Navrat na hlavni stranu

Schazime se ve stredu - na kafe a besedu
Muj kumpan Mervyn, s kterym se schazim kazdou stredu na kafe a pokec, zmenil ritual uvitani: driv se mne ptal 'Co je noveho?' Ted se pri vitani ptava 'Cos objevil stareho?' Mervyn oslavil sedesatiny, jako ja, a ted tvrdi, ze uz ho novoty a pokrok otravuji. Pred nejakym casem Jerry, dalsi ucastnik nasich stredecnich potlachu, prisel s hodinovym zpozdenim a notne schvaceny. Proklinal sve auto, ktere nenastartovalo a musel zavolat odtahovou sluzbu. Mervyn Jerrymu rekl, ze kdyby namisto auta mel kone, nemel by trampoty a dodal, ze neexistuje majitel kone, ktery by fungovani a osedlani kone nerozumel; coz se neda rict o uzivatelich konskych sil v automobilu.
Jerry mi pozdeji mezi ctyrmi ocima sdelil, ze se Marvyn urcite pomatl. Pred mesicem mi Mervyn prinesl film Papillon-Motylek, s vytecnou hereckou dvojici Steve McQueen a Dustin Hofman v rolich veznu, a rekl, ze to je film natoceny pred triatriceti lety, ktery musim videt. Motylka jsem videl v sedmdesatych letech, pipnul jsem, a Merv rekl, ze ted jsem o tricet let starsi a ten filmovy zazitek bude o tri sta procent lepsi. Nerad davam Mervynovi za pravdu, ale ten film je fenomenalni, rekl jsem, ze si nepamatuji za posledni leta film, ktery by tak upoutal mou pozornost. Mervyn se netaji svym pohrdanim a znechucenim se soucasnou kulturni produkci - nazyva nove vytvory 'vypotky', cimz mini, ze se tvurci zapoti, ale nic valneho nevytvori, co bychom si pamatovali jeste za rok.
Minulou stredu mi Mervyn prinesl knihu od Jacka Londona a rekl, ze si to musim precist, protoze 22. listopadu bude devadesate vyroci mistrovy smrti. Potesil jsem Mervyna sdelenim, ze Jack London patri i mezi me mistry, ale zadal mne durazne, abych Martina Edena precetl znova a referoval mu. Rad mluvim o knihach; extra k Londonovi se vaze klicova situace z meho zivota, kterou budu zitra Mervynovi rozvlacne vypravet.
Na pocatku sedmdesatych let jsem pracoval v zamestnani, ktere mi pripadalo blbe, a mel jsem chytreho kamarada, s kterym jsme pojali umysl emigrovat z sediveho, normalizovaneho Ceskoslovenska do Australie. Jako prvni, pripravny krok jsme se vrhli na anglictinu. Ale uceni a procvicovani jazyka po vecerech u piva nam vubec neslo do hlavy, ac v opilosti nam jela anglictina od huby. Tehdy mne ozarila myslenka vzit si privatni hodiny od profesorky anglictiny Pachove z gymplu, ktera se mi snazila vylozit tajemstvi anglictiny v dobe, kdyz se mnou smykala puberta a na ucebnice Eckersleyho nebylo pomysleni.
Profesorka Pachova mela neskryvanou radost z transformace nevalneho studenta v horliveho muze s titulem, coz ostentativne zduraznovala oslovovanim me malickosti slovy 'pane inzenyre'. O par mesicu pozdeji, kdyz moje tupa hlava stravila, co jsem mel umet na gymplu, pani profesorka rozhodla, ze zacneme cist anglicke knizky. Doporucila mi navstivit ostravskou pobocku Zahranicni literatury, kde byly ke koupi anglicke knihy tistene v Moskve. Za pultem - a zde je ta zivotni udalost- stala nadherna divka v roli prodavacky cizojazycnych knih; zlehka jsem krasnou divku zatahnul do poradenstvi ve veci meho pozadavku anglicke cetby a ona mne promptne zavedla k hromade brozovanych Londonu a s erudovanosti necekanou u krasavic rekla: dnes je petapadesate vyroci od umrti Jacka Londona; (zemrel 22. listopadu 1916.) Jeji krasa okorenena literarni znalosti mi dala odrazovy mustek, abych pomalu vybral dve Londonovy knihy a zaroven rozsiril osobni zajem o krasnou prodavacku.
Viditelne ji imponovala porce obratnych lichotek a slibila, ze se sejdeme po praci v sest, k delsi literarni debate. Jmenovala se Eva; o par hodin pozdeji jsem zjistil, ze ma precteneho celeho Londona, ktereho jsem povazoval za vylucne chlapskou cetbu a ze ho ma v hlave tak dobre, ze citovala cele odstavce, coz mi hromsky imponovalo.
Netvrdim, ze jako navykovy ctenar, jsem hledal ctenarku do postele, ale stalo se. Za par let jsme se vzali, meli syna, druheho
Pak jsme udelali statnici z anglictiny a vzapeti plachli do Rakouska a v listopadu 1980 jsme pozadali o vystehovani do Kanady. Zijeme spolu petatricet let a v den vyroci smrti Jacka Londona slavime nas zacatek. Snad Mervyna zaujme moje sblizeni s Londonem, protoze se mne na to prima vzpomina. Precetl jsem Martina Edena, sto let stary pribeh Londona samotneho, vcetne prognozy trudneho konce, ktery sam sobe London popsal dokonale.
Pred mesicem jsem cetl autobiografii ex-presidenta Clintona, a to srovnano s textem a hloubkou Martina Edena je pouze bzucenim much v horkem dni. Az to zitra povim Mervynovi, bude vrnet jako nasyceny kocour, ze s nim souhlasim, ze stare se da znovuobjevovat na haldach noveho...
Zdravim a preji hezky den a vsecko dobre do objevovani starych pokladu.
Ross Firla - Sudbury

Navrat na hlavni stranu