Navrat na hlavni stranu

Je pravda, ze popelari robi vic a vic se snazi?
Jako klukovi a skolakovi mi doma rikali, ze kdyz se nebudu ucit a ve skole prospivat, stanu se popelarem, anebo metarem anebo budu pucovat kastroly. Natloukli mi do hlavy, ze uklizet odpadky po jinych lidech je nejnizsi profese na zebricku povolani... Ze uklizeni je povolani tech, co neumi skoro nic.
Kazda vyspela spolecnost potrebuje reservoar lidi, kteri uklizeji po tech, kteri plati za to, ze nekdo po nich odstranuje svincik, co udelaji a neuklidi.
S uzasem ctu informaci v mistnim tisku, ze zamestnanec mestske uklidove sluzby, tedy uklizeci odpadku, vydelavaji v prumeru 48 000 dolaru rocne, coz je trojnasobek minimalni mzdy v Ontariu (minimalni mzda zamestnance je 16 000 rocne).
Predhodil jsem tento poznatek Mervynovi, a Merv rekl, jestli bych to delal?
Rekl jsem, ze ne; ale ne proto, ze by mi vadilo uklizet, ale protoze cim vice se za nekoho uklizi, tim on/ona uklizi mene, az prestane uklizet svincik uplne.
"Jsi tedy z principu proti uklizeni jako povolani?" zautocil Mervyn.
"V principu ano," rekl jsem vahave. "Protoze cim vice je uklizecu svinciku, tim vice jako lidi spolehame, ze kdosi za nas poklidi, co bychom meli uklidit sami po sobe."
Mervyn na mne hledel pozorne a zamumlal: "Tvrdis tedy, ze cim vice jsme opecovavani, tim vice pece pozadujeme, az pro sebe neudelame nic?"
"Ano, rekl jsem tvrde, cim vice pece lidi dostavaji, tim vice pece pozaduji."
"Chybujes, priteli," rekl Mervyn protivne poucnym tonem. "Lidi se deli na dve skupiny: ti, kteri po sobe uklizeji, a ti, kteri neuklizeji nikdy nic."
"Hmm," rekl jsem s jistym obdivem, "vzpominam si ze zakladni skoly, ze to byli vzdy stejni zaci, kteri meli pod svym stolem nastlano smeti, byli den co den karani a den co den meli pod stolem ohryzek, zmackany papir od svaciny, svinec.
Pavel Motlach, ktery svinil pod sebe, prestoze byl posilan do reditelny, svinil pod sebe dal."
"Vis, jak Motlach pokracoval v dospelosti? Stal se popelarem?" vyzvidal Merv.
"Nahodou vim, Motlach se stal bacharem v ostravskem lagru pro politicky vzdorne; tam sedel i Vaclav Havel v osmdesatych letech a v devadesatych byl Havel zvolen ceskoslovenskym presidentem. Ale na tom nemel Motlach zadny podil!"
"Co to povidas," rekl Mervyn. "Takovy bachar je uklizecem lidskych dusi."
"Po srpnove okupaci v roce 1968," navazal jsem na Mervynova slova o uklizecich lidskych dusi, "se komunisticka strana ocistovala od vzdornych a nepohodlnych cistkami; statisice clenu strany byly vyskrtnuty ci vylouceni z vsemocne strany a tim spolecensky zniceni, propusteni z prace, sikanovani, pokud neemigrovali jako tech dve ste tisic.
Komunisticka strana zacala doplnovat svou clenskou zakladnu z delnicke tridy. Tehdy vznikl pojem hajzlbaba, coz byl sociologicky pojem, znacici osobu z rad uklizecu, kteri vstoupili do strany, horlive se stali vykonavateli cistek a dohlizeli na cistotu a pravovernost uplne zblble normalizacni kadrove politiky. Tyto hajzlove baby, ale i chlapi, se stali synonymem upadku"'
Videl jsem, ze ztracim Mervynovu pozornost k poslouchani takoveho absurdniho folkloru normalizacnich manyru a uz jsem mu nevypravel, ze reditel filialniho zavodu ostravskeho podniku, kde jsem v sedmdesatych letech pracoval, si vzal uklizeni jako vedlejsi uvazek. Jednou jsem mel na zavode v Opave nejakou poradu o zavadeni pocitace EC35, ze slavne rady okopirovanych IBM vyrabenych v Minsku, a behem jednani administrativni pracovnici zavodu mackali papiry a hazeli je pod stul. S podivem jsem se optal ekonoma zavodu, co to je za manyry hazet zmackane papiry pod stul, a on mi s usmevem odpovedel, ze kazdeho potesi predstava, ze reditel zavodu bude ty papiry sbirat a uklizet a ekonom vysypal odpadkovy kos pod konferencni stul.
Jako skoro vzdycky, nas rozhovor s Mervynem odbocil od tematu k vzpominkam.
Tak jsem rekl, ze uklizeni vseho druhu by nemelo byt kariera, ale startovaci cara pro lidi bez vzdelani, bez jazykove znalosti a s malou ctizadostivosti.
"Slysel jsi o konzultantech pro organizaci domacnosti?" prerusil mne Mervyn, a pokracoval, ze dostupnost materialnich veci vytvari situaci, kdy lide jsou doslova ztraceni ve vlastni domacnosti v zaplave veci, ktere koupili a nepotrebuji.
"O tom ani nechci slyset," prerusil jsem Mervyna, "clovek nema mit nic, o co se nemuze sam postarat a co neumi sam uklidit."
Ale nase mudrovani uz ztratilo stavu a rozesli jsme se domu.
Na chodniku podel Wembley Drive jsem sesbiral tucet plechovek od pepsi-coly a plastikovych lahvi do sacku, protoze mi ty odpadky na chodniku vadi, a nevadi mi je sbirat. Pro mne je nepochopitelne, jak nekdo dopije svuj napoj a upusti plechovku na chodnik.
Uklizim plechovky behem svych prochazek kvuli zivotnimu prostredi, ale za mzdu bych to delat nechtel. Ono je v materialnim blahobytu leccos slozitejsi, a nejslozitejsi je povaha blahobytneho cloveka, ze ano.
Zdravim a preji hezky den a vsecko dobre.
Ross Firla ­ Sudbury

Navrat na hlavni stranu