Navrat na hlavni stranu

K Vanocum je blizko, velebime stistko
Hlavnim puvabem pravidelnych besed se Zdenkem jsou jeho skvostne napady. Sedeli jsme spolu u stolku v kavarne Books&Beans a bez uvodu mi Zdenek podal pomeranc. Drzel jsem oranzovy tenisak v ruce a Zdenek rekl: "Preju Ti klidny Advent a vsecko dobre." Videl, ze nevim co odpovedet, a pokracoval: "Pro mne je od detstvi pomeranc symbolem Vanoc..." "Vzpominam," pokracoval, "jak muj otec okrajoval slupku po Stedrovecerni zranici a rikal mi, ze to je darek z Maroka, abych byl zdravy..."
Par stolu od nas sedela mlada zena s predskolnim klukem, ktery delal rotyku a domahal se pozornosti. Deti v tomto veku vzdoruji, obzvlaste, kdyz jsou ignorovany. "Mas nuz?" optal se Zdenek. Vytahnul jsem z kapsy perorizek a podal mu ho. Zdenek otevrel nozik, vzal mi pomeranc a zacal ho krajet po liniich poledniku; pomeranc zavonel lokalem, kluk to ucitil, dival se k nam a Zdenek mu pokynul rukou, aby prisel bliz. Kluk prisel k nasemu stolku, oprel se lokty o desku a dival se na Zdenka, jak zarezava linie do pomerance. "Tak rozkrajoval pomeranc muj tata," rekl Zdenek anglicky klucinovi; opatrne polozil pomeranc na stul, od horniho polu odchlipnul jeden dilek za druhym tak, ze se tucna slupka rozevrela jako kvet a vyndal duzinu. Kluk hledel zcela zaujaty tim malym umeleckym dilem. Zdenek mu polozil rozevreny kvet na dlan, rozlomil duzinu na tri dily a jeden dil polozil do kvetu a rekl klukovi: "Snez to, abys byl cely rok zdravy." Kluk podekoval a odesel s tim pomerancovym kvetem k matce.
Matka se smerem k nam usmala, rozlamala kus pomerance na dilky a kluk si je bral, zvykal a nepoustel pomerancovy kvet z ruky. "Vis, ze slovo orange se v anglictine nerymuje s zadnym anglickym slovem?" "Nepovidej," rekl jsem povzbudive, aby mi Zdenek povedel, co o pomeranci vi. Pomerance rostou na keri zvanem citrus, citrus sinensis, tri az deset metru vysokem, kvete bilymi kvety trochu podobnym lekninum; puvodne rostl jen v Asii, v Indii, Cine a Vietnamu. V Italii se objevil v jedenactem stoleti, v Anglii ve ctrnactem. Nazev byl prevzat z perskeho slova naranj, a to z puvodniho staroindickeho naranga." Od slova pomeranc asi bude nazev barvy oranzove?" popichnul jsem vyklad. "Ovsem," pokracoval Zdenek poteseny mym zajmem, "prvne tuto barvu pojal do sveho znaku anglicky kral Henry VIII., zapsano v roce 1512, a pozdeji Holandane ucinili oranzovou svou narodni barvou, asi v sedmnactem stoleti, a dodnes maji oranzove dresy holandsti sportovci. Oranzova barva se udela pul napul z cervene a ze zlute; to znas, ale s primesi zelene vznika barva azurova..." "...a oranzova je v Americe barva ohrozeni a vysokeho rizika," rekl jsem horlive.
Krasna zena s klukem uz meli oblecene kabaty. Zastavila se u naseho stolu a rekla Zdenkovi, ze jeji kluk nikdy nechtel jist pomeranc, az dnes poprve. "Asi se mu libilo, jak se da pomeranc hezky oloupat," rekl Zdenek; a klukovi rekl: "Ten pomeranc je z Brazilie. Vis, kde je Brazilie?" "Ja mu to ukazu v Atlasu," rekla ta zena a odesli. "Britsti moreplavci vedeli, ze pomeranc, citron a citrus, vsechny rostou na citrusu, maji vysoky obsah vitaminu C, coz je hlavni obrana proti kurdejim. Uz v patnactem stoleti Britove vozili na sve dlouhe plavby semena citrusu a kam pripluli, tam je sazeli. Tato praxe se mezi namorniky v Evrope rozsirila rychlosti pozaru. Kolumbus privezl semena citrusu (1493) a vysazel je po karibskem souostrovi, kde pristal." "Vsimam si v obchode, odkud je ovoce, ktere kupujeme, a pomerance byvaji z Kalifornie, Mexika, Jihoafricke republiky, z Izraele a nedavno z Ciny," rekl jsem. "Na svete se v roce 2005 vypestovalo 60 milionu tun pomerancu," pokracoval ve faktografii Zdenek, "z vetsi poloviny se pomerance lisuji na pomerancovou stavu, ktera se lepe skladuje nez pomerance."
Zdenek vytahnul z tasky dalsi pomeranc, dal mi ho a rekl, ze k Vanocum musi byt pomeranc cely a ne tekuty. Drzel jsem pomeranc v ruce a vzpomenul, ze moje babicka sesbirala slupky pomerance z vanocniho stolu, macela je ve vode, pak opekla v roztavenem cukru a rikala tomu kandovane pomerance. "V mem detstvi byl pomeranc vanocni vzacnost," rekl Zdenek. "A dnes patri mezi lacine ovoce dostupne cely rok; vsiml sis, jak vzacnost zanika s dostupnosti?"
To je Zdenkovo oblibene tema o negativnim blahobytu, ze cim je neco lacinejsi, tim je to bezcennejsi. Podal jsem Zdenkovi propisovacku a rekl, at mi ten pomeranc podepise a ze ho uskladnim v chladnu a snim az o Stedrem veceru. Zdenek se zasklebil, pohrozil mi prstem a rekl, ze jsem zapomnel, jak nase matky staly frontu na pomerance a dnes jsou pomerance v kosiku na stole cely rok. "Nezapomnel," rekl jsem, a pomeranc mi zustava vzacnym symbolem Vanoc a po Tvem zajimavem vykladu vim o pomeranci mnohem vic. Prinesl jsem ten brazilsky pomeranc a nebyl k rozeznani od jihoafrickych, ktere Eva koupila vcera v supermarketu. Pred veceri Eva naladovala nekolik pomerancu do mixeru a vypili jsme sklenici plnou vitaminu C, coz delame denne.
Zdravim a preji hezky den a prijemny Advent.
Ross Firla, Sudbury

Navrat na hlavni stranu