Navrat na hlavni stranu

Petr Chudozilov: Spioni, skodovky, tygri
V temnych dobach totality hralo pro nas emigranty zbozi exportovane ze stare vlasti zvlastni, temer sakralni roli. Zakoupeni lahve plzenskeho piva napriklad v takovem Londyne bylo vzrusujicim zazitkem. Jednou jsem tam dokonce potkal krajana, jemuz byl povolen vybeh na Zapad. Z pytlicku zobal nadherne vonici lesnenky. "Kolik deviz vam dali na den? Na jak dlouho vas pustili?" zajimal se sympaticky mlady muz, kdyz jsem ho oslovil v nasi materstine. Lesnenky mi nenabidl. "Jak by sem to rek," odpovedel jsem umyslne zovialne, abych nastolil duvernou atmosferu, "ja sem tady nafurt." "Jo takhle," rekl muz a bez otaleni zmizel v davu proudicim nekonecnou ulici Porto Bello. Predpisove se tak vyhnul styku s osobami vuci svetove socialisticke soustave nepratelsky zamerenymi. "Vsak my si te stejne najdem?" skuhral jsem za nim zlopovestne, "ja sem totiz vod CIA, abys vedel!"
Pivo, prestoze bylo hrisne drahe a prodavali je jen v napadnem trictvrtelitrovem plneni, naproti tomu vyvolavalo k novemu zivotu stare, nekdy dokonce i prijemne vzpominky na Prahu. Nadto vyplnovalo identifikacni prazdnotu, otevirajici se pred privandrovalcem: bylo dukazem, ze zeme, odkud prichazim, opravdu existuje, ze nejsem pouha fikce, ze take i ja, stejne jako domorodci v Londyne, Parizi a Basileji, jsem clovek s osobni historii, detstvim a rodici, jakkoliv se to lidem mistnim, nekdy vsak kupodivu i mne samotnemu, muze jevit jako malo pravdepodobne.
Setkani s ceskoslovenskymi produkty v cizine nebyvalo pred ctvrtstoletim mnoho. Bazant, ktereho v me rodine tradicne peceme na Silvestra po polsku s kyselym zelim a spekem, pochazel ze stareho domova stejne jako broky, uvizle v jeho mase. Ty broky mame dodnes schovane na pamatku. Jindy jsme nasemu nejmladsimu diteti koupili lacine brusle na klicku, vyrobene na Slovensku. Obycejny kachlik odloupnuty na zachode nam najednou pripadal jako odvracena strana Mesice, nebot jsme na jeho rubu cetli, ze byl vyroben v Rakovniku. Nyni jiz zanikly obchudek s madarskymi specialitami drze nabizel segedinsky gulas v konzerve jako budapestsky vyrobek, prestoze na prebalu zcela jasne stalo Made in Czechoslovakia. V kiosku jsem si kupovaval Rude pravo a potvrzoval tak podezreni poctivych ceskych emigrantu, ze jsem zdrhnul z profannich ekonomickych duvodu. Mozna dokonce, jak uz moje prijmeni napovida, jsem rusky spion. Lichotilo mi to, prestoze poctivci, jen co si upravili vztah s rezimem, z jehoz sparu kdysi prchli, a zacali jezdit do Prahy, tam na me vsechno zalovali a delali mi ostudu.
V Anglii, Dansku ci Norsku clovek tu a tam potkal na silnici skodovku s typicky prorezavelou karoserii. Ceska auta si tenkrat na Zapade kupovali lide na kvalitu mene narocni, majici hluboko do kapsy. Ty casy jsou pryc. Dnes jsem cestou do prace napocital osm zaparkovanych skodovek tri ruznych typu, jez ovsem se svymi prvohornimi predchudci maji spolecneho uz jenom velmi malo, mozna jen tu firmu. Vypadaji pekne, tesi se slusne povesti a zdaleka nenalezi k tomu podbizive nejlevnejsimu. V prestiznim svycarskem liste Neue Zürcher Zeitung se prave docitam, ze Ceska republika zvysuje tempo hospodarskeho rustu kvartal od kvartalu, hruby narodni produkt loni narostl o krasnych sest procent a s takovou pry brzy dohoni i slovenskeho ekonomickeho tygra. Ceska republika podle Neue Zürcher Zeitung vdeci za razantni hospodarsky rust predevsim dynamickemu exportu, mezi nejuspesnejsi artikly patri prave automobily.
"Vsak vona jim ty prachy stejne sezere ta Nomura," skodolibe me poucil jeden z mistnich krajanu a pridal expoze o investicich a ztratach japonske banky v Praze. Do Ceska, od te doby, co se jeho jmeno vocitlo na tech seznamech, uz jezdi malokdy. Ironii osudu mi prave on kdysi zazlival cetbu Rudeho prava.
15.4.2006
Psano pro CRO 6 - Otisteno s vedomim autora.

Navrat na hlavni stranu