Navrat na hlavni stranu

Pripomenuti
V Kanade ziji uz 38 let. Z toho ve Winnipegu to bylo dvanact let. V Richmondu v Britske Kolumbii sest let a v Severnim Vancouveru dvacet let.
Nekdy si vsechen ten cas pripominam. I tech nejkratsich sest let v Richmondu. Byla to dosti dlouha doba plna zazitku a udalosti. Aktivit. Poznavani velike zeme. Coz pak onech jeste delsich dvanact let ve Winnipegu, ani nemluve o tech poslednich dvaceti v Severnim Vancouveru. Narozeniny, Vanoce, Velikonoce, dalsi narozeniny, dalsi Vanoce, dovolene, cesty k teplemu mori, na hory, do Mexika, USA, Evropy. A nejen to, hodi se i pripomenout cas onech ctrnacti let uplynulych od ukonceni stredni skoly az po odlet do Vidne a z ni pak do Kanady.
Ale proc se o tom prave ted zminuji?
Precetl jsem nespocet informaci o osudu stovek, tisicu nevinne odsouzenych, ktere komunisticky rezim zbavil zivota na svobode na dobu deset, patnact i vice let. Rezim zlocinny, brutalni, absurdni. A trvajici v dobe svetoveho miru plnych jedenactyricet let!
Snazim se promitnout si ony shora zminene roky stravene na svobode, v demokraticke zemi, kde v podstate kazdy je nebo muze byt sveho stesti strujcem. A snazim se ta leta porovnat s temi, ktere oni nevinne odsouzeni, mnohdy to intelektualni vykvet zeme, stravili v Leopoldove, Mirove, na Borech a jinych neblaze proslulych taborech. Nebo v jachymovskych dolech.
Rezim brutalni tim, ze trestal nejen nevinne, ale soucasne i obcany sve vlastni zeme! Nikoli Nemce nebo Hotentoty.
Dnes se informace o tech casech ctou jako bezmala neuveritelna fantasmagorie. Cte je vetsinou, pokud se tak deje, ta cast naroda, kterou rezim nepostihl. To je jiste statisticka pravda, ale znacna cast teto vetsiny unikla osudu nevinnych a postizenych jen tim, ze zradila sebe sama, ze vymenila cestnost za pohodli ci jakous takous zaruku bezpecnosti.
Jak jenom se to mohlo stat, ze udalosti po valce dely se v nasi zemi, snad kulturni, tim smerem?
Byl jsem v tech nejhorsich, padesatych letech, snad diky mladi nepostizitelnym. V nejtemnejsim case rannych padesatych let mi bylo trinact, ctrnact let. Priznam, ze ta doba pro me nekdy ma, s odstupem casu jakousi zvlastni atmosferu. Kazde pronikani trochy volnosti bylo umocnovano vedomim, ze se tak vlastne deje proti onomu cemusi neblahemu. Oproti temnu, ktere na zem padlo. Pozdeji nedelni tanecni caje v Radiopalaci pri hudbe orchestru Kamila Kloce a exhibicich onoho chlapika Rihy, ktery se proslavil tancem v komunistickem filmu Unos ... dalo by se rict, to pro me nebyly nijak spatne casy.
Ano, i na tyhle casy znamenite plati ono Vsechno je jinak. Plati to v kteremkoli case, rekl bych. Vse v normalni zemi samozrejme melo v Cechach nadech maleho zazraku, spiklenectvi, dostavalo nadech prijemneho dobrodruzstvi. Ale o techto pocitech jsem se sirit nechtel.
Vice o tom, ze v teze dobe tisice nevinne odsouzenych obycejnych lidi, stejne jako nemalo kulturnich ci vedeckych spicek naroda sedelo na Borech nebo v Mirove a ti stastnejsi, zbaveni svych profesi, stali se nadeniky, topici pod kotli ustrednich topeni, skladniky, kopaci, ousidery.
V techto dnech, kdy i v Cechach casy se staly normalnimi, ctu si obsahlou knihu autora, ktereho (a v mire nepomerne vetsi jeho rodice) poznamenaly ty casy, jez zacaly se rokem 1948 nezavidenihodnym zpusobem. Je to kniha spisovatele, basnika a prekladatele (to hlavne a to pod vlivem okolnosti) Jana Zabrany Cely zivot. Rovny a cestny, nadany clovek ... a nikoli jediny ve smutne posloupnosti mnoha jinych nadanych a sikanovanych. Jeho rodice, nevinne odsouzeni, odsedeli si po desitce let, coz hlavne pani Zabranove zkratilo znacne zivot.
Dnes leccos je zapomenuto, dnes leccos mnozi vysvetluji a jini snad takove vysvetleni prijimaji.
K tomu si dovolim kratickou citaci z 1.dilu Celeho zivota (str.271): A proto nemohu slyset, kdyz nekdo v roce 1968 rikal: -Nase generace se v mladi dopoustela chyb a omylu ...- To je lez: nekteri lide z teto generace se dopousteli chyb a omylu tim, ze prisahali vernost rezimu vedenemu masovym vrahem, jini se jich nedopousteli. Proto at nikdo laskave nerika "nase generace", at si tyto nesmyslne generalizace odpusti a mluvi jen sam za sebe. Protoze by si tito nasi generacni vrstevnici meli uvedomit, ze jestlize v jiste etape sveho zivota podporovali rezim masovych vrazd, rezim nejhorsiho vysmechu justici, jaky dejiny znaji, rezim obecne lzi, klamu a podvodu, rezim asiatske zvule a nasili, jsou dnes moralne ve stejne situaci jako mladi clenove NSDAP, SA a SS, kteri by podle teto zvrhle logiky mohli take klidne prohlasit: "V mladi jsme se dopousteli chyb a omylu," majice samozrejme na mysli svou podporu vrazedneho rezimu Hitlerova. Jenomze tito lide jsou dnes pokladani za valecne zlocince, za nacisty a byli vyrazeni z verejneho zivota. Cloveka definuji jeho ciny a jejich dosah, nikoli jeho prohlaseni, jina v roce 1950 a jina v roce 1968 ...(psano v rijnu 1973)
Jan Zabrana se zmeny pomeru nedozil, zemrel v roce 1984.
Omezenost mista v tomto liste mi nedovoluje uvest jine citace, stejne trefne a smutne opravdove a logicke. Dnes mnohe je zcela zapomenuto. A mnozi, kteri se podepsali na absurdite onech dlouhych jedenactyriceti let, at uz z presvedceni nebo tuseneho prospechu (zde snad lze ucinit vyjimku u tech, kteri, pokud tim nikomu neskodili, upsali se clenstvi ve strane kvuli budoucnosti svych deti ... ale i tak ...) dnes poklidne a bohate si ziji, ba na mistech stejne vyznacnych jakymi byla vyznacna mista rezimu totalitniho.
Nerikam, ze takovi lide by meli opet naplnit veznice. Ale nemeli by byt prijimani jakoby na tom vsem, co se delo, nemeli svuj mensi a v mnoha pripadech veliky podil viny. Meli jej a maji.
Spravedlnost muze mit i jinou podobu nez letite uvezneni v samotce ...
Vladimir Cicha - Vancouver

Navrat na hlavni stranu