Navrat na hlavni stranu

Zly jsem zas, proc se meni cas?
Dvakrat v kazdem roce jsem protivny sam sobe, a to v dny zmeny casu ze zimniho na letni a z letniho na zimni. Neznam nikoho, kdo by se na systemovou zmenu casu tesil a teto blahorecil.
Mudruji nad tim, proc mne to osobne tolik stve a nasel jsem dvoji vysvetleni: jednak nevim, proc se tato zmena dela. Vlastne vim, ale neverim tomuto zduvodneni (uspora elektricke energie), a za druhe, zmena casu drasticky pozmeni natolik muj kazdodenni rytmus, ze jsem par dni podrazdeny a spatny spolecnik. (O deprimujicim serizovani aspon triceti casomeru v nasi domacnosti ani nemluvim.) Zmena casu kvuli uspore energie mi pripada stejne hloupa jako humbuk kolem globalniho oteplovani ci ochlazovani a cim vice slysim argumentu pro jedno, tim vice ctu argumentu proti a zatim si pocasi dela co chce.
Priznavam, ze mam jakousi rutinu, kterou si velmi nerad necham narusovat z duvodu, ktere mi nepripadaji zavazne a me existenci prospesne. Jsem totiz ranni ptace a cim je rano vice denniho svetla, tim casneji a radeji vstavam z postele; od detstvi jsem vstaval casne: duvod tohoto navyku je prosty - spaval jsem na divanu v kuchyni a nikdy jsem nemel prilezitost polehavat v posteli; a zivotni navyky se formuji v utlem detstvi. Po pravde, pripisuji svou vcelku uspesnou putku s nedostatkem casu prave tomu, ze vstavam brzy a tim si jaksi nastavuji cas k zvladnuti cinnosti, ktere mnozi moji znami nezvladaji (protoze venuji moc casu televizi a lezeni v posteli).
V case koncici zimy pribyva denniho svetla o puldruhe minuty denne, a to je takove gradualni blaho, o ktere mne hodinovy posun casu oloupil. Miminka a batolata maji rady rutinu a pravidelnost ve veci krmeni, koupani a ukladani ke spanku, a nezbedne deti jsou vysledkem neporadku svych rodicu a svou nezbednosti vzdoruji nepravidelnosti denni rutiny. Bordelarum je tezko tyto elementarni veci vysvetlovat, a strasit je vyhledem, ze neporadek (jako opak rutiny), plodi narustajici zmatek a trapeni.
Ale nepisi vychovny text, i kdyz by to nebylo na zavadu, ale chci setrvat u te narusene rutiny takovym pochybnym pocinkem jako je systemova zmena casu. Dospeli maji svou rutinu petidenniho pracovniho tydne a volneho vikendu. Z tohoto hlediska je prace v sobotu ci v nedeli zalezitost neblaha, i kdyz nutna v moderni spolecnosti, a prace v casu vikendu je honorovana dvojnasobkem penez. A prece za vice penez nepracujeme lepe, protoze poruseni rutiny nese trampoty.
Zrovna dnes, v tomto tristnim dni zmeny zimniho casu na letni, ctu v deniku Toronto Star, ze hospitalizace o vikendu nese o pet procent vetsi umrtnost nez hospitalizace mezi pondelkem a patkem. Takze o vikendu dostavaji pacienti s katastrofalnimi zdravotnimi udalostmi (mrtvice, infarkt) horsi peci nez ve dnech tradicne pracovnich. Zadny clovek si den infarktu ci mrtvice nevybira, i kdyz odbornici tvrdi, ze o vikendu se vice pije, ji a delaji riskantnejsi veci nez ve dnech pracovnich.
Jsem obhajcem rutiny, pravidelnosti a zavedeneho poradku a v tomto pojeti tvrdim, ze zmeny casu napachaji daleko vice skody nez uzitku. Tento rok jsem se rozhodl, ze systemovou zmenu casu neprijimam, cas na hodinach menit nebudu a kam mam jit, pujdu o hodinu drive, a basta.
Jsem zvedavy, zdali to moje okoli vydrzi, ze budu fungovat cele leto na zimni cas. Nebo zda-li to ja vydrzim.
Ross Firla - Sudbury

Navrat na hlavni stranu