Navrat na hlavni stranu

Na okraj
Hudobno - poeticke Skvosty s Valentinom
Duvody, proc Valentin byl prohlasen za svateho, mozna nejsou zcela jasne, ale to nijak neprekazi, aby se sv. Valentin nestal symbolem romantickeho vztahu mezi muzem a zenou (a v posledni dobe snad i jine mutace vztahu). Den, ktery je mu zasvecen, se oslavuje sampanskym, ruzemi, bonbony... Ceskoslovensky baptisticky sbor v Toronte den oslavil koncertem ve svem kostele 11. unora 2007.
V programu, ktery byl uvaden Rev. Janem Banko, vystoupili: Milan Brunner (flauta); Marta Laurincova (klavir); Bohdan Turok (bici); Jan Vaculik (baryton); Olena Slywynska (mezzosopran); Renita Rietz (sopran); Olga Turokova, Bohus Maca, Katarina Homolova, Klara Petrova (recitovala Shakespearuv Sonet) a Peter Hamvas recitovali poezii a cetli prozu.
Mezi skladateli, jejichz dila byla provedena, najdeme pouze jedno ceske ci slovenske jmeno: Frantisek Benda. Johann Sebastian Bach byl zastoupen ctyrmi skladbami (vcetne Ave Maria), Franz Schubert dvema a po jedne prispeli Gabriel Faure, Frederic Chopin, Leo Delibes, Leonard Bernstein, Georges Bizet, Christoph Willibald Glück. Bob Thiele & George David Weiss (What a Wonderful World) and John Lennon & Paul McCartney (Michelle). Z basniku, jichz verse byly recitovany, jsem znal pouze Jaroslava Seiferta a Franu Sramka.
Slysel jsem dost koncertu (a sam jich par organizoval), abych mohl alespon ramcove ocenit uroven programu i vykonu. Tento koncert byl mimoradny - v nasich pomerech snad srovnatelny s koncertem, ktery jsme usporadali ve Victoria University Chapel 28. brezna 1992 k oslave narozenin Jana Amose Komenskeho a v kterem vystoupili: Milan Brunner (ano, tentyz Milan Brunner, ktery -ackoliv osklive nachlazeny - hral ve dvanacti cislech letosniho koncertu), Milan Ichniovsky, Antonin Kubalek, Dagmar Ledlova Kopecky, Oskar Morawetz, Dagmar Rydlova, Valerie Siren a Ivan Zenaty. Na programu byly mimo jine skladby Oskara Morawetze, Gabriela Faure a Antonina Dvoraka. Tedy program a obsazeni, s kterym byt srovnavan, je nemalou poctou. V tomto pripade zaslouzenou.
***
Morawetzuv Memorial to Martin Luther King v MacMillan Theatre
Nekdy v roce 1966 rusky cellista Mstislav Rostropovic pozadal Oskara Morawetze, aby pro nej napsal cellovy koncert. Inspirace se dostavila teprve v lednu 1968: smrt Martina Luthera Kinga. Skladba svymi tony lici zivot cernosskeho vudce (a farare) ve ctyrech sekcich: dramaticky chaoticka prvni cast, druha cast inspirovana "pochodem svobody" Memphisem, koncicim osudnym vystrelem; v treti casti slysime vykrik bolesti nasledovany tichym zalem a v posledni casti zazniva spiritual Free at Last, ktery King citoval ve sve historicke reci "I Have a Dream". Morawetzova skladba byla hrana mnoha cellisty, vcetne Yo Yo Ma k 25. vyroci Kingovy smrti v roce 1993 s New York Philharmonic rizenym Kurt Masurem. Na oslavu Morawetzovych 90. narozenin byla provedena kanadskou cellistkou Shaunou Rolstonovou 10. unora 2007 v MacMillan Hall na koncertu hudebni fakulty Torontske univerzity. K pametihodnosti vyprodaneho koncertu vedle nadherneho vykonu nejlepsi kanadske cellistky prispela pritomnost oslavence, konferencierem programu slavnostne uvitaneho jako velkeho kanadskeho hudebniho skladatele.
***
Dvorak v Roy Thomson Hall
The Toronto Symphony Orchestra
uvadi v pristi sezone (2007-8) serii tri koncertu pod nazvem Dvorak Signature Series. Vlastne dve serie. V obou seriich dominuji Dvorakovy skladby: 24. a 25. rijna 2007 Symfonie c. 8; v programu 28. listopadu 2007, nazvanem A Czech Journey uslysime vedle Dvorakova Celloveho koncertu, Mozartovu Prazskou Symfonii a Concerto for 2 String Orchestras, Piano a Timpani Bohuslava Martinu; 13. a 14. unora 2008 je na poradu Dvorakova Symfonie c. 6.
A Czech Journey
je na poradu i v serii Matinee Masterworks a v serii Mini Matinee Masterworks 29. listopadu 2007.
***
Janacek na scene Kanadske opery
Richard Bradshaw, generalni reditel Kanadske opery, ktery ma daleko nejvetsi zasluhy o postaveni noveho domova pro operu v Torontu, Four Seasons Centre for the Performing Arts, je obdivovatelem Janackova dila: povazuje Janacka za druheho nejvetsiho skladatele sve doby, hned po Benjaminu Brittenovi. Uvedl v Torontu vetsinu Janackovych oper - vlastne snad vsechny krome Z mrtveho domu. A je to tato opera - zhudebneni temneho Dostojevskeho tematu sibirskeho vezenskeho tabora (koncentraky na Sibiri maji dlouhou historii), kterou uvede a bude dirigovat v pristi sezone, 2007-08. Premiera je stanovena na 2. unora 2008. Opera ma skvele obsazeni, vcetne Roberta Pomakova. Vystoupi v ni i vynikajici cesky basista, ktery Toronto navstivil minuly rok, Zdenek Plech.
***
Jiri Koristka - 80
V nedeli 4. unora 2007 oslavilo temer padesat krajanu spolu s jeho pani Ann a dalsimi cleny rodiny v krajanske restauraci v St. Jacobs 80. narozeniny starosty Kanadskeho Sokola, Jiriho Koristky. Jan Waldauf, ktery porad oslav ridil, pronesl hlavni zdravici, ale blahoprani prisla i z jinych sokolskych jednot a jinych organizaci i od osobnich pratel Jiriho. Vsichni se shodli v tom, ze Jiri Koristka se bohate zaslouzil nejen o Sokol, ale o krajansky zivot vubec, vcetne Ceskeho a Slovenskeho sdruzeni v Kanade. V zaveru formalni casti oslavy mu starostka Torontske sokolske jednoty Hana Juraskova predala kytici a vzacnou knihu o letani.
Jiri se narodil 11. unora 1927 v Michalovcich na vychodnim Slovensku a dosud zije plny a zajimavy zivot. Od detstvi chtel byt pilotem. Po skonceni prumyslovky byl prijat do cs. letecke akademie. Studia dokoncil, ale nezli mohl zacit svoji karieru, komuniste se zmocnili vlady a Jiri byl vyloucen z odborove organizace pilotu. Rozhodl se k uteku a to je sam o sobe material pro knizku. Skoncil v uprchlickem tabore v Zapadnim Nemecku, kde se mu podarilo ziskat pilotsky list. Odejel do Anglie v nadeji, ze bude prijat do britskeho letectva, ale britske letectvo - nasledkem intervence cs. vlady - prijimalo pouze letce, kteri slouzili v britskem letectvu za Druhe svetove valky. Jiri presidlil do Kanady, doufaje, ze se mu podari najit zamestnani jako pilot, ale nakonec byl rad, ze byl prijat jako konstrukter u spolecnosti Crane Ltd. (Jan Masaryk byl jednu dobu manzelem dcery zakladatele teto spolecnosti). Pristim jeho zamestnavatelem byla spolecnost Trans-Canada Airlines (dnes Air Canada), kde az do zruseni teto pozice pracoval jako "flight engineer".
Jiri Koristka pred dvema roky mel problemy se srdcem, ale vycistili mu cevy a ujistili ho, ze ma pred sebou dobrych dvacet let. A Jiri nejen, ze na to vypada, ale podle toho i zije: lyzuje, hraje tenis, plave...Prejeme mu, aby se te stovky dockal stejne usmevavy a zdatny jako je dnes.
Josef Cermak

 

Navrat na hlavni stranu