Navrat na hlavni stranu

Radeji netahat tygra za fousy
Nedavno jsem si sel vymenit baterie, ktere mely zaruku. Prodavaji se po ctyrech, ale ja jsem jednu nekde ztratil. Kdyz jsem prisel do prodejny s elektronikou, obsluhujici prodavac afro-kanadan mne upozornil, ze mi jedna baterie chybi. Snazil jsem se mu vysvetlit, ze mi muze dat ctyri nove baterie a ja, ze mu jednu vratim. Pokyval hlavou neco natukal do pocitace a dal mi ctyri baterie. Chtel jsem mu tedy jednu vratit. Usmal se a rekl, ze je to v poradku.
Letos na jare jsem sel na fotbal na Spartu se Slavii. Kancelar Sparty byla narozdil od podobnych utkani na Slavii nedostupna. Nebyla akreditace, ani nebyly listky. Zkusil jsem tedy jeden koupit pred pokladnou. Pan, ktery mi listek prodal, nijak nespechal na penize. "Vsak budeme sedet vedle sebe." Sedeli jsme. Nechtel mne prozradit, komu bude fandit. Pak teprve z neho vylezlo, ze je spartan. Ja jsem mu sdelil, ze jsem slavista. Po utkani jsme se pratelsky rozloucili, zatimco kousek od nas doslo k jedne z bitek mezi fanousky.
Nedavno mne prisly e-mailem fotografie z demonstrace. Napisy na fotografiich byly sokujici. Jenze nejsem presvedcen, ze jsou prave. Pismo nemelo stejnou texturu jako podklad. Nelamalo se, tak jako papir pod nim. Autor byl neznamy. Netvrdim, ze k podobne demonstraci nedoslo, ale bylo tu prilis mnoho ale
Vzpomnel jsem si na T. G. Masaryka a jeho boj proti falesnym rukopisum. Duraz na pravdu byl a je v politickem svete necim nezvyklym. Nejeden politik se kvuli lhani dostane do problemu. Bill Clinton, ackoliv mu ekonomika slapala prisel kvuli lhani malem o kreslo a demokraty to stalo v roce nasledujicim volby.
V techto dnech celi kvuli lhani velkym problemum madarsky premier Ferenc Gyurcsany. Pri tom Gyurcsany chtel pravy opak, aby se prestalo lhat.
Je zajimave, ze verejnost nektere lzi toleruje, jine ne. Pri tom Clintonova lez nijak neovlivnila politickou scenu, zatimco lhani o nuklearnich zbranich ano a dnes se politici prou, jestli valka v Iraku nebezpeci terorismu zvysila nebo snizila. Verejnost ma tendenci odpustit politikovi spise xenofobni lzi, ktere vypadaji jako, ze nas ochranuji.
V techto dnech jsou v Praze mimoradna bezpecnostni opatreni. Problem je, ze se nikdo nedovi proc a jak dlouho budou trvat. Jsou na zaklade pravdivych informaci, kdyz se tolikrat lhalo? Nebo je to dalsi xenofobni lez?
Tak pomalu vyklizime pozici svobody aniz si to uvedomujeme. Papez Benedikt XVI. se za citaci stredovekeho textu musel omluvit a vysvetlovat, ze nebyl pochopen. V Berline zrusili predstaveni Mozartovy opery, protoze by mohla zpusobit emoce. Jedne ceske profesorce hrozil pry teroristicky utok za to, ze redigovala spis Jana Blahoslava ze sestnacteho stoleti o islamu. V Anglii kdosi pozadoval zakazat Shakespearova Romea a Julie, protoze se tim pry diskriminuji homosexualove. V Toronto Star pred casem kdosi pozadoval zakaz Janova evangelia, kvuli tomu, ze se jedna o literaturu, ktera rozsiruje nenavist.
Milos Zeman jednou prohlasil, ze se s terorismem nejedna, ale bojuje. Jenze opak je pravdou xenofobie nas dostava na kazdem kroku a my se pod silnymi hesly zterorizujeme sami.
Proto nemam rad fotografie, ktere strach rozsiruji a pokud hrozi nejake nebezpeci terorismu, pak bychom meli byt o nem pravdive informovani. Mam tedy rad kazde pratelske gesto, ktere prijde od nekoho, kdo zrovna neni stejny jako ja. At je to prodavac v obchode s elektronikou. Fanousek z protilehleho tabora, ci nekdo s jinym vyznanim nez je to moje. V tom je ten skutecny zapas proti terorismu.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu