Navrat na hlavni stranu

Ivan Kyncl a Zivot tech druhych
V Komorni galerii fotografie J. Sudka, Maiselova 2, Praha 1, probiha do 31. brezna vystava fotografii Ivana Kyncla, syna novinare Karla Kyncla, ktery zemrel v roce 2004 ve veku 51 let. Ivan dokazal se svym fotoaparatem zachytit to, co se snad nikomu jinemu nepodarilo zmapovat: obludnost perzekuci v dobe normalizace a zaroven vsak i odpor proti ni.
Setkali jsme se pouze jednou v Londyne v roce 1982 a venoval mi fotografii Marty Kubisove. Pozdeji podle ni udelala moje manzelka Maria Gabankova jeji portret. To je jen ukazka toho, ze jeho fotografie byly skvele i po umelecke strance.
S pozvankou na vystavu od Jiriho Gruntorada z Libri Prohibiti jsem dostal i nekolik Ivanovych fotografii. Jsou na nich fotky Vaclava Havla, kdy je na nekolik hodin propusten z vezeni, aby se zucastnil pohrbu sveho otce, ci fotky, ktere Ivan Kyncl udelal pres plot vezeni. Zaujala mne jedna, porizena z jedouciho auta, ktera zachycuje, jak prislusnici VB perlustruji koncem rijna 1979 ty, kteri prisli podporit souzene obrance lidskych prav z Vyboru na obranu nespravedlive stihanych (VONS).
Mohl bych ted pouzit jednoducheho triku, zanadavat na to, jak to byla hrozna doba, pripomenout, kolik lidi bylo zavrenych, ale o to mi v tuto chvili nejde.
Spanelsky filosof Jose Ortega y Gasset (1883-1955) napsal, ze v latinske Americe jsou zeme, kde je dvakrat rocne prevrat, ale nikdy nedojde k revoluci, ci ke zmene systemu. Ke zmene totiz musi dojit uvnitr cloveka.
V techto dnech se kupodivu hraje, jak v Cechach, tak i v Kanade nemecky film Zivot tech druhych. O filmu jsem psal v reportazi z Torontskeho mezinarodniho filmoveho festivalu a byl nominovan na americkeho Oskara. Pravem.
Dej filmu se odehrava v byvale NDR, kde vysoky dustojnik tajne policie se pomalu premenuje a z pronasledovatele disidentu se stane jejich ochrancem. Po padu komunistickeho rezimu prijima s pokorou svuj udel vydedence na okraji spolecnosti.
Jiste, neni to typicky pribeh a s lupou bychom asi dnes hledali nejen nejakeho estebaka, ktery se stydi za svou minulost, ale kohokoliv jineho, kdo se stydi za to, ze kolaboroval s minulym rezimem. Navic je zde jeste patologicka skupinka lidi, ktera se k minulemu rezimu a k clenstvi v komunisticke strane hrde hlasi.
Minuly mesic byl odhalen v Polsku vysoky cirkevni hodnostar, ktery spolupracoval s polskou komunistickou policii. Po tomhle skandalu se chteji i v Cechach podivat na to, jestli nekteri biskupove nebyli zaroven agenty. Na Slovensku jsou treba nejasnosti okolo biskupa Jana Sokola, ktery se nedavno velice pozitivne vyjadril o obdobi Slovenskeho statu. Nechci zde probirat jednotlive kauzy. Nekdo si myslel, ze komunistickou StB zkratka precura a ono se to vratilo k nemu zpatky.
Pavol Mihal, ktery byl sefem Interpolu musel odejit z tohoto tepleho mistecka ne proto, ze byl prislusnikem StB, ale proto, ze byl predtim spolupracovnikem StB.
Vratime-li se k nemeckemu filmu Zivot tech druhych, pak je docela pravdepodobne, ze kdyby schopny policejni dustojnik zustal hajzlem, mohl jako odbornik slouzit u policie dodnes. Takhle skoncil jako prodavac novin. Spisovatel, ktereho sledoval se nakonec skrz materialy, do kterych se mohl podivat, dovedel, ze ho jeho agent kryl a zachranil pred kriminalem. Toto zjisteni ho natolik oslovi, ze o svem agentovi napise knihu. Je to jedina satisfakce, ktere se zkrachovalemu policejnimu dustojnikovi dostalo. Mohlo ho tesit, ze vlastne alespon nekdo ocenil jeho statecnost. V zemi, kde manzelka donasela na manzela je pravdepodobny i tento pribeh.
Pamatuji se, ze jednou jsem byl na Borech sam na cele. Vyuzil jsem chvile ticha k tomu, abych si zacvicil jogu. V tom se rozleteli dvere a do mistnosti vletel bachar s kuriozni hodnosti nadpraporcika. Kdyz mne uvidel, ze klecim na zemi, videl jsem v jeho ocich zdeseni. Bylo to jako kdyby omylem vstoupil do mistnosti, kde se prevleka mlada zena. Po chvili se ozvalo zaklepani a pak vstoupil. "Vite, kdyz se chcete modlit" Chtel jsem mu vysvetlit, ze se nic nestalo, ze jsem se nemodlil, ale cim vic jsem se snazil mu to vysvetlit, tim vic se on snazil mne vysvetlit, ze s nabozenskym presvedcenim to budu mit v kriminalu tezky, ale ze jeho se nemusim bat, ze on by mne rad pomohl. Videl jsem ho pak jeste dvakrat nebo trikrat, porad nepostupoval, porad mel tu smesnou hodnost nadpraporcika a byl to jiz starsi clovek. Mozna, ze s touto hodnosti to doslouzil do penze, mozna, ze ho nesametove smetla na rozdil od jinych svini sametova revoluce.
Zacal jsem s vystavou fotografii Ivana Kyncla. Podle mne se jedna o fotografii z rohu Spalene a Myslikovy ulice z 25. rijna 1979. Mozna, ze to bylo o den drive, mozna o den pozdeji. Na tom nezalezi. Byl jsem tyden venku z kriminalu a potreboval jsem se, jak rika utecenec v jednom Suksinove filmu nadychat cerstveho vzduchu. Na druhou stranu se konal politicky proces a tam vetsinou disidenti chodili projevit solidaritu. Ne s prilis velkym nadsenim jsem se tedy vydal k soudu do Spalene ulice. Do soudni budovy nas vsak nepustili. Postavali jsme pred ni, ale i z mista pred soudni budovou jsme byli vytlaceni, takze jsme se soustredili naproti u obchodu se zeleninou. Netrvalo dlouho a prijela VB (ten okamzik Ivan Kyncl zachytil na tomto snimku) a zacala perlustrace (oficialni termin pro kontrolu obcanskych prukazu) a pokud neco nebylo v poradku, zacali odvazet ucastniky teto tiche demonstrace na policejni stanici. Byl jsem z kriminalu ostrihany a oholeny, navic jsem nemel jeste zamestnani. Smiril jsem se s tim, ze jsem na svobode byl mozna jen tyden. Prisel ke mne mlady prislusnik a podival se do meho obcanskeho prukazu. Oznamil mi, ze moje fotografie v obcanskem prukazu se neshoduje s moji podobou, pak ze nemam zamestnani. Snazil jsem se mu to nejak vysvetlit. Nez jsem zacal s objasnovanim, vratil mne rychle obcansky prukaz a s usmevem dodal: "Chapu, statni zamestnanec" a propustil mne. Asi jsem smrdel stale jeste kriminalem.
A mezitim Ivan Kynclu z auta fotil, ale o tom jsem se dovedel az ted po 28 letech.
Ales Brezina

 

Navrat na hlavni stranu