Navrat na hlavni stranu

Nejen svatba jako remen
Pokud pokracovani a trvani udalosti bude stejne zajimave a ojedinele jako jeji pocatek, bude to znamenite. Nebot pred tremi lety vyrazil na kole nas syn se dvemi prateli z Vidne na Slovensko. Pri zastavce v Luhacovicich seznamil se s milou divkou. Seznameni nasledovalo krome mnoha e-mailu setkani v Mexiku (tam mohla vyjet bez nesnazi na rozdil od pozdejsi navstevy Kanady), dva nebo tri navraty syna na Moravu, vykazani divky hnedle ode dveri americkeho konzulatu pri zadosti o navstevni vizum, aby se mohla setkat se synem zijicim v USA (mladi a nemajetnost divky byla dostatecnym duvodem). Snad jakoby prave takove prekazky a administrativni nastrahy utuzovaly jejich vztah az k rozhodnuti spojit svoje zivoty, dosud vedene za jinych podminek a v jinych zemich, navzdy.
K tomu jen par informaci: syn se narodil v Praze, je kanadskym obcanem, zije v USA, ma Zelenou kartu, pouze kanadsky pas, misto pasu ceskeho jen potvrzeni, ze je ceskym obcanem. Nikoho nezabil, nikoho neokradl; za dnesni situace ponekud ne prave jednoducha situace bezmala nikoli polehcujici okolnost pri jednani s urady.
Davno uz jsem prestal radou, dle meho soudu dobrou, ovlivnovat jeho zivot. Ostatne, k tomuto kroku se rozhodl ve veku dvakrat takovem nez v jakem ja stanul u oltare (tento muj tehdejsi vek prekrocil tehdy lehce plnoletost, poznamka pro ctenare sibaly).
Kostel k obradu zvoleny nemohl se nalezat v miste prijemnejsim. Je obklopen mirne kopcovitou krajinou, kontrastujici svou belosti a cernou strechou a s hojnou zeleni okoli. Na vetu nejlepsiho synova kamarada reagoval oddavajici farar prirozene, plne chapave a vesele. Tento budouci svedek pri setkani s fararem v kostele den pred svatbou, pravil: "To ti teda zeknu... mas to tady pekny!"
Jak sdelil syn, v tu chvili, kdyz pohledl na absolutne chapajiciho farare vedel, ze jakkoli sam je agnostik, obrad bude dobry. A byl. Neprilis dlouhy, neprilis protkany ohromnymi slovy, ale k veci, s pripomenutim Boha prostym a pusobivym zpusobem. Kdyz pak doslo na ony otazky. "Berete si zde pritomnou slecnu" Ve zlomku vteriny se mi promitl cely synuv zivot bez rodinnych zavazku, svobodny a se zodpovednosti jen za sebe, a zatrnulo mi v duchu az dabelskym pomyslenim, ze v tu chvili odpovi "NE." Samozrejme, byla to plana obava.
Na tom malem miste pobliz lazni Luhacovice, kde se svatba a hostina konaly, fascinovala me skutecnost, ze v tentyz den konaly se tam svatby ctyri. Skutecne, sotva nase dosti pocetna skupina, doplnena nekolika synovymi prateli z USA, vysla po obradu pred kostel (jak uz to v takovych mistech byva, je obklopen peknym hrbitovem) u brany se uz shromazdovala dalsi pocetna skupina za stejnym ucelem.
Mirnym svahem sesli jsme k blizke restauraci, rodinneho to podniku. Vstup do nej neobesel se bez nekolika zvyku nezbytnych pro udalost. O beton pred hostincem treskl rozbity porcelanovy talir a zenich vybaven smetackem a lopatkou jal se strepy uklizet. Sotva skoncil, nekdo donesl dva solidni spalky, jeden vetsi a druhy mensi. Syn dostal malou sekeru a ja ustrnul, nebot nepamatuji, ze by kdy mi pomohl pripravit drivi do krbu. Bily oblek, mala sekyrka, tvrde drevo, nervozita... a kdyz sekani skoncilo, ruka zenichova byla lehce zkrvavena. Ovazali ji a on pozvedl nevestu a prenesl ji pres prah hostince dovnitr.
Nebudu popisovat prubeh hostiny, mnohy ze ctenaru ma jiste s podobnymi udalostmi svou zkusenost. Za zminku ale stoji pritomnost a pocinani synova svedka, s nimz se zna od samych pocatku nasi emigrace. Je to velmi mlady muz, schopny a inteligentni, uspesny ve sve profesi, stastlivec, vybaveny neobycejnym sarmem. Nejspis proto, ze vyrustal se sourozencem, nebo snad rodice nutili jej hovorit anglicky ve vire, ze se od ditete novy jazyk rychleji nauci, jeho cestina ponekud ochabla. Presto trval na tom, ze svou rec pronese cesky. Hostine se nemohlo dostat nadhernejsiho zahajeni! Okamzite si ziskal sympatie vsech pritomnych.
Pozvana hudebni skupina po jiste dobe poskytla sve nastroje zenichovi, jeho pozoruhodnemu priteli-svedkovi a pozvanemu americkemu priteli, aby svym hudebnim dilem prispeli k zabave. Podarilo se jim to skvele. Jejich trio repertoarem ponekud odposlouchanym od pozvanych hudebniku dodalo riz pozdnimu odpoledni prechazejicimu do vecera.
Nic netrva vecne a skoncila i tato radostna udalost. Sledoval jsem, jak otec nevesty, clovek hodny az na samou hranici moznosti, neunavne rozvazi pocetne hosty do jejich ubytoven v okolnich pensionech...
Rano bylo pod mrakem, ale prijemna teplota. Pohledy do krasne okolni krajiny stejne pekne jako za slunecniho svitu. Mene pocetna jiz spolecnost sesla se opet v temze hostinci na nedelni kachnu. Hladina energie a elanu byla ovsem znacne poklesla.
Vzhledem k temperamentu kraje a informacim, s nimiz se nevestino pribuzenstvo netajilo, byl jsem pripraven, ze svatba se neobejde bez rvacky. Ale vsichni hoste, bez ohledu na mnozstvi pozitych napoju, projevili dokonalou mirumilovnost.
Oproti jinemu lazenskemu ceskemu mestu, Karlovym Varum, nepusobi Luhacovice tak stisnenym dojmem, ktery tam snad vyvolavaji uzke ulice, vysoke domy a jeho soucasni majitele - Rusove. Luhacovice jsou balzamem na nervy. Je to prijemne a poklidne misto, nalezajici se v puvabne, mirne kopcovite krajine, ktera je obklopuje.
S novomanzeli jsme odjeli do Prahy, oni pak odletli na kratickou svatebni cestu do Parize, jiz dostali darem, ja a zena jsme zustali par dni v Praze a odtud je nasledujici male pozorovani:
* Sli jsme s pritelem hrat tenis do jeho klubu. Byla krasna nedele a byli jsme tam sami. Pritel mi sdelil, ze v posledni dobe kdykoli si prijde zahrat, kurty jsou temer prazdne. -"Cimpak to asi je?" chtel jsem vedet. "Nevim, mozna, ze ted je v mode spis golf, ledaze by se Berdych nejak rychle prosadil, pak snad se zajem navrati," pravil.
*Oproti minulym navstevam objevil jsem dve knihkupectvi prazdna a zavrena, snad zkrachovala. Zato pribylo velke mnozstvi heren, z nichz mnohe funguji jako hostince s tim rozdilem, ze tam jsou hraci zarizeni a nekde byva provoz dvacet ctyri hodin, takze tam si ziznivec muze koupit pivo uz i v osm hodin rano.
* V oblibene restauraci prekvapila me letos mizerna obsluha.
* Nevim jak je tomu jinde, ale ve Vrsovicich, kde jsme pobyvali, jsou chodniky plne psich hovinek
* Na verejnem zachodku na Olsanech nikdo po mne nechtel ani kacku
* Pritel lekar, profesor, informoval mne o soucasnych platech kvalifikovanych sester: 20,000 az 25,000 korun za mesic, techniku a inzenyru 50,000 az 70,000, kterezto informace pribuzni me choti vyvraceli. (Prumerny plat v CR je letos udavan mirne nad 20000 korun).
* Na nedostatek turistu si Praha stezovat nemuze
* Pokud jde o verejnou dopravu, doporucil bych vancouverskemu starostovi, aby za jakoukoli cenu vyslal par odborniku do Prahy, at se pouci.
* Oproti minulym navstevam zdal se mi kulturni program chudsi. A pokud jde o vystavy, prevazuji spise ony stale. Ale i tak nemohl jsem si na kulturni zazitky stezovat. Videli jsme ve Viole znamenitou inscenaci puvodni rozhlasove hry J.C.Carriera Normalni okruh v podani V. Preisse a J. Labuse, absurditou vzdalene pripominajici hru V. Havla Audience, v Divadle na Vinohradech pak hru americkeho autora I. Horovitze Chvile pravdy, opet pro dva herce, P.Kostku a ex-prvni damu CR Dagmar Veskrnovou; Hrala vyborne, o skvelem vykonu P. Kostky ani nemluve.
Pred sto lety se narodil genius ceske popularni a swingove hudby J. Jezek. Ze tri programu, ktere jsem v dobe pobytu mohl videt, podarilo se mi shlednout jen jeden. Ale byl to zazitek naprosto znamenity a delikatni. V salku Lyra Pragensis (Lichnstejnsky palac) vyroci velmi krasnym zpusobem pripomnel kytarista J. M. Rak v poradu Jezkovy VWoci. Interpretoval hudbu Jezkovu a prokladal ji zajimavym vypravenim ze zivota tak casne zesnuleho skladatele.
* Po shlednuti noveho filmu autorske dvojice J. Hrebejk-P. Jarchovsky Kraska v nesnazich, vtipneho a stejne tak neradostneho pohledu na osudy jedne rodiny, osvezene osobou vlidneho a bohateho emigranta (J. Abrham), svou kulturni anabazi, na niz jsem mel jen deset dni, ukoncil jsem navstevou opet Vinohradskeho divadla, inscenaci velmi popularni anglicke hry Jiste, pane ministre, kde opet se zaskvel v hlavni roli V. Preiss, ale i vykony v ostatnich rolich byly znamenite. (Kdyz jsme se tramvaji vraceli ze zmineneho predstaveni ve Viole, ve stejnem voze sedel V. Preiss. Pres namitky sve choti pristoupil jsem ke znamenitemu herci a podekoval mu za krasny vecer, ktery s kolegou Labusem predvedli. Reagoval neuveritelne pratelsky. Je to muz nesmirne mily, sympaticky a skvely herec).
* Za zminku rozhodne stoji dve navstevy: V palaci Kinskych, rozsahla vystava Krajina v ceskem umeni 17. az 20.stoleti. Ac jsem kdysi byl navstevnikem malirskych vystav, zasnul jsem spolu s nasi velmi vzdelanou pritelkyni nad mnozstvim nadhernych del ceskych maliru, jejichz jmena nejsou zdaleka tak znama a popularni jako treba Slavickove, Chitussi a jini. Absolutni nadhera to byla!
Pro milovniky ceskeho (Jezisi, apostolum a svatym zasveceneho) gotickeho umeni 12. az 15. stoleti v Cechach a stredni Evrope pak je zahodno navstivit velmi bohatou vystavu v Klasteru sv.Anezky ceske.
* Po nekolika prvnich pozdravenich cizich lidi za situaci, kdy v Kanade je to skoro bezne, sklidil jsem udiveny pohled, a pak uz jsem tedy mlcel.
Pro navrat na letiste Ruzyne doporucuji pouzit kombinaci tramvaj-metro-autobus. V porovnani s minulou zkusenosti taxikarskou vezme to jen o par minut vice casu, nehrozi ale pripadna zacpa na silnici.
Napadla mne i mou zenu otazka, zda bychom se treba nechteli vratit na trvalo na rodnou hroudu, jak to nedavno ucinili nasi pratele, ac o mnoho let mladsi a v Kanade pobyvsi jen deset let. Dosli jsme k nazoru, ze pro nas pripad velmi letiteho zivota v Kanade, uz ani ta nejvetsi lakadla nejsou k navratu dosti silna. To ale nic nemeni na mem presvedceni, ze navzdory vsem nedostatkum, korupcim, nelogicnostem a pod., nase rodna zeme jak vypada dnes jen malo se podoba te, kterou jsme opustili vlivem okolnosti v roce 1968. Jen skarohlid a vylozeny pesimista mohl by si toto prirovnani vysvetlit ve prospech socialistickeho Ceskoslovenska ...
Jenom by v Praze jeste co nejdriv meli vydlazdit chodniky temi nadhernymi dvoubarevnymi kostkami, vytrhat ony asfaltove slepence, v jake podobe si chodniky velkomesta predstavovali Gottwald, Zapotocky, Novotny a doktor prav Husak.
Vladimir Cicha - Vancouver
***

Navrat na hlavni stranu