Navrat na hlavni stranu

Blahobyt ma sve stiny, klesame s nim do baziny...
Muj kumpan Mervyn tvrdi, ze s kazdym zvysenim zivotni urovne ztracime kousek selskeho rozumu. Tuto definici lidskeho fungovani v prostredi rostouciho materialniho blahobytu neustale doklada rozmanitymi priklady a pripady. V unoru 3000 sudburskych haviru, tezicich nikl a med, zadalo zvyseni platu a hrozili stavkou; po tydenni tahanici mezi unii a reditelstvim si vynutili pridavek ctyr procent na platech. Marvyn toto vitezstvi delniku zhodnotil vetou "A ted budou jeste blbejsi!"
"Proc blbejsi?" okriknul jsem Mervyna a on pokracoval, ze ten pridavek prozerou po restauracich a budou jeste tlustsi a tedy nezdravejsi...
Mervyn siri nazor, ze cim vice penez clovek vydelava, tim je bezhlaveji utraci. Onehdy mi vypravel, jak zaparkoval pred Soup Kitchen na Elgin ulici a pozoroval houf lidi, kteri cekali az se vydejna polevky pro chude ci hladove otevre. Rekl mi podrazdenym hlasem, ze vetsina cekajicich na polevku zdarma byli mladi muzi. Vsichni byli dobre obleceni, v dobrych bundach a meli dobre zimni boty na nohach, takze by je nikdo nerozeznal od studentu univerzity ci zamestancu nejake dobre firmy. Ale co Marvyna nejvic vydrazdilo, ze behem te ctvrthodinky, co ten houf pozoroval, mnozi pilne pouzivali mobilni telefon. Mervyn ma v hlave nazor, ze clovek cekajici na polevkovy dar, ma byt osumely, mit prazdnou kapsu a nemit mobilni telefon ci jine luxusni veci, jak on rika.
"Je mobilni telefon luxusem anebo nutna samozrejmost?" optal jsem se. Vcera mi Mervyn dlouze vysvetloval, ze podle jeho pozorovani, neni mezi nouzi a blahobytem zadna stredni hodnota, ze pokrok se sune z nouze do blahobytu a odtamtud do opulentniho luxusu skokem a nikoliv postupne.
Mervym ma pres sedesat let, jako ja, a vypravel mi jak vyrustal na ontarijske farme: vodu tahali vedrem ze studny, zachod byla budka u hnojiste, topili drevem, ktere cele leto priblizovali, rezali na polena, aby v zime nezmrzli, vecer svitili petrolejkou. "Nikdy jsem nemel hlad ani jsem nemrznul," dodal.
Ja prozil detstvi v ostravskem cinzaku, tekouci voda a zachod byly na chodbe pro sest rodin - pravda, elektrina tam byla, ale casto nebyla, takze jsme tez svitili svickou...
Pred Mervynovyma detskyma ocima se menila farmarska nouze na blahobyt a to diky elektrine; cerpadlo umoznilo cerpat vodu do baraku pro lidi a do staji pro kravy. Komoru prestavili na splachovaci zachod s koupelnu, kde byla vana a sprcha. Rodice si poridili telefon, zakratko pak televizi. To vse prislo v sedesatych letech; prarodice, kteri zili s nimi na farme, to povazovali za zazraky, rodice to nazyvali dokonalym blahobytem. Ale blahobyt neni konecny stav veci; vylepsovani pokracovalo. V sedmdesatych letech rodice nahradili primitivni kotel na ohrivani teple vody drivim elektrickym a namisto koupani jednou tydne, v sobotu, se mohli koupat v horke vode kdykoliv, prestoze babicka je karala, ze horka voda je luxus. Otec privedl teplou vodu do kuchyne a matka zacala umyvat nadobi pod proudem horke vody, coz dedecek nazyval plytvanim. Cernobilou televizi nahradila v obyvacim pokoji televize barevna a tu starou si prarodice dali do sve loznice, protoze dedecek se zatvrdil, ze zpravy ze sveta nepotrebuje videt v barvach.
Jako mlady muz si myslil, ze prarodice vzdoruji pokroku a nedrzi krok s dobou; dnes vi, ze prarodice znali hranici mezi dobrym blahobytem a luxusem. Totiz, tekouci voda, kanalizace a elektrina byly pro prarodice znaky blahobytu, ale horka voda byla rozmazlovani a barevna televize mameni lidi.
Kdyz Mervynuv otec v osmdesatych letech rozvadel ustredni topeni, babicka s dedeckem odmitli mit topeni v loznici se slovy, ze v loznici ma byt chladno, aby clovek nezmekl... Poslouchal jsem Marvyna a vzpominal na velmi podobne reakce svych prarodicu. "Prarodice umreli ve veku pres 80 let v osmdesatych letech," pokracoval Mervyn. "Moji rodice vyrustali za velike deprese, otec bojoval ve druhe svetove valce v Evrope, s moji matkou se vzali po valce a mam devet sourozencu, vsichni studovani a podle meritek mych prarodicu nezijeme v blahobytu , ale v uplnem luxusu..."
Marvyn si povzdechl, dopil posledni hlt kavy, vstal, oblekl si kabat a rekl mi: "A vsichni, kdyz se jednou rocne sejdeme, jsme cimsi nemocni, konstantne ufnukani a se svym zitim nespokojeni." Dodal: "Moje matka varila trikrat denne pro jedenact zaludku; moje zena varila nerada pro dve deti a mne. Kdyz parkrat za rok navstivime nase dve provdane dcery a vnoucata, jime VZDY v restauraci..."
Nerekl jsem nic. Bylo videt, ze Marvyn je nespokojeny a na odchodu. Sotva jsem osamel, prisedl usmevavy Steven, vytahnul z kufriku svazek papiru a jasal, ze dokoncil se svym architektem plany na svuj experimentalni domecek. Steven se svou mladou manzelkou se rozhodli postavit domek ze slamy, a tak jsem hodinu poslouchal, jake ma slama skvostne izolacni vlastnosti a ekologicke vyhody oproti tradicnim stavebnim materialum; za chvili jsem se ztratil v detailech a jen pozoroval to mladistve nadseni a zaujeti pro dobrou vec. Napadlo mne, ze Mervynuv odsudek blahobytu se tyka jen jiste casti lidi, ktere si Mervyn bere na paskal ke svym pesimistickym uvaham a Steven mne povznesl.
"Jak dlouho to budete stavet?" optal jsem se, a Steven vylozil, co vsecko delaji sami s manzelkou, protoze nemaji moc penez, takze to nebude brzo.
"Tak se asi moc brzo nerozmnozite," rekl jsem pochybovacne, a Steven odpovedel se sviticima ocima, ze batolatum zivot na stavenisti neuskodi, naopak prospiva.
Co je pravda a co chimera ukaze jen cas, mudroval jsem cestou domu, ale byl jsem Stevenovi za ten zaver schuzky s Mervynem velice vdecny.
Zdravim a preji hezky den a vsecko dobre na kazdem kroku.
Ross Firla-Sudbury

Navrat na hlavni stranu