Navrat na hlavni stranu

Tolerancni patent a vznik Ceskoslovenska
Letosni oslavy 28. rijna byly v Toronte obzvlaste zdarile. Vystoupeni Panochova kvarteta spolu s pianistou Borisem Krajnym prineslo skutecne krasny kulturni zazitek. Navic se jednalo o hudbu ceskych velikanu Smetany a Dvoraka. Ironii je, ze ani jeden z techto skladatelu se nedozil Ceskoslovenske republiky, ale oba se opirali o ceske dejiny a ceskou literaturu. Vzpomenme jen Smetanovu Mou Vlast, ci Dvorakovy Biblicke pisne, kdy pouzil texty ze zalmu v Bibli Kralicke. Ke vzniku Ceskoslovenske republiky by nedoslo bez velkeho usili rady nadsencu a vlastencu v 19. stoleti, at jiz to bylo v Cechach nebo na Slovensku.
Pri tom se vsak jaksi zapomenulo na jine datum, ktere bylo mozna stejne dulezite pro novodobe dejiny jako 28. rijen 1918. Toto datum neni v zadnem kalendari, neni to pamatny den, prestoze si letos pripominame jeho kulate vyroci. V rijnu roku 1781, tedy presne pred 225 lety vydal cisar Josef II. Tolerancni patent. Nejednalo se o zakon, ktery by umoznoval naprostou nabozenskou svobodu, ale znamenalo to, ze nabozenska vyznani luterske, helvetske, pravoslavne a zidovske byla v Cechach nadale tolerovana. Po 160 letech tedy nikdo nemohl byt za sve vyznani trestan. Osviceny Josef II. byl presvedcen, ze nelze nikoho nasilim nutit, aby zmenil svou viru.
Nasledovalo obdobi prvni poloviny devatenacteho stoleti, kdy se formovalo vlastenecke mysleni evangelickeho duchovniho Jana Kollara (1793-1852). Temer ve stejnou dobu psal Frantisek Ladislav Palacky (1798-1876) ceske dejiny. Josef II. totiz umoznil nejen nabozenskou toleranci, ale i mel velkou zasluhu o uzakoneni svobody tisku. Behem deseti let jeho vlady tak doslo k rade reforem, na ktere se dnes jiz zapomnelo. Na protestantske tradice navazovali i zakladatele Prvni Ceskoslovenske republiky Tomas Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Stefanik. Tento jedinecny demokraticky stat se opiral prave o svobodu slova a nabozenskeho vyznani.
Ne vsechny reformy Josefa II. byly podarene, ale faktem je, ze bez techto reforem by asi nevznikl ani spolecny stat Cechu a Slovaku. Ne nadarmo prave vsechny diktatorske rezimy zavadely cenzuru a oklestovaly lidska prava. Je jen ignoraci, hlouposti a neznalosti dejin, kdyz dve nejsilnejsi strany nazvou opozicni smlouvu o rozdeleni moci Tolerancnim patentem. Z nabozenske svobody totiz nemeli zisk pouze cesti nekatolici, ale prave i katolici, kteri se museli vyporadat s novymi myslenkovymi proudy.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu