Navrat na hlavni stranu

Na okraj
Janacek usima torontskych kritiku

Janackovy opery - a to plati predevsim o jeho posledni opere, Z mrtveho domu - na svetove hudebni forum pronikaly pomalu. V kanadskem Torontu byla tato opera poprve provedena az letos. S planovanim jeji inscenace se zacalo uz pred lety. Janacek totiz patril mezi oblibence nedavno zesnuleho sefa Kanadske opery, Richarda Bradshawa. Bradshaw, otec noveho sidla opery, Janacka povazoval za druheho nejvetsiho hudebniho skladatele dvacateho stoleti, hned za svym krajanem, Benjaminem Brittenem, a v Torontu uvedl vsechny Janackovy opery, s vyjimkou te posledni, jejiz hudbu obdivoval nejvic.
2. unora 2008 prinesly kritiku hlavni torontske deniky: Milovnici divadla pred obtiznym ukolem - Opera z vezenskeho tabora - Toronto Star (John Ferauds); Ridka smes nehy a krutosti - The Globe and Mail (Robert Everett-Green); Inscenace vyvolava hruzu vezenske cely - National Post (John Keillor).
Vsichni tri kritici venuji pozornost scenari? Everett-Green: vychazejici divaci se dohaduji, co to vlastne videli a o co vlastne slo. Opera je zalozena na Dostojevskeho fiktivnim popisu sibirskeho vezenskeho tabora "...skladatel si vybral, co se mu hodilo", "...opera nema zapletku", "...mezi dialogy skladatel zasadil citace a basnicke obraty", "...mne se nejvic libil obrat (prelozeno z anglictiny) "Jak po Tobe touzim, zatimco - place - sedim na cernem koni". Everett-Green pripomina, ze opera byla poprve v Americe uvedena teprve v roce 1990, ale dnes patri mezi opery, ktere proste v repertoaru nesmi chybet. Opera byla inscenovana Patricem Chereau a Pierrem Boulez, jejich prvni inscenace od roku 1976, kdy v Bayreuthu uvedli Wagneruv cyklus, ktery vitezne prosel svetem. Dal uvadi, ze Z mrtveho domu inscenovali vloni v Amsterodamu, ve Vidni a Aix-en-Provence, a pristi rok bude uvedena v La Scalla a v newyorske Metropolitni opere. Janackova hudba ho fascinuje prolinanim nehy a krutosti, nejneznejsi je v poslednim pribehu, zpivanem veznem Siskovem (bas-baryton Pavlo Hunka). Everett-Green svou kritiku konci: "Take si myslim, ze tuto inscenaci musim videt jeste jednou."
John Ferauds ve Staru pise: Navsteva sibirskeho vezenskeho tabora asi neni idealnim hudebnim pozitkem. Ale ti, kteri prijmou vyzvu Kanadske operni spolecnosti najdou hodne krasneho na teto torontske premiere. Novela Fjodora Michajlovice Dostojevskeho lici nelidskost cloveka k cloveku, pocinaje nejmocnejsimi a konce nejnizsim zvrhlikem. O Janackove hudbe pise: "V Janackove vesmiru hudebni nastroje hraji stejne dulezitou roli jako herci a jeho hudba je pro ne nesmirne obtiznym materialem." Ferauds zvlast ocenil australskeho dirigenta, Alexandra Briggerse - hvezdu predstaveni, vykon Pavlo Hunky v roli Siskova a scenu Astrid Jansonove.
John Keillor v National Post se zabyva nejvic Janackovou hudbou: "Omezenost operni dramaturgie a jeji neschopnost zachytit groteskni brutalitu nijak neumensuje tuto inscenaci... Krutost je psychologicka a Kanadska operni spolecnost vyhmatla jedinecnou velikost teto opery. Ve vetsine pripadu by opera o vezeni byla nudna; film a roman znasilneni a vrazdu priblizuji lip, ale Janackova schopnost vniknout do citoveho sveta svych postav vytvari nezapomenutelne sceny, napriklad, kdyz vezen popisuje, jak a proc zabil svoji zenu - jak se jeho pribeh rozviji, hudba podpira kazdy zablesk vypravecovy lehkomyslnosti, desu, zurivosti, hanby, chlipnosti... az jeho vina je zrejma jako ruce na nasem tele. A to vse je tvoreno hudbou, ktera zustava jedinecna a pristupne tonalni...
Josef Cermak
***

Navrat na hlavni stranu