Navrat na hlavni stranu

Kazdy zacatek je (pry) tezky
Uslovi ma samozrejme sve opodstatneni. Ja mam ale mnohdy dojem, ze konec je tezsi. Obzvlaste kdyz k nemu vede cesta dlouha a bolestna. Takovy konec se vetsinou poji s pokrocilosti veku. Ale jeho prijemnejsim priznakem je pripominani si zevrubne davne udalosti.
To se mi nekdy prihodi a tu jakoby se prede mnou otevrelo jakesi magicke leporelo a protacelo se mi mysli. A tu si vybavuji udalosti, situace a cas s tim prislovim souvisejici a dokonce v rozporu s nim. A v duchu zazniva mi melodie z filmu Casablanca ... As Time Goes By...
Ac nase zacatky v Kanade nebyly docela lehke, tak ted se mi filtrem uplynuleho casu projevuji malinko jinak ... po celkem katastrofalni bytove situaci v Praze ocitli jsme se po prenocovani v hotelu Empire, Winnipeg, Manitoba v byte jen pro nas, kde sice steny byly temer s papundeklu, ale koupelna velika jako obyvak, vana zapustena v podlaze a dva mesice najmu vladou zaplacene, vychazeli jsme do zasnezenych ulic za silneho mrazu a nedokonale obleceni nikterak nam nekalilo ten prijemny pocit nejiste budoucnosti, vnimali jsme jen ten pocit svobody, vedeli jsme, ze jak si usteleme tak si lehneme (dalsi prislovi), vraceli se pak prokrehli do bytu prijemne vyhrateho. Dneska, kdyz si predstavim, ze bych se mel nekam stehovat nerku-li emigrovat, tak mam krevni tlak mozna aspon 300 mm/Hg!
Tedy dneska me to zase napadlo, pripomenout si ty davne casy, hovel jsem si v klubovce a poslouchal mistra Glena Goulda, popijel lahodny mok a snad proto, ze znova zacalo snezit, pripominal jsem si prave ten nas presun, ktery se konal v manitobske zime, asi proto, ze nejsem letorou dobrodruh tak i to nac jsem se rozpominal zadnym dramatickym dobrodruzstvi nebylo. Je to az prekvapive snadne pripomenout si dnes ta mraziva rana, kdy jsem vchazel do prostor podniku ABC Ltd., vyhrateho a provoneneho plastickymi materialy a isolacemi, vsichni tam ke mne byli mili a k Vanocum, dva tydny po nastupu, dostal jsem od kolegu anglicko-cesky a cesko-anglicky slovnik s jejich podpisy, kdyz mi na ne nekdy padne oko, vybavuji si ty tvare docela presne, ale pak asi po roce po mem nastupu prijel jakysi expert/ekonom z Edmontonu a nekolik nas vyletelo. Brzy jsem se uchytil na stejne ulici, asi o kilometr dal na vychod u jine firmy Acme, take Ltd., mala projekcni kancelar vedle mnohem vetsi dilny a ten cas tam straveny je pro mne nezapomenutelny, pripominajici tu moji neslavnou socialistickou vlast, jenze v tom prijemnejsim smyslu, kolegove George a Glen byli veseli hosi a jen skoda, ze tehdy moje anglictina nestacila na mnohe nuance hovoru nebo na jeho rychlost, ale delal jsem si tam svoji praci, jedinou, kterou celkem umim nebo dnes, lepe receno, umel jsem. A od pondeli jsem se tesil na pravidelne patky, to uz po ctvrte hodine odpoledni prichazeli obchodni zastupci nekolika firem s nimiz jsme spolupracovali a to se na pracovnich stolech objevovaly lahve whisky, rumu, coca-coly, ginger-alu a korbel znamenitych kurat colonela (plukovnika) Sanderse, dochazelo k debatam jimz pozite lahodne napoje dostavaly naboj a intenzitu, ucastnil jsem se povetsine pasivne, jen obcas kratce poskytl informaci o zvlastnostech zivota v socialisticke zemi, kratickymi vsuvkami mezi odami Glena na puvaby svoji divky a ponekud drsnymi zerty Georga, davnym puvodem Rusa, ale narozeneho v Kanade. Nekdy prisel i spolumajitel firmy, chlapek mafianske, ale saramantni vizaze, vzdy v dokonalem obleku a s nezbytnym doutnikem v ustech dodal atmosfere kancelare krasnou atmosferu hollywoodskych filmu tricatych let, obcas zastupci firem me poplacavali po ramenech a prali mi jen to dobre ve zvolene zemi a ja rikal Thank you, you are very kind ... a naleval se s gustem tou lahodnou, chladivou a silnou smesi kvalitni whisky s limonadou ginger-ale. -Well, everything OK, boys? And what about you, rough guys, eh?- obracel se Mr. Harrison ke mne se sirokym usmevem, druhy spolumajitel byl tichy a solidni pan, ktery mezi nas v ty patky nedochazel. Tak probihala ta nezapomenutelna odpoledne, ty nase zaslouzene odpocinky v dokonale pratelske atmosfere, po vykonane praci at zdanlive nebo se vsi ucinnosti.
Az jednou, jako obvykle, vyjmul jsem kabel k ohrivaci motoru sveho velikeho automobilu Chevrolet Bel-Air ze zdirky na parkovisti a vyjel k domovu, zacalo snezit, zapnul jsem si topeni a sterace a v naramne pohode ujizdel k domovu obrovskym americkym vozem, v radiu zpival Dean Martin, v zatacce se mi malinko smekla zadni kola, ale to me nijak nevyvedlo z miry, teprve ostre svetlo baterky a ruka ohromne postavy naznacujici, abych zastavil. Byl to samozrejme clen winnipegske policie, zvetseny jeste mohutnym kozichem (tehdy do sluzeb policie pribirali jen chlapky minimalne dvoumetrove) ... Nejistou rukou jsem stahoval okenko a k ostre rezane tvari v beranici sluzebne se pohnula ruka ...-Sir...- zacal a vysvetlil, ze jsem ridil svuj automobil jen ponekud rychleji vzhledem k povetrnosti a snehu na vozovce a jak jsem hruzou strizlivel, zdalo se mi, ze se malinko vic naklonil, aby se nadechl vzduchu z Chevroletu ... Vyzadal si ridicsky prukaz a po chvilce, kdy jsem se snazil vubec nevydechovat ty opojne vune napoju, ktere jsme stridave kupovali my zamestnanci fy Acme Ltd. (ja byl obcas zamerne coby nemovity novacek vynechan z poradi) a obchodni zastupci a konzumovali jsme je v kancelari, vratil mi prukaz a rekl razne: -Drive carefully- a mohutna ruka pozvedla se k beranici s odznakem mestske policie a ja byl rad a zaradil rychlost a v tom rozcileni pridal vic plyn a Chevrolet se zadnim nahonem kol se s tim obrem rozloucil malym smykem do strany a ja si rikal, ze dalsi patky uz budu popijet jen coca-colu, ale takova predsevzeti jsou jen na to, aby se nedodrzovala....
Vladimir Cicha - Vancouver

 

Navrat na hlavni stranu