Navrat na hlavni stranu

Petr Chudozilov: Leninovyma ocima
Pred triceti lety, v dobach realneho socialismu, pro nez se dnes ujalo oznaceni Husakova normalizace, jsem si v malebne vesnicce na Mladoboleslavsku poridil rodinny dum. Staveni nebyle drahe, puvodni majitel si rekl o pouhy petinasobek meho mesicniho platu nocniho hlidace a dokonce nam velkoryse prenechal zarizeni, skladajici se ze tri vyslouzilych vojenskych posteli. Bydlet se tam moc nedalo, ale zato jsme meli nadherny vyhled na barokni kostelik s banatou vezi a hospodu. Sedavali jsme se zenou a detmi na prastare hrbitovni zdi a laskyplne pozorovali nas domecek Leninovyma ocima a tadyhle jednou bude utulna kuchynka s kachlovou peci, tady podkrovni pokoj pro deti, a tady budeme mit kraliky, mozna i ovecku. Z tech krasnych, bohuzel neuskutecnenych snu o budoucnosti nam po emigraci vynucene ofenzivnimi opatrenimi - ted jsem citoval ze svazku, ktery na me vedla StB zustala jen zazloutla fotografie. Vidim na ni polozricenou barabiznu s propadlou strechou, prohnile tramy a hromady odpadu.
Do vesnicky se v poslednich patnacti letech pravidelne vracime. Posedime na zdi prohrate sluncem, obejdeme nove hroby na hrbitove a nakonec zajdeme k Josefovi, nasemu nekdejsimu sousedovi. Vdecim mu za jedinecnou zivotni zkusenost: muzeme mit radi i cloveka, politicky stojiciho na strane, jez je nam naklonena vice nez nepratelsky. Josef patril k malo zastoupenemu druhu: Clen komunisticke strany, jejiz pater tvorili starci, karieristi a kolaboranti, tomu vsemu uprimne veril. Nejen stranu, ale vubec celou tehdejsi spolecnost videl podobne jako my nas domecek: Leninovyma ocima. Jednou, mozna uz zitra, to vsechno klapne. Politickym debatam jsme se spis vyhybali, zvlaste kdyz nikam nevedly. S marnym pousmanim si vzpominam jak odpovedel na moji otazku, proc vlastne Sovetsky svaz, pokryvajici svou rozlohou plnou sestinu zemskeho povrchu, musi dovazet psenici, a to dokonce z Ameriky, od sveho uhlavniho nepritele: "S tebou se neda diskutovat, dyt ty mas uplne jiny nazory nez ja." Josef pracoval ve fabrice a nekradl, prestoze by mohl. Nikdy ho ani nenapadlo, aby nejak zurocil svoji stranickou prislusnost. Pomahal mi se stavbou dreveneho plotu, spolu jsme vybetonovali vjezdovy mustek, oboji je tam dodnes. Na rozdil od rady pratel, kteri s nami po nasi emigraci zbabele prerusili styky, nam kazde vanoce posilal do Svycarska starosvetsky mile prani.
Po listopadu 1989 byl Josef zjihly, dosavadni jistoty se otrasaly, Leninovy oci ted byly k nicemu, zvlaste kdyz se jimi clovek dival nejen do budoucnosti, ale i zpatky do tmy minulych let. Rozpacite se me zeptal, zda ted ma vystoupit z KSC. Radit jsem se neodvazil, odvolal jsem se na jeho osobni odpovednost. Zpocatku zkousel volit lidovce, pozdeji dobracky pripoustel, "to vis, ja jsem starej rudoch". Komu dnes dava svuj hlas nevim a vlastne ani vedet nechci, pripada mi, ze mu uz davno otrnulo. Za nasi posledni navstevy, jeste to neni tyden, mi vysvetlil, ze po unoru 1948 nevladli komunisti, ale Narodni fronta. Kdyz slysel, kolik platime ve Svycarsku za lekare a nemocnici, hrde poznamenal, ze za komunistu bylo u nas zdravotnictvi zdarma jako kdyby hodnoty jednoduse vznikaly tim, ze stat natiskne penize? Kdyz jsem mu vypravel, ze moje knizky sice vysly cesky, nemecky, spanelsky, italsky, madarsky a slovinsky, ale presto si dodnes tu a tam musim privydelavat nocni roznaskou novin, soucitne se zeptal, zda bychom se radeji nemeli vratit do Ceska jako kdyby riziko bez zarucenych jistot nepatrilo ke kazdemu podnikani. Aktualni otazka, zda je dnesni komunisticka strana reformovatelna, neni spravne polozena, spise bych se zeptal, zda je reformovatelne "jejich" mysleni ale to se ani zdaleka netyka jenom byvalych, nynejsich a budoucich clenu KSCM.
22.11.05
Psano pro Cesky rozhlas, pretisteno se souhlasem autora.

Navrat na hlavni stranu