Navrat na hlavni stranu

Labyrint sveta...
Svet Jana Amose Komenskeho (autora dosud slavne knihy Labyrint sveta a raj srdce) byl asi stejne brutalni jako svet nas. V tom case krestanska Evropa byla rozdelena do dvou nesmiritelnych taboru, jejichz armady krvave prosazovaly nabozenske "pravdy" panovniku te ktere zeme (v te dobe platilo ne prave demokraticke latinske pravidlo, jehoz trochu vulgarni cesky ekvivalent by byl Ci chleba jis, toho pisen zpivej!). Mnozi z tech, kteri se nestali obeti zbrani, zemreli na mor. Mezi nimi i zena a deti Komenskeho. Komensky sam byl donucen opustit vlast.
A prece (vedle toho, ze hral masivni roli v modernizovani skolstvi), nasel raj srdce.
Dnesni kontinentalni Evropa nevalci o nabozenstvi, ani netrpi morem. Bitva o nabozenstvi - nebo spis jeho interpretaci - se prenesla do zemi vyznavajicich jednu nebo druhou formu islamu: Iraku, Iranu, Maroku, Pakistanu, Afganistanu, Somalie, Darfuru ... Bitva, jiz se krestansky svet zucastni neprimo zasahem Spojenych statu v Iraku, inspirovanem alespon zcasti mesianistickou vizi presidenta George W. Bushe. Ucast, o jejimz zduvodneni a vysledku vynesou soud zitrejsi historikove.
Ale nase doba ma i ekvivalent moru: AIDS, choroba, ktera vylidnila a vylidnuje vesnice a mesta hlavne v Africe, nestastnem kontinente, na kterem - jako by nebylo dost AIDS - se vzajemne vyvrazduji kmeny a zoldnerske tlupy terorizuji obyvatele.
Nas (Evropa a Spojene staty a cast Asie) blahobytny svet vetsinu casu predstira, ze jsme pany sveho osudu, ze zeme a more jsou nevycerpatelnou zasobarnou vseho, ceho si rozmazlene lidstvo muze prat. Odmitame si uvedomovat, ze nicime vlastni prostredi, ze kazdy rok je nas vesmir chudsi o desitky spoluobyvatelu - jedna z poslednich ztrat je vzacny bily delfin, jehoz prirozene prostredi na rece Yangtze v Cine bylo otraveno prumyslovymi vykaly. Jeho vymrenim konci "cele jedno odvetvi evoluce".
Nas svet zije v temer nepredstavitelnem blahobytu. Nedavno navstivila Berlin kanadska novinarka castecne nemeckeho puvodu. Obdivovala zivotni styl a uroven zivota v nemecke metropoli. A dodala: Jak dlouho tento zivot vydrzi? Nemecky narod (jako vetsina evropskych narodu) vymira. Blahobyt a luxusni zivotni styl zavisi na dostatku pracovnich sil. Odkud prijdou pracovni sily zitrka?
Jezdite-li verejnymi dopravnimi prostredky treba v Torontu, vidite svet v kostce: tvare vech barev, jedna vedle druhe. Tu a tam mezi nimi najdete tvar prosvicenou zevnitr laskavou pohodou. jindy je to vyraz surove lacnosti, vybicovaneho jasstvi. Ti prvni nasli raj srdce...
Za den ci dva budeme oslavovat narozeni Jezise, prince miru a lasky, jak je nekdy nazyvan. Mnozi hledaji raj srdce v jeho uceni. A nalezaji ho. Princ miru a lasky... Nevim, jak verne tato tri slova vyjadruji nejvlastnejsi poselstvi jeho zivota. Pro mne je to spis jeho rozhodnuti vzit na sebe kriz druhych.
Josef Cermak

 

Navrat na hlavni stranu