, kdyz je zdrav, rekl jsem a zaklepal na drevo stolku, abych si po keltskem zpusobu dobre duchy dlici ve stromech naklonil.
"A co chces velebit, kdyz mi kazdy rika, ze jdeme s kopce dolu, do baziny?"
Velebit, ze jdeme a ze nas neveze s kopce dolu sanitka!" zesilil jsem hlas.
"Pravdu mas, kamarade," rekl Mervyn, abych se nevzrusoval a dodal myslenku: "Mrtve poctime vzpominkou, ale co ti zivi mrtvi kolem nas? Co ti kamaradi, kteri dusevne umiraji, i kdyz jsou telesne nazivu? Ti, co neodpovidaji na pozdrav ani na dopis a ja rozvazuji, jestli neumreli, i kdyz jsem zpravu o umrti nedostal?"
Co k tomu rict, kdyz Mervyn ma o svych kamaradech prehnane predstavy?
Dopili jsme kafe, rozloucili se stiskem ruky a cestou domu jsem delal po pameti seznam kamaradu, kteri uz nejsou mezi zivymi a tech, o kterych uz dlouho nevim, protoze neodpovidaji na me pisemne dotazy, jsou-li zivi ci pohrbeni.
Svitilo podzimni slunicko, oranzove jerabiny ohybaji vetve stromu a soused George rekl, ze bude dlouha a tuha zima, podle te urody jerabin. Ale to rikal i predminuly rok, a nebyla ani zima ani dost snehu narozdil od minule; takze se vsecka slova maji brat s rezervou, a hlavne se neposirat.
Preji hezky den a vsecko dobre na kazdem kroku!"
Ross Firla - Sudbury

Navrat na hlavni stranu