Navrat na hlavni stranu

Na okraj
Jsme viditelni?

Tahle otazka mi proletela hlavou, kdyz jsem slysel na Nove vizi pana Jerry Formanka hovorit o duvodech, ktere ho vedly k napadu usporadat opravdu reprezentativni ples. Jednim z duvodu, ktere uvedl, je mala viditelnost nasi komunity. Tato crta neni kritikou pana Formanka ani polemikou s jeho projektem - jeho sponzorovani krajanskych kulturnich podniku si spis zaslouzi podekovani a nasledovani - ale skoro pokornym zamyslenim.
Jsme-li ci nejsme-li viditelni ovsem zalezi na platforme, z niz se divame. Staci zatoulat se par svetelnych roku do vesmiru a i kdyz pouzijete nejsilnejsi hvezdarske instrumenty, neuvidite ani Prahu ani Slovensko, ale ani zemekouli. A jestlize nase planeta je jen z trochu vetsi dalky neviditelnym bodem, zrejme zadna z nasich zemi a ani nikdo z nas do vesmiru diru neudela.
Jsme - az na dalsi - spoutani s timto celkem nevelkym, sisate kulatym kotoucem hmoty pobihajicim dokolecka dokola v nasi docela nevyznamne slunecni soustave. Muzeme tedy (nechavaje stranou duchovni dimenzi naseho zivota) byt viditelni (a delat dojem) jen na nasem sisatem kotouci.
Na koho chceme delat dojem? Ti nejmene svetsti mezi nami doufaji, ze v jejich zivote najde zalibeni jejich Buh. Bezdomovci se spokoji, kdyz o nich vi par jejich kolegu a rotarijansky ridic, ktery jim vozi snidani. Vetsina z nas nechce vic, nez pratelstvi a lasku lidi kolem nas. A pak jsou hledaci slavy, kteri se zivi potleskem vic nez chlebem. Ale casto vsichni hledame viditelnost nejenom pro sebe (to skoro vzdycky) , ale i pro svou rodinu, svoji vesnici, svou rodnou zem, svoji komunitu, zvlast kdyz si myslime, ze nejsme tak viditelni, jak si zaslouzime.
Snad kazda uprchlicka ci emigrantska generace si mysli, ze se o jejich komunite dost nevi. Ja si to myslil o nasich predchudcich, nez jsem se setkal s Kanadany, kteri peli chvalu na pracovitost a poctivost ceskych a slovenskych emigrantu v tricatych letech minuleho stoleti; nez jsem si precetl pasaz z clanku senatora Vojty Benese uprostred Druhe svetove valky: Je to stejne tak diky ceskoslovenskym diplomatickym zastupcum jako Ceskoslovenskemu narodnimu sdruzeni, ze je dnes v Kanade sotva sidliste, ktere by neslyselo o Ceskoslovensku, nebo noviny, ktere by nas nepodporovaly." Stejne tak tomu bylo i pozdeji a je tomu tak i dnes. Zajdete si do Vancouveru a najdete hluboke stopy bratru Koernerovych a novejsi stopu treba Josefa Skaly. Zastavte se v Torontu u jmen Tomas Bata, nebo profesorska dvojice manzelu Sirekovych nebo Vladimir Kavan (predni osobnost ve dvou z nejvetsich svetovych charitativnich organizacich, Rotary a Care), nebo Josef Skvorecky a Zdena Salivarova-Skvorecka nebo Oskar Morawetz; v Montrealu u jmena Karel Velan nebo... Zajdete si do kancelari Kanadske opery a najdete velike plakaty na Janackovu Jeji Pastorkyni, v torontskych hudebnich sinich - budete-li pozorne poslouchat - uslysite echa Me vlasti a Novosvetske, rizenych Walterem Susskindem, Karlem Ancerlem, Jirim Belohlavkem. Ci v hokejovych dvoranach, kde hrali a hraji desitky ceskych a slovenskych hokejistu (v Torontu dnes treba Tomas Kaberle a Pavel Kubina). Desitky a stovky profesoru, podnikatelu, lekaru (i nekolika pravniku) a dobrych, schopnych, pracovitych lidi, rozhozenych po cele Kanade, o nichz jejich okoli vi, ze jsou ceskeho ci slovenskeho ci podkarpatsko-ruskeho puvodu.
Ale zalezi opravdu na tom, jest-li jsme viditelni? Snad, do urcite miry. Ale svet rychle zapomina. Dnesni dojmy vymazou dojmy vcerejsi. Kolik lidi si vzpomene treba na Jana Rubese, slavneho operniho zpevaka a filmoveho herce? A tak si myslim, ze Jerry Formanek by si s nasi viditelnosti nemel prilis lamat hlavu. Povsimne-li si nekdo jeho plesu, dobre. Ale daleko vic zalezi na tom, aby (kdyz uz je tak nemravne nakladny) byl opravdu krasny, aby ti, kteri se ho zucastni, meli jeste po letech na co vzpominat. (Kdyz poradatele nevyprodaji vsecky vstupenky, budu mezi nimi mozna i ja).
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu