Navrat na hlavni stranu

My, co mame sedesat, videli jsme vzruch i pad
Ceskoslovensko roku 1967 bylo zemi opozdeneho, mirne reformovaneho stalinismu, jehoz fungovani se dostavalo do stale hlubsiho rozporu se spolecenskymi potrebami zeme na poli ekonomiky, politiky, kultury i moralky. Z pomerne vyspele zeme, ktera mela v povalecnych letech vsechny predpoklady k vsestrannemu, nadejnemu rozvoji se stala zeme preslapujici uprostred krize.
Tento odstavec z knizky Spisovatele a moc od Dusana Hamsika charakterizuje stav veci verejnych pred ctyriceti lety, a nastup k dramatu zvanemu Prazske jaro.
Dusan Hamsik, narozeny 1930 v Trencine vystudoval novinarstvi na Univerzite Karlove v Praze; v padesatych letech psal clanky do casopisu Kvety, Obrana lidu a Ceskoslovensky vojak. Postupne se probouzel ze svazacke horlivosti a stal se z neho uznavany novinar a reformista, v sedesatych letech psal kriticke clanky do kulturne spolecenskeho tydeniku Literarni noviny a v roce 1967 byl poveren sefovanim redakci LN.
Uz na pocatku roku 1967 bylo zrejme vsem, kdo byli pobliz, ze toho roku se s Literarnimi novinami neco stane. Natlak, jemuz byly LN po leta vystaveny, nejenom neustaval, nybrz naopak vzrustal a nabyval stale povazlivejsich rysu - zapojovaly se do neho sily, ktere s duchovnim proudenim nemely uz ani vzdalene nic spolecneho.
Citat prvniho odstavce knizky Spisovatele a moc stimuluje mou osobni vzpominku na Literarni noviny. V prvni polovine sedesatych let jsem byl studentem ostravskeho gymnazia Hladnov a nas profesor cestiny Kuncicky, stary pan pred duchodem, prinesl do hodiny cestiny formular na predplatne Literarnich novin. Prof. Kuncicky uz temer v duchodovem veku byl z tech vzacnych ucitelu, na ktere studenti nikdy nezapomenou: nejen nas masiroval ve sklonovani a casovani, ale nutil nas cist knihy a pri zkouseni pozadoval jakousi inventuru, co student cte a co si o tom mysli. Ano, 'Co si o te ci one knize myslis?' ptal se Kuncicky.
Kdyz nam predlozil predplatne na Literarni noviny, ani jeden student neodmitnul a od zari 1962 kazde utery prinesl do tridy o velke prestavce balik Literarek a my, skoda, ze nemam fotografii, listovali Literarkami, cetli clanky, obdivovali povidky a preli se o nazory. Muj drahy spoluzak Ludek H., se kterym dodnes kamaradim, a ti, o kterych uz moc nevim, zajiste potvrdi, ze nas Kuncicky nasmeroval ke studni.
Po maturite (1964) byl navyk na tydenni pridel kritickeho mysleni z Literarek tak silny, ze jsem ve cteni pokracoval az do zaniku Literarek v polovine roku 1967.
Literarni noviny po Ctvrtem sjezdu svazu spisovatelu v cervnu 1967 publikovaly diskusni prispevky Vaculika, Kohouta a mnoha dalsich a jako trest za tuto exhibici spisovatelu a intelektualu byly na podzim 1967 rozhodnutim UV KSC prakticky zlikvidovany.
Dusan Hamsik tuto kulantni aferu roku 1967 skvostne popsal ve sve knizce Spisovatele a moc, kterou mimochodem povazuji za to nejlep, co o Prazskem jaru bylo napsano. Knizka sla do tisku v cervnu 1968 a v predmluve Hamsik pise:
...v obecne ceskoslovenskem vyvoji, ktery tvori pozadi tohoto textu, doslo k mnoha udalostem, jimiz se reformovany stalinsky system znovu a vyrazne charakterizoval. Co se na podzim 67 v malem stalo s Literarnimi novinami, to pozdeji ve velkem potkalo celou zemi.
Knizka Spisovatele a moc konecne prisla do knihkupectvi na jare 1969. Bratrske tanky uz odtahly z ulic Ostravy a skryly se v houstinach kolem kasaren v Belskem lese. Tusili jsme, ze je zle, ale nevedeli, ze normalizace bude jeste daleko horsi.
Muj znamy a vedouci Technicke knihy v Ostrave na Nadrazni tride, kde jsem byl pravidelnym zakaznikem, mi jednou odpoledne zavolal, ze jestli chci knizku od Hamsika, at si okamzite prijdu. Rekl, ze s dodavkou bedny prisel zaroven dalnopis z reditelstvi, aby bednu neotvirali, Hamsikovu knizku nedali na pult a odeslali zpatky do nakladatelstvi Ceskoslovensky spisovatel. Ihned jsem pospichal, knizku dostal jako podpultovku, zaplatil a precetl jednim dechem na lavicce v Komenskeho parku v Ostrave.
Od toho dne jsem uz komunistum neveril ani slovo a Hamsikovi kazde. Pookupacni normalizatori se s Dusanem Hamsikem vyporada, jak byvalo jejich zvykem a privilegiem: dostal zakaz publikovani a byl zahnan k lopate.
(Hamsikova kniha byla prelozena do anglictiny a vydana v Random House v roce 1971 s nazvem Writers and the Rulers, a je ke koupi na ABEBOOKS.com.)
Septalo se, ze jako stinovy spisovatel spolupracuje s Dietlem na jeho rezimnich serialech a s Kachynou na scenarich jeho lehkovaznych filmu. Ale to se uz asi nikdy neprokaze.
Dusan Hamsik spachal sebevrazdu 19. listopadu 1985 v Praze.
Nastesti zivot dobreho spisovatele smrti nekonci; nedavno mi napsal muj drahy spoluzak Frantisek H. z VSB toto: Precetl jsem si znova Hamsikova Genia prumernosti, abych si ozivil mechaniku chovani toho darebaka v Iranu Ahmadina. Hamsik byl mistr, kdyz jeho popis Adolfa Hitlera pasuje na Ahmadina do posledniho slovicka. Nevite, proc se takove skvostne knizky nevydavaji v re-edici?
Hledal jsem jmeno Dusan Hamsik v propasti internetu a prekvapilo mne, ze jsem nenasel Hamsikuv zivotopis, a tak jsem ty stripky, co vim napsal Frantiskovi.
Zdravim a preji hezky den a vsecko dobre na kazdem kroku.
Ross Firla - Sudbury

 

Navrat na hlavni stranu