Navrat na hlavni stranu

Kdyz chci zahnat z hlavy stin, sudoku si vylustim
"Vypatral jsi, co ma ten chlap rad?" uhodil na mne Mervyn otazkou, kdyz Jim odesel.
"Svuj dum, auto, rodinu, chatu" rekl jsem nejiste; ale Mervyn mavnul rukou.
"Fuj," odmitl ma slova. "Ptam se, v cem si Jim lebedi, kde se potesi?"
Vedel jsem, kam Mervyn miri, protoze Jim za tu pulhodinu, co k nam nepozvan prisedl a pil kafe, lal svemu sefovi, spilal vlade a licil nam ponurou budoucnost sveta jako smrdutou bazinu.
Protoze Jim je muj znamy, povolanim schopny financni expert, citil jsem potrebu Jima hajit, lec Mervyn mne umlcel a rekl, ze padesatnik, ktery nema cosi dukladne rad, je ztroskotanec, otravuje sve okoli a infikuje lidi pesimismem.
Citim se shovivavejsi k lidem nez Mervyn; verim, ze v kazdem cloveku drima talent, ktery je treba objevit, rozvinout; ti osvicenejsi najdou svou oazu ci parketu drive, nekteri pozdeji, ale nikdy neni pozde, tvrdim, a drazdim tim Mervyna.
"Mozna," rekl jsem opatrne, "je treba Jimovi ukazat, ze je milion zakouti"
Pred lety, kdyz jsme se s Mervynem seznamili na konferenci o prognostice a po prednaskach spolu vecereli a otukavali jeden druheho (zda mame co spolecneho), se mne Mervyn optal, co mam rad a ja bez okolku priznal svoji zalibu v knihach, ze holduji muzice, ze sbiram pohlednice, stare mapy a atlasy
"To jsi stastny chlap," rekl Mervyn s uznanim, mas tedy svou oazu, a pokracoval, ze on zpiva tenor ve sboru a sbira znamky z byvalych britskych kolonii.
Mervyn to nazyval oazou, kam clovek zajde a zarucene si odpocine a osvezi se.
Schazime se pravidelne ve stredu na besedu; protoze mam spoustu znamych, kteri casto prisednou, pozoroval jsem mnohokrat, jak se Mervyn snazi v rozhovoru vypatrat u lidi tuto oazu a kdyz ji nenajde, ztrati o dotycneho zajem.
Vzpominam, jak se Mervynovi zalibil Larry; Larry je fanatik na lusteni sudoku, kazdemu, kdo nastavi ucho, vyklada sve triky a nabizi sudoku jako mozkovy telocvik a rekreaci. To je chlap podle meho gusta, ma oazu a je zaujaty
O tyden pozdeji jsem nasel Mervyna skloneneho nad sudoku; kdyz jsem prisedl, rekl mi: "Sudoku je blaho. Toto mi trvalo osm minut!"
Princip sudoku vymyslil a publikoval Howard Garns v roce 1979, ciselny hlavolam se uchytil v Japonsku pod jmenem Sudoku a siri se po svete rychle jako pozar suche travy na prerii. Na internetu lze nalezt 30 milionu sudoku a po roce 2000 je to nejrozsirenejsi druh hlavolamu na svete.
Mervyn ted nosi sesitek sudoku v kapse, a tvrdi, ze kdykoliv ma chvilku, anebo si chce provetrat hlavu, udela 10 minut rozcvicku mozku vylustenim sudoku.
Nepripominam Mervynovi, ze pred rokem zpival ve sboru a sbiral znamky a dnes prijal do sve oazy sudoku jako kazdodenni potesenicko a dusevni rekreaci.
Ale jeho pripad mi dava silnou duveru, ze kazdy ma otevrena dvirka do oazy.
Zastavil se u naseho stolku Matt, majitel kavarny Books&Beans, a optal se mne, jak se mi zamlouva ten novy Bob Dylan, ktery sveholil z reproduktoru.
"Moc ne," rekl jsem, jen jedna pisnicka z toho CD mi uvazla v uchu a zazpival jsem melodii. "Aha," zvolal Matt. "To je pisnicka Beyond the Horizon, a je nejlepsi na CD a pustil ji znova. Mervyn spicoval usi a rekl, ze to je pisen velmi zdarila.
Popravde nas zaliba v hudbe spojuje; Matt je tricatnik, my s Mervynem sedesatnici a nahle jsme meli spolecne tema - poteseni z jedne pisne.
Odesel jsem z kavarny s dobrym pocitem, ze mame cosi silneho a spolecneho.
Odpoledne jsem zavolal Jimovi a domluvili jsme si schuzku na patek; chci mu pujcit knihu o katastrofalnim vystupu na Mount Everest od meho oblibeneho autora Krakauera (Into Thin Air, prelozena do cestiny pod nazvem Mezi nebem a zemi). Kdysi mi Jim rikal, ze v mladi byl horolezcem, a snad ho ta kniha zaujme a otevre mu oazu Anebo ne, ale to uz neni muj problem, ze ano.
Zdravim a preji hezky den a vsecko dobre na kazdem kroku.
Ross Firla - Sudbury

Navrat na hlavni stranu