Navrat na hlavni stranu

S Gertou Moray o Emily Carr
V dubnu letosniho roku se bude potreti vyhlasovat Cena Britske Kolumbie v oblasti kanadske literatury faktu, ktera spolu s prestizi prinasi take uznani ve vysi 25000 kanadskych dolaru. Mezi jmeny ctyr letosnich finalistu je Gerta Moray, autorka nedavno publikovane knihy Unsettling Encounters: First Nations Imagery in the Art of Emily Carr. Gerta Moray se narodila v Ceskoslovensku, cesky umi, jak sama rika, trosicku, a snad take proto rada odpovedela anglicky na otazky Satellitu.
S: Vim, ze si udrzujete ceskoslovenske povedomi, protoze jste mi hned do telefonu jmenovala Waltera Koernera, torontskemu Jakubu Dolejsovi jste napsala do katalogu esej, kterou si muzeme precist na jeho webove strance, probraly jsme dokumentarni film o Ceskych Indianech, ale jaka cesta vlastne vedla z Ceskoslovenska k malirce Britske Kolumbie? Pres univerzity v Oxfordu, Londyne a Torontu...
GM:
Moji rodice se po druhe svetove valce usadili v Anglii. Ano, mam zajem o vsechno ceske a mam jeste pribuzne na Slovensku. Ale jen jednou jsem mela prilezitost podivat se zpatky, myslim v roce 1995. K Emily Carr jsem se dostala, kdyz jsem v roce 1981 prisla do Kanady a potrebovala PhD., abych mohla i nadale prednaset na vysoke skole. Vybrala jsem si Carr, protoze je to vynikajici moderni malirka.
S: Unsettling Encounters je vlastne prvni v rade knih o Carr, ktera se zamerila na zivot a umeni indianskych kmenu severozapadniho pobrezi Kanady v jeji tvorbe, a v jejim zivote...
GM: Nikdo se predtim do hloubky nezabyval historii jejich vztahu s prvnimi narody a jejim dluhem vuci nim. K tomu vedl az v osmdesatych letech narust politickych hnuti prvnich narodu a jejich snaha o prosazeni domorodych prav, uzemnich naroku a suverenity. Do te doby zde platil mytus, ze prvni narody postupne vymizi, ze jsou neodvratitelne odsouzene k zaniku a s nimi ze take zmizi problemy zpusobene zabranim jejich pudy (v B.C. se neuzaviraly zadne smlouvy) a statnimi programy asimilace, napr. prostrednictvim internatnich skol, ktere mely vymytit jejich tradice. Ted bylo na case podivat se na historii z jejich uhlu.
Do te doby si nikdo ani nepolozil otazku, co vlastne Carr videla a zazila na svych cestach po B.C., kdy skicovala domorode vesnice. Nebo jaky vyznam mel jeji projekt poridit "kompletni seznam" totemu. Nikdo si ani nevsiml jejiho tvrzeni, ze takovy seznam poridila "na pocest Indianu" a ze "je ma rada".
Jak se evropsko-kanadska komunita badatelu probouzela, diky politickym stanoviskum prvnich narodu, zacaly se objevovat prvni "postkolonialni" teorie a Carr byla v devadesatych letech velmi rychle obvinena politicky korektnimi kritiky z toho, ze si "privlastnila" kulturu prvnich narodu.
Muj vlastni vyzkum zacal v roce 1987 a prinesl daleko komplexnejsi hloubkovy pohled na jeji praci, nazory a cinnost.
S: Jak videli Carr jeji soucasnici a jak se to lisi od toho, jak ji vnimame dnes?
GM:
Videli v ni blaznivou vystredni starou pannu (az do jeji generace nebylo zvykem, ze by se malirky mohly provdat a zaroven se profesionalne venovat umeni). To, ze byla zastancem "Indianu" vzbuzovalo jeste vetsi podezreni.  B.C. byla tehdy novou provincii (Carr se narodila ve Viktorii 1871 a B.C. ve stejnem roce vstoupila do Dominia Kanady) a jeji obyvatelstvo zilo pomerne izolovane a bylo velmi konzervativni. Rozhodne nemeli pochopeni pro moderni umeni a Carr se svym stylem, ktery byl ovlivnen fauvismem nemela zadne priznivce. Studium v Parizi (1910-11) ji privedlo do rad mezinarodniho hnuti primitivismu, zase neco, pro co v B.C. nebylo uznani, ale co bylo dulezite z hlediska vzniku "kanadskeho narodniho umeni" ve dvacatych letech 20. stoleti, kdy Skupina sedmi prijala umirnene moderni styl v zobrazovani kanadske prirody a vytvorila tak "narodni umeni". V ramci slavne vystavy z roku 1927 v Kanadske narodni galerii (soucasna vystava v AGO je jeji castecnou rekonstrukci) se pak z tradicniho umeni prvnich narodu stala prehistoricka soucast kanadske kultury a prave na teto vystave v roce 1927 se Carr stalo, ze jeji obrazy totemu a indianskych vesnicek "byly objeveny" a ona udelala prvni krucky ke slave.
Dnes jeji slava spociva v nespornem a vyraznem hledani modernismu, v odvaznem hledani stylu, kdy dal malovala indianske namety a rozvijela svuj vytvarny slovnik (vysoce propracovany linearni expresionismus), ktery ji umoznoval sdelovat jeji vlastni vizi prirody Britske Kolumbie ­ lesu, pobrezi a hor. Jako modernista a jako vizionar mista se radi na stejnou uroven jako Georgia O'Keefe.
S: A slovo zaverem o soucasne vystave v AGO?
GM:
Soucasna retrospektiva praci Emily Carr nam dava sanci seznamit se s mnoha tvaremi jeji tvurci sily, vcetne karikatur, ve kterych zachytila stridave stesti a komicke situace v zivote umelkyne. V jejich krajinach zachycuji rytmicke tahy stetce a zive barvy silu a pohyb lesa, more, a oblohy. V jejich pozdejsich obrazech, jak upozornuje kuratorka vystavy Johanne Lamoureux, je konfrontacni raz zachyceni totemu stejne zneklidnujici jako jsou africke fetise v Picassovych obrazech. A jeji obrazy Zunoquai, myticke Kwak-kwaka-wakw (Kwakiutl), divoke postavy lesni zeny, v nas zanechavaji nezapomenutelne zpodobneni rozlobene zenske sily.
Gerta Moray je emeritni profesorka fakulty vytvarneho umeni a hudby Univerzity v Guelphu. Prejeme ji hodne stesti 19. dubna t.r. pri vyhlasovani Ceny B.C. za kanadskou literaturu faktu, a dekujeme za rozhovor.
ema
***

Navrat na hlavni stranu