Navrat na hlavni stranu

Vystavy k srpnu 68


S vystavami k udalostem ze srpna roku 68 se roztrhl pytel. Inu ctyricet let je take pekne kulate jubileum. Pristupujeme k nemu z pocitem hrdosti nebo hanby? Je to pripomenuti si velkych chvil ceskeho a slovenskeho naroda nebo osudoveho selhani?
Pred Narodnim muzeem na Vaclavskem namesti stoji neforemna zelezna obluda s bilymi pruhy na krunyri. Temne vrci a hlaven hrozive miri na jeden z kamennych symbolu svobodneho stredoevropskeho naroda. Zdi monumentalniho schodiste jsou oblozeny bezpoctem plakatu kricicich svuj odpor proti okupaci a okupantum a hlasajicich loyalitu k vedoucim predstavitelum statu a strany. Nesou vsechny znaky vzedmute lidove tvorivosti jak ve forme, tak i v obsahu. Stroha heslovita sdeleni, humorne rymovacky, karikatury, mezinarodne srozumitelne piktogramy i jasne deklarovane vyzvy v azbuce.
Zijeme vsak v dobe hlubokeho miru (ostatne tak jako v roce 1968), neni slyset zadna strelba, fasada muzea uz davno nevykazuje stopy po kulkach, a ono temne vrceni panceroveho obrnence zajistuje dobre ukryty reproduktor. Vse je o ctyricet let starsi. I rustina, ktera co chvili zazni, vychazi pouze a jen z nejakeho toho hloucku turistu proudicich nepretrzite sem a tam.
Lide pozuji pred objektivy fotoaparatu u pametnich desek obeti, zaostruji obri portrety Svobody, Dubceka, Cernika a Smrkovskeho, jakoz i ideologickou rovnici hakoveho krize s peticipou hvezdou. To vse na pozadi pruceli muzea, anebo naopak sochy svateho Vaclava. Inu turisticka atrakce.
Ve vestibulu budovy muzea uz soucasnost nerusi. Navstevnik je vtazen do atmosfery tehdejsi doby zvukem i obrazem. Vidi nepretrzite kolony zeleznych maringotek valicich se do vnitrozemi, slysi skripot ocelovych pasu a dramaticke projevy politiku a rozhlasovych hlasatelu. Je to pusobive. Clovek stezi potlacuje dojeti. Udiv a zajem lze pozorovat i u mladych navstevniku. Rozpoznavaji duverne znama mista v prapodivne, zvlastni dobe, ktere stezi mohou rozumet. Na jedne strane usmevave politicke hvezdy, ktere lide nosi na rukou, o kousek dal titiz uz bezradni a bezmocni, a jeste dal titiz poslusne serazeni do nastoupene fronty normalizace.
Kdo se v tom ma vyznat? Podivna smes nadseni, odhodlani, a take zoufalstvi a politicke naivity. A pak je tu ta neuchopitelna Palachova pochoden, pohreb studenta, ktery trhnul oponou casu, a pak i tanky bez bilych pruhu vlastni armady proti vlastnim lidem. A to prosim na stale stejnem Vaclavskem namesti. A vzdy tu defiluji podobni lide se zakrvacenymi vlajkami, vzdy jsou mrtvi a raneni. A aby to nebylo tak jednoduche, tak se porad mluvi o jakemsi socialismu, o zachovani klidu a rozvahy, a o mimoradnych pracovnich smenach, ktere maji zachranit republiku. Pripomina to poskozenou gramofonovou desku, na ktere jen obcas preskoci jehla, ale jinak je to dokola jedna a ta sama pisnicka. Kdo se v tom ma vyznat?
Uprostred Vaclavaku, kousek pod sochou, nabizi bludiste z vystavnich panelu dokumentaci srpnovych protiokupacnich plakatu tak, jak je zachytil na fotografiich rakousky reporter Franz Göss. Vystava by mohla nest klidne nazev: My perem, vy delem. Aneb holubici narod proti jestrabum.
Nechce se mi verit, ze by se nasel pacifista, ktery by se zde u techto vytvarnych projevu nezastydel nad bezbrannosti a bezmocnosti potupeneho naroda. Vzdyt tady se chce primo zvolat: "Jen vice americkych radaru!" a "Nezapominejme na obranu sve svobody!"- aby se uz nikdy proti tankum nemuseli stavet civilisti s papirovymi plakaty.
Z dalsich vystav k osudovemu vyroci stoji za pripomenuti expozice Senatu ve Valdstejnske zahrade. I ta vyzdvihuje nejvetsi ceskoslovenske zbrane te doby - plakaty. Doplnuje ji jeden okupacni obrneny transporter a serie tabuli na tema osmicky v ceskych dejinach.
Zajimavou komorni vystavu usporadala Jazzova sekce na Male strane. Sestava z ukazek tehdejsiho tisku v autenticke zvukove kulise.
A kdyz uz jsme u prazskych politicky zamerenych vystav, jedna z nich, v Emauzskem klastere, se zcela jiste vymyka. Jiz pouhy jeji nazev rekne takrka vse: "Cecensko ­ konecne reseni". Ma za sebou instalaci na pude Evropskeho parlamentu v Bruselu, kde vsak byla predcasne ukoncena. Jejim autorem je Polak Adam Bukowski. Na velkoplosnych fotografiich zachycuje hruzy kavkazskych valek a utrpeni s nimi spojene. Takove svedectvi je vzdy otresne. Ale clovek nemusi byt zrovna politicky analytik, aby mu jiste souvislosti nevytanuli na mysl: CSSR 1968 ­ Afganistan 80. leta ­ Cecna 90. leta - Gruzie 2008. No reknete, bez naroku na uhlazenou akribii, nemaji tyto udalosti nejakeho spolecneho jmenovatele?
Prelom srpna a zari
Miroslav Petr

Dite v Cecensku

Navrat na hlavni stranu