Navrat na hlavni stranu

Priznavam, ze nevim - jak nakladat s odpoustenim
Debatovali jsme dnes s kamaradem Zdenkem o clanku od pana Josefa Cermaka Proc jsem nesel na Gotta? Proc nejezdim na Kubu? a malem jsme se nepohodli. Tedy Zdenek ani ja jsme se na slavneho Zlateho slavika nesli podivat (a na Kubu z principu jsme se nikdy nejeli koupat ani slunit) a byli jsme s obsahem a pointou clanku oba ve shode s autorem. Tez jsme se shodli, ze Cermakuv clanek mnohym pruznym Cechum zahybal svedomim i zaludkem.
V cem jsme se nepohodli bylo to, co-a-jak vyzaduje proces ODPOUSTENI.
Rozzuril jsem Zdenka vetou, ze Chybovat je lidske a odpoustet je bozske, coz jsem asi nemel vybleptnout, protoze jsme oba agnostici a nezapojeni v cirkvi.
Zdenek mne nazval pokrytcem, a ja rekl, ze je zapskly jak pychavka. (Oboji vzajemne narceni je krive a spise zlomyslne nez pravdive.)
Neni tedy k podivu, ze Zdenek zvysil hlas a rekl, ze Gottovi neodpusti podepsani anti-charty nikdy; a Fidelovi co udelal s Kubanci tez nikdy.
Ach boze, Zdenku, vzdychl jsem pateticky, pred nedavnem jsem Ti pujcil film Limonadovy Joe a Starci na chmelu, a oba se ti libily a nazpival je Karel Gott...
Jen mala poznamka redakce: Ve starcich na chmelu zpiva Josef Laufer nikoliv bozsky Kaja. Ten nazpival pisnicku z filmu: Kdyby sis oci vyplakala. Tato pisnicka vsak ve filmu neni. Filip ji recituje Hance jako basen, kterou slozil. Pozdeji k tomu nekdo udelal hudbu a nazpival to Gott.
"To Gott nazpival dlouho pred podpisem anti-charty," halasil Zdenek nachytan.
Pravda, rekl jsem tise, abych Zdenka zklidnil, ale nase debata neni o Gottovi, na ktereho jsme nesli a nepujdeme, ale o tom zatracenem udobi odpousteni...
"Jiste lidske pocinani nemohu odpustit nikdy," opakoval se Zdenek.
"Odpustil bys svemu synovi, kdyby te podvedl a okradl?" zeptal jsem se zavile a vypravel Zdenkovi tristni story svych znamych, jejichz dcera se na studiich vdala, porodila ditko, a rodicum nic nerekla, aby neprestali posilat penize na studia; toto trvalo skoro rok, co byla vdana a matkou, nez se pravda provalila a padla slova jako nepromluvime spolu nikdy vice, coz se za par let vyresilo a dnes ziji v sousedstvi a prarodice se staraji o milovaneho vnuka.
"To se neda srovnavat," Zdenek zklidnil hlas, "protoze v rodine se musi odpoustet."
"Musi?" zasmal jsem se, a vypravel Zdenkovi pribeh z knihy Frantiska Langera (Filatelisticke povidky, 1965): mezi filatelisticke cennosti patri omarkovane a neotevrene dopisy; Langer, vasnivy filatelista, ziskal v aukci dva neotevrene dopisy a lici krusny stret mezi zalibou filatelisty a zvedavosti spisovatele. Zvedavost vyhrala, autor otevrel prvni dopis odeslany z bojiste v prvni svetove valce a cetl tristni prosbu sveho syna, aby se proboha postarali o devecku na otcove statku, se kterou syn mel nemanzelske dite. Dopis nebyl nikdy precten a Langer otevrel druhy dopis adresovany na stejnou adresu, ve kterem psal synuv kamarad truchlive oznamujic, ze vas syn podlehl zraneni, umrel a je pohrben tam a tam. Ani tento dopis otec neotevrel, a tak se nedozvedel o vnouckovi ani smrti syna, protoze prohresek proti sedlacke moralce, ze se syn spustil s deveckou (a proto odesel do valky) byl neodpustitelny...
"Mas tu knizku?" zaseptal Zdenek, zjevne dojaty timto pribehem o ne-odpousteni ani ve veci zivota a smrti.
Nemam, rekl jsem, ale snadno to najdes v ceskem antikvariatu...
Zdenek si to zapsal do zapisnicku a pak mi dal sanci otazkou:
"Tak kdy se ma Gottova vina podepsani anti-charty odpustit?"
"Minis oficialne ci privatne?" drazdil jsem ho klickovanim, coz on nesnasi.
"Oficialne!" Zdenek zase zvysil hlas a ja rekl s hranym klidem: "To je snadna odpoved - az si provinilec odsedi trest, pak by mu melo byt odpusteno."
"Vzdyt na potrestani anti-chartistu neni v Cesku zadny zakon," vykrikl Zdenek a videl jsem, jak se drzi zpatky, aby mne nenazval volem, coz mel na jazyku.
"Aha," rekl jsem s falesnym usmevem, "tedy odpust Gottovi a zlob se na Cechy, ze jim to nevadi tolik jako tobe..."
"s tebou je blba rec," rekl Zdenek vycerpany mou argumentaci, ale nezapomnel se optat, "A kdy odpoustime privatne?"
"Podle vlastni urovne sebezachovy," rekl jsem, "podle toho, jak nam vlastni hladina neodpustitelneho ci neodpustitelnosti bude kalit zivot. Nezapominej na toho sedlaka z Langera, ktery neodpustil synovi, ze se spustil s deveckou, a po zbytek zivota nevedel, ze mu umrel jediny syn a ze nezachova svuj selsky rod vnukem."
Zdenek vrtel hlavou, zvedl se ze zidle, a rekl na rozloucenou, ze si tu knihu sezene.
Kracel jsem domu a rozumoval jsem, jestli bych Gottovi potrasl rukou, ale napadlo mne, ze Gott zajiste o me malickosti nevi.
Aha, napadlo mne, Karel Gott byl v roce 1977 hvezdou, byl o podpis anti-charty pozadan, asi mu bylo vyhrozovano, kdyz nepodepise, zvolil cestu zpivani.
A tu je podstatne, ze trebas president Vaclav Klaus byl v roce 1977 nula, a nikdo ho o podpis anti-charty (anebo charty) ani nepozadal, protoze nemel tu slavu a jmeno.
Az Gott prijede na dalsi turne do Kanady, ktereho se nezucastnim, mozna zapocne svuj koncert omluvou za pocinani proti chartistum pred vice nez triceti lety.
A to by Karla Gotta zajiste ozdobilo. Ale co jini, tak oslavovani umelci, kteri tento paskvil podepsali? Jejich seznam je az vycerpavajici cist, stranka jmen vsech moznych oblibenych umelcu, kteri si dodnes nemysli, nebo nepripusti, ze moralne selhali.
Verim, ze si Karel Gott zasadni clanek Josefa Cermaka precetl.
Anebo ne, neb ma na stara kolena jine starosti, s miminky, a na antichartu si nevzpomene, stejne jako vetsina ceskeho naroda.
Ross Firla - Sudbury

Navrat na hlavni stranu